Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Koniec użytkowania wieczystego. Uwłaszczenie uchwalone przez Sejm

Koniec użytkowania wieczystego. Uwłaszczenie uchwalone przez Sejm

 1,7 mln Polaków czekało na tę ustawę.
1,7 mln Polaków czekało na tę ustawę.

Likwidacja użytkowania wieczystego w Polsce właśnie się dokonuje. 1,7 mln Polaków czekało na tę ustawę. Niemal jednogłośnie posłowie przegłosowali możliwość przekształcenia go we własność.

- Jesteśmy już jedną nogą w rzeczywistości bez gigantycznych i niespodziewanych podwyżek opłat za użytkowanie – poinformował na Twitterze minister Jerzy Kwieciński publikując wynik głosowania.

 

 

Tym samym od początku przyszłego roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielolokalowymi zostanie przekształcone we własność.

Zniesienie wieczystego użytkowania może zapchać sądy

Czytaj również: Koniec użytkowania wieczystego. Zamiast niego będzie własność

Dotychczasowa ustawa (z 29 lipca 2005 r) , w pewnych sytuacjach, nie zapewniała właścicielom lokali w budynkach wielolokalowych faktycznej możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności. Stąd konieczność zmian.

Źródłem problemów przy przekształceniu praw na gruntach zabudowanych budynkami wielolokalowymi była konieczność uzyskania zgody na przekształcenie wyrażonej przez wszystkich właścicieli lokali, którym przysługują udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu – informowało pod koniec czerwca MIiR.

Czytaj też: Zniesienie wieczystego użytkowania. Nowe prawo może zapchać sądy

1,7 mln Polaków w końcu doczekało się zmian. Teraz administrację i sądy może czekać nie lada wyzwanie. - Użytkownik wieczysty, który staje się właścicielem otrzymuje zaświadczenie. Zakładamy półtora miliona, do dwóch milionów nowych właścicieli. Taką liczbę zaświadczeń trzeba będzie wystawić. Potrzebna jest armia urzędników - mówił w programie "Money. To się liczy" radca prawny, mec. Leszek Chmielewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

mieszkania, własność, grunty, użytkowanie wieczyste
Czytaj także
Polecane galerie
tamara bejot
2018-07-22 12:06
w wieżowcu mieszkań dwadzieścia, jedno nad drugim, a kawałek ziemi ten sam.Jakaż to własność do cholery, jeśli to ta sama piąstka ziemi?!!! Przestańcie pieprzyć. Nic się nie zmieni, bo się nie może zmienić, jeśli chodzi o bloki i po co wywalać pieniądze na "niezmianę"?
qaz
2018-07-22 09:37
A jak było referendum to kto był przeciwny - pamiętacie ?
Zenko
2018-07-22 06:29

Taką liczbę zaświadczeń trzeba będzie wystawić. Potrzebna jest armia urzędników

No tak, bo przecież każde zaświadczenie będzie pisane przez kaligrafa.
Pokaż wszystkie komentarze (52)