Notowania

Uwłaszczenia zalały magistraty. Rynek nieruchomości zablokowany

Wnioski o wydanie zaświadczeń dotyczących przekształcenia masowo spływają do urzędów. Bez nich sprzedaż lub kupno nieruchomości bywa niemożliwe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Po Nowym Roku magistraty mają pełne ręce roboty. Notariusze odsyłają klientów do urzędów miast po zaświadczenia o przekształceniu. (Fot: Andrey Pivovarov (CC BY 2.0))

Urzędy miast zostały zalane wnioskami uwłaszczeniowymi – pisze ”Rzeczpospolita”. To efekt wejścia w życie ustawy likwidującej użytkowanie wieczyste i przekształcenie jej we własność. Dotyczy ona zarówno gruntów pod wielorodzinnymi budynkami jak i domami jednorodzinnymi.

Po Nowym Roku magistraty mają pełne ręce roboty. Notariusze odsyłają klientów do urzędów miast po zaświadczenia o przekształceniu bowiem część sądów uznaje ten dokument za niezbędny do wpisu do księgi wieczystej.

Sprawdź: Koniec użytkowania wieczystego. Te miasta oferują największe bonifikaty

Tak więc brak tego zaświadczenie może zablokować kupno i sprzedaż mieszkania czy domu. To z kolei, jak zauważa Rzeczpospolita, wpływa na rynek nieruchomości.

Koniec reliktu PRL. Jest haczyk w przypadku garażu:

Urzędy przyznają, że wniosków spływa tak wiele, że mogą być problemy z dotrzymaniem 30-dniowego terminu wydania dokumentu. Jak wskazuje dziennik, kolejki są również wydziałach wieczystoksięgowych sądów, a średni czas oczekiwania na wpis to nawet pół roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: użytkowanie wieczyste, uwłaszczenie, nieruchomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2019

rozsądnyktos znowu nakreca sie i to mocno.jesli sprawa dotyczy milionow osob to nie da sie tego zrobić jednego dnia. Inni wlaczyli przez osiem lat z własnym … Czytaj całość

22-01-2019

RubaNiekiedy uwlaszczenie na kradzionych gruntach mimo ,ze trwaja postepowania wyjasniajace.Trzeba wiecej zamataczyc,

24-01-2019

tytusno to pokemoni do roboty bo te opóźnienia to nieudolność prezydentów dużych miast

Rozwiń komentarze (3)