Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

MON zmienia termin kwalifikacji wojskowej. Są też szczegóły dot. wezwań na ćwiczenia

440
Podziel się:

Kwalifikacja wojskowa w 2023 r. odbędzie się w innym terminie, niż pierwotnie planowano. Potrwa też dłużej - wynika z nowej wersji projektu rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej. Resort podał również kolejne szczegóły dot. ćwiczeń żołnierzy pasywnej rezerwy.

MON zmienia termin kwalifikacji wojskowej. Są też szczegóły dot. wezwań na ćwiczenia
Podczas kwalifikacji wojskowej lekarze oceniają stan zdrowia i sprawność poborowych (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 17 kwietnia, a zakończy 21 lipca 2023 r. Potrwa 66 dni roboczych z wyłączeniem 2 maja i 9 czerwca. Pierwotny plan stanowił, że badania poborowych odbędą się między 3 kwietnia a 30 czerwca - informuje serwis prawo.pl.

Z rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że stawić się przed komisją lekarską będzie musiało 230 tys. osób. I to nie tylko dziewiętnastolatków. Komisje ocenią ich zdolność do pełnienia służby wojskowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ważny sygnał z Rosji. "Zdali sobie sprawę, że te decyzje będą miały dalekosiężne konsekwencje"

Kogo obejmie kwalifikacja wojskowa w 2023 r.?

Jeśli chodzi o mężczyzn, to na kwalifikację muszą stawić się urodzeni w 2004 r., a także osoby z roczników 1999-2003 r., które nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Przed komisjami stanąć mają też kobiety urodzone w latach 1999-2004, które mają kwalifikacje przydatne dla wojska. Albo te panie, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą kierunki: lekarski, weterynaryjny, pielęgniarski, psychologiczny, analityki medycznej oraz ratownictwa medycznego.

Ponadto kwalifikacja wojskowa w 2023 r. obejmuje osoby, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby ze względu na stan zdrowia, a okres ich niezdolności mija przed końcem kwalifikacji lub - jeśli okres mija później - chcą zmienić swoją kategorię zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju.

Dodatkowo przed komisjami mogą stanąć osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat. Ale tylko jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Wojsko wezwie na 2 lub 16 dni

Projekt rozporządzenia MON rzuca też więcej światła na ćwiczenia wojskowe żołnierzy pasywnej rezerwy. Czyli tych, którzy kategorię zdolności do służby już mają. Innymi słowy - w kwalifikacji już wzięły udział.

"Rzeczpospolita" informuje, że ćwiczenia wojsko będzie mogło planować w wymiarze dwóch dni w przypadku rezerwistów bez przeszkolenia wojskowego i złożonej przysięgi. 16 dni na poligonie czeka tych, którzy przeszkolenie i przysięgę mają za sobą.

Żołnierze rezerwy pasywnej będą także mogli być wzywani na ćwiczenia, które polegają na zwalczaniu klęsk żywiołowych, czy też na akcjach poszukiwawczych lub ratunkowych.

Rekompensaty za ćwiczenia wojskowe

"Rz" podaje, że wezwany na ćwiczenia będzie miał 24 godziny na zameldowanie się w jednostce. Powołani mogą jednak liczyć na rekompensatę finansową.

- Przepisy uzależniają ją od zarobków żołnierza. Otrzyma on kwotę 1/22 całkowitego miesięcznego wynagrodzenia brutto ze stosunku pracy, stosunku służbowego (uzyskanego za miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym była pełniona służba) albo dochodu z prowadzonej działalności rolniczej lub gospodarczej (w roku poprzedzającym okres pełnienia służby) pomnożonej przez liczbę dni pełnienia tej służby w danym miesiącu - wyjaśnia Tomasz Oklejak z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zaznacza jednocześnie, że rekompensata nie może przekroczyć 1/22 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w roku poprzedzającym pełnienie służby. W 2022 r. wynosiło 6653,67 zł. Świadczenie jest do tego pomniejszone o uposażenie rezerwisty.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(440)
Kronos
10 miesięcy temu
A co z kategorią D? Według prawa nie można takich powołać na ćwiczenia czy do czynnej służby choćby przez wzgląd na stan zdrowia.
Radek
rok temu
Mam 52 lata 30 lat temu bylem w armii przysiege ma na wiernosc bratniej armii mam prawo jazdy papiery na samochody uprzywilejowane moze sie przydadza zrobie u nich kat c na busy i niech zaplaca 5 tys miesiecznie do reki robota panstwowa moge byc kierowca lub kucharzem na to mam papiery i na tamto do tej emerytury do ciagne jeszcze 8 lat wiec jesli dadza tyle co chce nie ma problemu wojna mnie nie interesuje jakas tam gananina po lesie nie te lata niech mlodziez gania i tyle w tym temacie
Felek
rok temu
Z kategoria D tez biora 30 lat temu chlopaki zalatwiali sobie armie a teraz i wezwa czy im sie stan zdrowia poprawil i oczywiście zmiana kategorii bedzie wtedy takie czasy byly
Roman
rok temu
Mam 52 lata 30 lat temu bylem w armii to po pierwsze po drugie drugiej przysiegi nie zloze bo po co jedna wtedy zlozylem moge isc tam na jakiegos kierowce po wojsku tez mam kucharza niech mi placa 5tys zl moge jezdzic jeszcze zrobie c na busy oprocz tego mam papiery na samochody uprzywilejowane moze to im starczy zobaczymy
Gość
rok temu
Jak się zacznie wojna to można od razu wysłać do Ruskich pisiorów w niewolę. A później jak chcą to możemy się naparzać...
...
Następna strona