Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

W tych europejskich miastach żyje się najlepiej. Jedno jest z Polski

25
Podziel się:

Portal Politico opublikował ranking miast Europy, w których żyje się najlepiej. Co ciekawe samej Brukseli nie ma w pierwszej dziesiątce, a zwycięzcą jest miasto z kraju, który nie jest członkiem Unii Europejskiej. W czołówce rankingu, na piątym miejscu, znalazło się także miasto Polski.

W tych europejskich miastach żyje się najlepiej. Jedno jest z Polski
Gdańsk zajął piąte miejsce w rankingu europejskich miast najlepszych do życia (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Politico.eu informuje, że raport na temat jakości życia w europejskich miastach stworzyła Komisja Europejska.

"112 -stronicowy raport opiera się na wynikach ankiety przeprowadzonej w okresie od stycznia do kwietnia 2023 r., w której wzięło udział łącznie 71 153 mieszkańców z 83 miast w całej UE, krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), Wielkiej Brytanii, Bałkanach Zachodnich i Turcji" - czytamy na portalu.

Z rankingu wynika, że ok. 9 na 10 osób jest zadowolonych z życia w swoim mieście.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Teraz nie powstrzymają Trumpa? Czarny scenariusz dla flanki wschodniej

Dziesięć miast Europy, w których żyje się najlepiej:

10. Kluż-Napoka, Rumunia

To stolica rumuńskiego regionu Transylwanii i drugie pod względem liczby ludności miasto w kraju. Politico informuje, że w tym mieście rozwija sektor technologii, a co za tym idzie, nie ma problemu ze znalezieniem pracy.

9. Braga, Portugalia

Braga – jedno z najstarszych miast w Portugalii. 94 procent ankietowanych stwierdziło, że jest zadowolonych z życia w swoim mieście. Jednym z argumentów jest ten, że mieszkańcy Bragi czują się w mieście bezpiecznie.

8. Rostock, Niemcy

Podobna liczba ankietowych, jak w portugalskim mieście, jest zadowolona z życia w niemieckim Rostocku. "To także dobre miejsce do życia dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi (odpowiednio drugie i szóste miejsce w Europie). Osiemdziesiąt pięć procent ankietowanych stwierdziło, że jest zadowolonych ze swojej osobistej sytuacji zawodowej" - informuje politico.eu.

7. Genewa, Szwajcaria

Drugie pod względem liczby mieszkańców, siedziba administracyjna kantonu Genewa. 18,6 proc. mieszkańców miasta stanowią milionerzy. Po Zurychu jest najważniejszym centrum finansowym Szwajcarii. Jednym z minusów życia w Genewie są ceny mieszkań.

6. Sztokholm, Szwecja

Według rankingu stworzonego przez Komisję Europejską Sztokholm jest e uważany za dobre miejsce do życia dla osób ze społeczności LGBTQ+. Minusem, podobnie jak w Genewie, są ceny mieszkań.

5. Gdańsk, Polska

Według rankingu w Gdańsku mieszka aż 95 proc. zadowolonych mieszkańców. "Jest również postrzegane jako dobre miejsce do życia dla imigrantów z innych krajów" - czytamy na politico.eu. Według raportu mieszkańcy Gdańska zadowolony są także z obiektów kulturalnych w mieście.

4. Lipsk, Niemcy

Najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi po Berlinie we wschodniej części Niemiec. Życie w tym mieście doceniają rodziny z dziećmi, a jak informuje portal, 83 proc. mieszkańców stwierdziło, że jest zadowolonych także z jakości powietrza w mieście.

3. Kopenhaga, Dania

Trójkę najlepszych miast do życia w Europie otwiera Kopenhaga. Aż 96 proc. mieszkańców badanych w raporcie twierdzi, że Kopenhaga to dobre miejsce do życia. Politico zwraca także uwagę, że "Kopenhaga może być najmniej skorumpowanym miastem w Europie".

2. Groningen, Holandia

Miasto w północnej Holandii, stolica prowincji o tej samej nazwie.W Groningen znajduje się renomowany uniwersytet. Politico przypomina, że w tym mieście znajduje się największy pub w Europie (pomieści ponad 3700 osób). Mieszkańcy uważają, że w mieście jest czysto i bezpiecznie.

1. Zurych, Szwajcaria

Aż 97 proc. mieszkańców Zurychu było zadowolonych z życia w tym mieście. Mieszkańcy dobrze oceniają swoją sytuację finansową i zawodową oraz transport publiczny i opiekę zdrowotną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Lusia1968
6 miesięcy temu
A w Krozewnikach byli
benek
6 miesięcy temu
To lokować imigrantów w Gdańsku,skoro tam tak im się podoba.
Werynhora
6 miesięcy temu
Mieszkam w Skierniewicach. Do centrum Warszawy jadę 35 minut pociągiem. Do centrum Łodzi tyleż samo. Wokół lasy, rzeka i nie zamieniłbym tego miejsca na jakiś tam Gdańsk. Tam to mogę na frytki pojechać.
Jerry
6 miesięcy temu
Gdzie Jagodno ? Hahaha
Karol
6 miesięcy temu
Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.
...
Następna strona