Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

W kwietniu będą wzywać na komisję wojskową. Dotyczy to ok. 230 tys. Polaków

409
Podziel się:

17 kwietnia rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Do 21 lipca przed komisjami lekarskimi ma stanąć około 230 tys. osób. Pierwotnie cała akcja miała się rozpocząć na początku kwietnia, ale decyzję zmieniono.

W kwietniu będą wzywać na komisję wojskową. Dotyczy to ok. 230 tys. Polaków
W 2023 r. około 230 tys. Polaków dostanie wezwanie na komisję wojskową (East News, Lukasz Szelemej)

Jak wskazuje portalsamorzadowy.pl, kwalifikacja wojskowa 2023 rozpocznie się po świętach wielkanocnych (17 kwietnia) i będzie trwać do 21 lipca.

Serwis dodaje, że ramy czasowe zostały przez Ministerstwo Obrony Narodowej wydłużone z uwagi na egzaminy maturalne, a także wnioski wojewodów. Pierwotnie kwalifikacja miała ruszyć 3 kwietnia i trwać do końca czerwca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Baterie Patriot rozmieszczone w Warszawie. Jest nagranie

Kwalifikacja wojskowa 2023. 17 kwietnia ruszają wezwania

Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie kwalifikacji wojskowej w 2023 r., w tym roku do powiatowych komisji lekarskich będą musieli stawić się:

  1. mężczyźni urodzeni w 2004 r.
  2. mężczyźni urodzeni w latach 1999—2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  3. kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach, lub naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust 7 ustawy o obronie Ojczyzny. Chodzi o kierunki: lekarski, weterynaryjny, pielęgniarski, psychologiczny, analityki medycznej, ratownictwa medycznego;
  4. osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
  5. osoby, które w latach 2021 i 2022:
  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kat. B12 lub B24), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Ponownie poddanie badaniom lekarskim ma pozwolić na wydanie ostatecznego orzeczenia o zaliczeniu do kategorii zdolności: "A" "D" lub "E" ze wszystkimi konsekwencjami.
  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (B12 lub B24), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej.

Do komisji zostanie wezwanych około 230 tys. osób. Długość kwalifikacji wojskowej ustalono na 66 dni roboczych (z wyłączeniem 2 maja - po święcie pracy i 9 czerwca - po Bożym Ciele). Według założeń, w całej Polsce ma powstać około 390 powiatowych komisji lekarskich. Jedna komisja orzekać będzie dziennie sprawy około 30 osób.

Jak podaje portal prawo.pl, kwalifikacja wojskowa w tym roku ma kosztować 401 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(409)
Eryk
rok temu
Zmienili termin barany z 3 na 17 kwietnia, i tak wypadają matury. po co ta zmiana? Mam egzamin 9 maja, i komisja 9 Maja.....JPR
Krzysztof
rok temu
Ja tak powiem też szczerze jestem gotowy żeby odbyć służbę wojskową
Kaz Wielki
rok temu
Szukają mięsa armatniego,może być potrzebne...
Danito.
rok temu
Ja tam mogę iść do wojska byłem wojsku i trzy razy w rezerwie.
Dariusz Lubli...
rok temu
Chciałem zostać w wojsku po zasadniczej. Nie chcieli. Chciałem wstąpić do Policji. Nie chcieli. To teraz niech wypiera.... z poborem, szkoleniami itp kwalifikacjami.
...
Następna strona