Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

W Polsce drożej niż w Niemczech. "Kraj taniej siły roboczej"

206
Podziel się

- Niemcy zbudowały Polskę jako kraj taniej siły roboczej - powiedział Reinhard Petzold, szef Niemiecko-Polskiego Towarzystwa na Rzecz Współpracy Gospodarczej. Jak mówi, niemieccy dystrybutorzy wykorzystują popyt Polaków na niemieckie towary i podnoszą ich ceny.

W Polsce drożej niż w Niemczech. "Kraj taniej siły roboczej"
Ekspert o protekcjonalnej polityce Niemiec. (Flickr, Hernán Piñera, (CC BY-SA 2.0))
bDSpHKXp

Jak mówi Petzold, "Polacy zostali rozjechani przez kapitalizm". Stało się tak m.in. przez Niemców, którym taki układ bardzo pasował.

- Zbudowaliśmy Polskę jako kraj taniej siły roboczej. Polsce było bardzo trudno pozbyć się tego wizerunku - powiedział ekspert.

Zwrócił przy tym uwagę na problem wyższych cen tych samych produktów w Polsce w porównaniu z Niemcami.

bDSpHKXr
Zobacz także: Unijny budżet. Mateusz Morawiecki proponuje trzy nowe podatki

Jak czytamy w raporcie Brandenburskiej Centrali Konsumenckiej, chemia gospodarcza, słodycze i kosmetyki są w Niemczech o ponad 20 proc. tańsze.

- Nie ma żadnego ekonomicznego powodu, żeby taka sama czekolada - o tym samym składzie, masie i tego samego producenta - była w polskim Lidlu droższa niż w Niemczech. To samo dotyczy środków do prania. Najczęstszy argument przedstawicieli niemieckich sieci handlowych, że ceny w Polsce muszą być wyższe, bo zawierają koszty transportu jest niedorzeczny. Odległość między Frankfurtem nad Odrą a Słubicami jest żadna, a mimo to ceny niektórych artykułów w drogerii pewnej sieci po stronie niemieckiej są wyraźnie niższe - mówił Petzold.

bDSpHKXx

O protekcjonalnej polityce Niemiec względem m.in. Polski mówi się też w kontekście unijnego budżetu.

W środę sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Jose Angel Gurria zaapelował do Niemiec, by nie traktowały w sposób protekcjonalny innych krajów Unii Europejskiej.

- Oczywiście kraje muszą się rozliczyć z wykorzystania środków pomocowych, ale nie należy im szczegółowo dyktować, co mają robić. Ważniejsze jest, aby pomoc dotarła szybko - podkreślił.

Odniósł się do regularnie formułowanych przez krytyków funduszu ocen, że transfer środków powinien być powiązany z reformami i wdrażaniem oszczędności.

bDSpHKXy

- Jest to całkowicie niewłaściwa perspektywa postrzegania tego problemu. Utworzenie funduszu to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii integracji europejskiej. Po raz pierwszy Europa odważyła się na podjęcie ryzyka wspólnie - powiedział Gurria.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSpHKXS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(206)
Rymcio
3 miesiące temu
Vat na proszek do prania: Polska 23%, Niemcy 17%. Jeszcze jakieś pytania?
Prawda
3 miesiące temu
Kto jeszcze miał wątpliwości. Dla Niemców jesteśmy tanią siłą roboczą. Pracujemy w pracach które oni nie chcą wykonywać za najniższe stawki i u siebie w kraju za jeszcze mniejsze stawi w ich fabrykach. W ich interesie jest to byśmy byli dużo biedniejsi od nich.
xyz
3 miesiące temu
Smutna nowina jest taka ,że sami jesteśmy sobie winni takiej sytuacji. Wybierając kolejno rządy ,które są pod wpływem państw zachodnich sami głosujemy na niskie zarobki oraz wyzysk. Niestety w Polsce ludzie nie rozumieją ,że media mają ludzie bogaci którzy używają ich do własnych celów. Pozwalają brylować firmom zachodnim upewniając się ,że Polski przedsiębiorca nigdy do nich nie dorośnie.
bDSpHKXT
Kapitalizm?.
3 miesiące temu
Kapitalizm w Polsce?. Podziwiam ludzi ,którzy są przekonani ,że w Polsce był kiedykolwiek kapitalizm - może jego powiew w latach 90. My mamy zwykły socjalizm i dlatego mamy biedę.
Dede
3 miesiące temu
Panie Tusk do ataku. Pisz pan tweety, szkaluj Polskę, bo tu w niekorzystnym świetle przedstawiają Berlin.
...
Następna strona