Notowania

W Warszawie normy jakości powietrza przekraczane częściej niż rok temu. W innych miastach może być podobnie

Tylko do 3 grudnia dopuszczalna norma stężenia pyłów PM10 w stolicy była przekroczona przez 124 dni. W całym ubiegłym roku - 79 razy. Przyczyną pogorszenia się sytuacji jest... bardzo ciepła tegoroczna wiosna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W tym roku wiosna była wyjątkowo ciepła i bezdeszczowa, co przyczyniło się do wzrostu stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Według przepisów dopiszczalne jest, by stężenie pyłów było wyższe od normy maksymalnie przez 35 dni w ciągu roku. Tym samym w centrum Warszawy (dokładnie w Alejach Niepodległości, bo stamtąd pochodzą podane wyżej wartości) mamy tę normę przekroczoną już ponad trzy razy.

Jak mówi nam Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, za ten wyższy niż w zeszłym roku poziom zanieczyszczeń odpowiadają wysokie przekroczenia norm w marcu i kwietniu.

Zobacz też: O smogu Polsce piszą na całym świecie. Film NIK uświadamia skalę problemu

Dlaczego? Tegoroczna wiosna była była bardzo sucha, bezwietrzna i bezdeszczowa. Spowodowało to, że pyły ze spalin, ale też na przykład pochodzące ze zużywających się opon czy klocków hamulcowych, zalegały w mieście i były wzniecane przez przejeżdżąjące pojazdy. Brakowało wiatru, który mógłby je przewiać, i deszczu, który mógłby je zmyć (w pozostałe miesiące dymy z opalanych węglem pieców zanieczyszczały środowisko mniej więcej w "standardowej" mierze).

Jak mówi Siergiej, zapewne podobne zjawisko występowało też w innych dużych polskich miastach.

I przypomina, jak zmieniały się przekroczenia stężeń w Alejach Niepodległości w ostatnich latach. W 2006 roku dni ze smogiem było aż 188. W kolejnych latach liczba ta spadała i w 2012 roku wyniosła tylko 50. Teraz znów widzimy trend wzrostowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2018

jana jak tam ma sie smog samochodowy bo nic nie piszecie tylko o smogu z kominow czyzby smog z dymu od samochodow bylby zabroniony a to jest wiekszy smog … Czytaj całość

18-12-2018

emeryta u mnie na działce przyjemny smrodek ,,, palę starymi oponami i plastikiem ,,, mam 1139 zł emerytury i nie stać mnie na węgiel za 900zł/tona,,,,,

18-12-2018

XXXTo Rafau jeszcze nie oczyścił powietrza nad stolicą?

Rozwiń komentarze (26)