Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Dzieje się w NBP. Jest nowy komunikat. Wywiesili na budynku

1056
Podziel się:

Na budynku Narodowego Banku Polskiego zawisł nowy baner. Zaprezentowane na nim hasła dotyczą oceny działań instytucji zarządzanej przez Adama Glapińskiego. Bank centralny przekonuje m.in., że "wszystkie jego działania są zgodne z prawem", a "stopy proc. NBP precyzyjnie i zawsze trafnie" (pisownia oryginalna).

Dzieje się w NBP. Jest nowy komunikat. Wywiesili na budynku
Na gmachu Narodowego Banku Polskiego pojawił się nowy baner. Na zdj. po lewej prezes NBP Adam Glapiński (Flickr, NBP, money.pl)

"Wszystkie działania NBP są zgodne z prawem i spełniają najwyższe standardy międzynarodowe" - m.in. taki komunikat zaprezentował Polakom bank centralny. Baner z nowymi hasłami pojawił się na gmachu NBP przy ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie.

Łącznie na banerze pokrywającym całą zewnętrzną stronę ściany budynku widnieje pięć haseł. Dowiadujemy się z nich m.in., że "Narodowy Bank Polski jako jeden z pierwszych rozpoczął walkę z inflacją". Na budynku pojawiły się też hasła: "projekcje inflacji NBP rzetelne i najbardziej wiarygodne" oraz "stopy procentowe NBP precyzyjnie i zawsze trafnie" (pisownia oryginalna).

Ponadto, jak przekonuje bank, inflacja w Polsce jest podobna do tej w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, wywołana została przez pandemię COVID-19 i wojnę w Ukrainie, a obecnie szybko spada.

NBP "działa zgodnie z prawem"

Do treści komunikatu odniósł się m.in. Michał Kołodziejczak. "Jest gorzej, niż myśleliśmy. Jeśli #NBP musi przekonywać do tego na billboardach" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter) poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Wszystkie działania NBP są zgodne z prawem - głosi nowy baner na budynku NBP. Hmm... To ja powiem tak. Są zgodne z prawem Kopernika-Greshama, które mówi, że zły pieniądz wypiera dobry" - wskazała posłanka Trzeciej Drogi Joanna Mucha.

"Ściana kłamstwa" - skomentował poseł KO Michał Szczerba.

Kolejny baner

Wcześniej na gmachu NBP wisiał baner informujący o sukcesie banku na polu walki z inflacją. "Dzięki NBP Polska jest na dobrej drodze, już od 4 miesięcy ceny prawie się nie zmieniły!" - głosiło hasło, które na budynku pojawiło się początkiem sierpnia tego roku. Na bieżąco aktualizowana była liczba miesięcy - z "4" na "5", a następnie na "6".

"Już nie tylko konferencje prof. Glapińskiego (Adama, prezesa NBP - przyp. red.) stają się obiektem memów, ale też napisy na budynku NBP" - komentowała wówczas na Twitterze Konfederacja Lewiatan. "Problem w tym, że treść tego napisu to czysta manipulacja" - dodała, odnosząc się do tezy, według której hamująca inflacja to efekt działań banku centralnego.

- Ceny przestały rosnąć, ponieważ załamała się konsumpcja. Polek i Polaków stać na coraz mniej i coraz mniej kupują - stwierdził Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Lewiatana. Jak oceniła konfederacja, ceny nie rosną również dlatego, że stabilizuje się sytuacja na światowych giełdach. "Paliwa, żywność i energia wracają do poziomów sprzed wybuchu wojny i nie ma w tym ani grosza zasługi NBP" - czytamy we wpisie Lewiatana.

W maju na budynku centrali Narodowego Banku Polskiego widniało hasło o treści: "Obciążanie NBP i rządu winą za wysoką inflację wpisuje się w narrację Kremla". Co ciekawe, NBP nie był wówczas w stanie wskazać dokładnych kosztów kampanii, tłumacząc się "wielopłaszczyznowym charakterem działań, podejmowanych w związku z realizacją różnorodnych zadań". Takiej odpowiedzi udzieliło biuro pasowe banku posłom Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy wnioskowali o udostępnienie informacji publicznej w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1056)
GOŚĆ
3 miesiące temu
Czy kiedyś nastanie normalność. Zarabiają miliony ,następne wydają na propagandę a na leki dla dzieci pieniędzy w tym kraju nadal nie ma.
BLB
4 miesiące temu
pseudo hasła ale bajońskie nagrody tylko za co?
BLB
4 miesiące temu
pseudo hasła ale bajońskie nagrody tylko za co?
KrzyK
4 miesiące temu
Galpa santo subito... ;-) tylko wyglądać białego dymu nad NBP jak się wybierze papierzem wszystkich szafów banków centralnych
by rzec...
4 miesiące temu
do.. Anonim...Zabawa to jest ,z (* HO - HO)' - Tam jest wiele strasznych ( i strasznie śmiesznych ) POmysłów. Brakuje tylko dyni i czarnych balonów...Ale dalszy ciąg przed nami - Niemcy spieszą z POmocą.
...
Następna strona