Notowania

prawo
20-07-2018 (12:11)

Koniec użytkowania wieczystego. Uwłaszczenie uchwalone przez Sejm

Niemal jednogłośnie posłowie przegłosowali możliwość przekształcenia go we własność.

Podziel się
Dodaj komentarz
1,7 mln Polaków czekało na tę ustawę.

Likwidacja użytkowania wieczystego w Polsce właśnie się dokonuje. 1,7 mln Polaków czekało na tę ustawę. Niemal jednogłośnie posłowie przegłosowali możliwość przekształcenia go we własność.

- Jesteśmy już jedną nogą w rzeczywistości bez gigantycznych i niespodziewanych podwyżek opłat za użytkowanie – poinformował na Twitterze minister Jerzy Kwieciński publikując wynik głosowania.

Tym samym od początku przyszłego roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielolokalowymi zostanie przekształcone we własność.

Zniesienie wieczystego użytkowania może zapchać sądy

Dotychczasowa ustawa (z 29 lipca 2005 r) , w pewnych sytuacjach, nie zapewniała właścicielom lokali w budynkach wielolokalowych faktycznej możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności. Stąd konieczność zmian.

Źródłem problemów przy przekształceniu praw na gruntach zabudowanych budynkami wielolokalowymi była konieczność uzyskania zgody na przekształcenie wyrażonej przez wszystkich właścicieli lokali, którym przysługują udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu – informowało pod koniec czerwca MIiR.

1,7 mln Polaków w końcu doczekało się zmian. Teraz administrację i sądy może czekać nie lada wyzwanie. - Użytkownik wieczysty, który staje się właścicielem otrzymuje zaświadczenie. Zakładamy półtora miliona, do dwóch milionów nowych właścicieli. Taką liczbę zaświadczeń trzeba będzie wystawić. Potrzebna jest armia urzędników - mówił w programie "Money. To się liczy"radca prawny, mec. Leszek Chmielewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo, mieszkania, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2018

NorbertTo teraz zapłacicie jak za zboże. Teraz zobaczycie co to podatek od nieruchomości - ziemi. Ceny gruntów będą według cen rynkowych. Przeciętne … Czytaj całość

20-07-2018

hahahahahahahaPanie ministrze, zamiast niespodziewanych podwyżek opłat za wieczyste będzie jeszcze bardziej niespodziewana opłata za nabycie prawa własności, a … Czytaj całość

20-07-2018

aniaBrawo .Tak sie rzadzi POmyjarze .Brawo .Polacy kochają ten Rzad.Tyle lat czekaliśmy na te ustawe.

Rozwiń komentarze (53)