Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

W końcu coś ruszyło. Rząd ma już 10 hektarów pod budowę nowego megalotniska

19
Podziel się:

Ruszają przejęcia gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny. Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, zdradza, że zabezpieczonych jest już 10 hektarów ziemi. Trwa Program Dobrowolnych Nabyć, Horała zapowiada, że ruszyły już rozmowy w sprawie przejęcia całego szeregu kolejnych nieruchomości.

W końcu coś ruszyło. Rząd ma już 10 hektarów pod budowę nowego megalotniska
Jedna z koncepcji projektowych CPK (CPK, CPK)

- Do 10 ha na ten moment jest już sfinalizowane - mówił Marcin Horała w Radiu Plus, odnosząc się do CPK. Jak wyjaśnił, trwa Program Dobrowolnych Nabyć. - Uruchomiliśmy możliwość, żeby na zasadzie pełnej dobrowolności - zwykłej umowy cywilno-prawnej - kto chce mógł sprzedać nieruchomość - tłumaczył. Dodał, że kilka pierwszych umów już zostało zawartych, "kilka pierwszych działek zostało już tym trybem pozyskane".

Jak stwierdził, nie jest to proces krytyczny w zarządzaniu projektami. "Potem przychodzi moment normalnego nabywania w trybie nabywania na inwestycje celu publicznego" - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że Program Dobrowolnych Nabyć to "coś ekstra".

Program jest skierowany do właścicieli nieruchomości z terenu przyszłego Lotniska Solidarność. Obejmuje obszar o łącznej powierzchni 74 km kw. na pograniczu gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. PDN obowiązuje od grudnia 2020 r. i ma jeden podstawowy cel: na możliwie wczesnym etapie pozyskać nieruchomości drogą dobrowolnych transakcji.

Zobacz także: Budowa CPK. Ile osób straci domy, ziemie i firmy? Horała odpowiada

CPK. Kiedy poznamy lokalizację?

Horała zapytany o to, kiedy dokładnie będzie znana lokalizacja portu lotniczego stwierdził, że po wydaniu decyzji środowiskowej. - Jeszcze przed końcem tego roku pokażemy wariant inwestorski, czyli dokładną lokalizację, o którą my jako inwestor będziemy wnioskować - zaznaczył.

Będzie to, jak powiedział, na 99,5 proc. lokalizacja poszczególnych obiektów infrastruktury. - Teraz ta lokalizacja jest znana, ale musi zakładać klika możliwych wariantów, żeby w postępowaniu o decyzję środowiskową jeden wariant był wybrany - wskazał.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

W piątek CPK pochwaliło się też kolejową częścią projektu. CPK chce aktualnie wyłonić grupę wykonawców, którym przez 8 lat będzie zlecać zadania projektowe. Do tego zadania chce ściągnąć specjalistyczne biura projektowych z Polski i z zagranicy. W związku z tym ogłosiła postępowanie ramowe na dokumentację projektową dla kolejowych inwestycji CPK. Szacowana wartość prac projektowych to ponad 7 mld zł netto. To obecnie największa w Europie tego typu umowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Siewca prawdy
10 miesięcy temu
W 3 lata 10ha? Ojojoj, to mn 3 tysiąclecie Najjaśniejszej Zarzyganej zarekwirują konieczne 3000ha i dokończą budowę? Wodzuś nie dożyje...
mariuszS75
10 miesięcy temu
Budowa CPK jest po prostu głupim pomysłem. W Polsce jest kilkanaście lotnisk i to w zupełności wystarcza. To lotnisko będzie ponosić duże straty i kto będzie do tego dopłacał.
wywłaszczony
10 miesięcy temu
To jest dobrowolny przymus zabierają cudzą własność zastawiając się spec ustawami jedni nie wiadomo dla czego dostawali ogromne pieniądze a drudzy byli 'wywłaszczani" za grosze bo nie miał kto się za nimi wstawić- płacą grosze tak było i w wypadku przebudowy drogi DK-50
POLAK
10 miesięcy temu
A wywłaszczeni rolnicy ,od których kupiono za pół darmo ziemie ,na Sybir do Putina .Zresztą Morawiecki ma wprawę w nabywaniu ziemi za grosze
pisoff
10 miesięcy temu
beznaziejny pomysł, ale na przetargach pisowcy znowu nas okradną