Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Protest pracowników ochrony zdrowia w Warszawie. Ile tak naprawdę zarabiają?

416
Podziel się:

W warszawie trwa wielki protest pracowników ochrony zdrowia. Jednym z postulatów medyków jest wzrost wynagrodzeń. Ile obecnie zarabiają lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni czy diagności laboratoryjni? Sprawdziliśmy.

Protest pracowników ochrony zdrowia w Warszawie. Ile tak naprawdę zarabiają?
Protest pracowników ochrony zdrowia w Warszawie 11 września 2021. (PAP, Tomasz Gzell)

W stolicy trwa wielki protest medyków - organizatorzy mówią, że udział bierze w nim 30-40 tys. osób. To pierwszy tak duży protest, który skupił całe środowisko medyczne - zarówno lekarzy, jak i pielęgniarki czy ratowników medycznych.

Czego oczekują pracownicy ochrony zdrowia? Lista żądań krótka nie jest - jednym z kluczowych postulatów są zmiany w wynagradzaniu. Chcą także zatrudnienia dodatkowego personelu, w tym tego administracyjnego, oraz wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy.

Praca w Niemczech jedynym wyjściem?

Użytkownicy mediów społecznościowych donoszą, że protestujący medycy dostają ulotki od firm, które oferują zatrudnienie w Niemczech. Wynagrodzenie podstawowe dla pielęgniarki może wynieść nawet 3,5 tys. euro - a zatem niemal 16 tys. zł. A ile obecnie zarabiają medycy w Polsce?

Zobacz także: Praca dla cudzoziemców. Ma być szybciej i łatwiej. "Jaskółka pięknej przyszłości"

Mediana zarobków pielęgniarki wynosi 4100 zł brutto miesięcznie - wynosi z danych zebranych przez wynagrodzenia.pl. To około 3 tys. zł na rękę. Mediana to wartość, która oznacza, że połowa pielęgniarek otrzymuje niższe, a połowa wyższe wynagrodzenie.

Protest medyków. Ile zarabia lekarz, ratownik medyczny, diagnosta?

Z kolei mediana zarobków ratownika medycznego wynosi 3920 zł brutto miesięcznie, a diagnosty laboratoryjnego - 3800 zł.

Wyższe są zarobki lekarzy - mediana to 5440 zł brutto. Wynagrodzenie zależy jednak m.in. od specjalizacji. Np. mediana zarobków pediatry to 8470 zł, a anestezjologia oraz chirurga - 7650 zł. Z kolei lekarz ginekolog zarabia 6210 zł, a lekarz psychiatra - 7330 zł. W przypadku lekarza stażysty to już zaledwie 3620 zł brutto.

Napięte stosunki między medykami i rządem to nie nowość, jednak po trudnym dla ochrony zdrowia okresie kolejnych fal epidemii sytuacja zaczęła eskalować.

Medycy chcieli w czwartek spotkać się z premierem, by omówić swoje postulaty. Premiera jednak nie było, a z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim nie udało im się porozumieć. Spotkanie zakończyło się po zaledwie 20 minutach. Minister zaprasza na najbliższy wtorek, tymczasem przed Kancelarią Premiera stanęło już "białe miasteczko".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(416)
Pacjent.
2 lata temu
Nie dla podwyżek lekarzy.
NieDaSie
2 lata temu
Ważniejsze są 2 mld dla TVP, niż zdrowie obywateli. Absurd, który dzieje się na naszych oczach! Widocznie dziennikarz TVP uratuje przed chorobą i śmiercią, a nie lekarz, czy pielęgniarka. Ważniejsze są nieistniejące spółki skarbu państwa obsadzone kolesiami, tj. CPK, elektrownia atomowa itd., które pochłaniają miliardy rocznie, niż zdrowie polskich obywateli. Mamy wszyscy pisiorowe państwo.
Marta
2 lata temu
Na stronie www.medonet przeczytałam, że płaca medyków należy do pięciu najlepiej opłacanych zawodów w Polsce. Cytat: "Wysokie wynagrodzenia są normą np. wśród lekarzy. Miesięczne wypłaty na poziomie 15-20 tys. zł nie są rzadkością, a raczej normą". Zatem chciwy i pazerni na pieniądze medycy chcą jeszcze więcej?
e-wunio
2 lata temu
do wpisu --Stary --- ZANIM CI LEKARZE WYJADĄ , NIECH NAJPIERW ZAPŁACĄ ZA TE SWOJE STUDIA . WIELKI CZAS , BY STUDIA MADYCZNE , A TAKŻE INNE BYŁY W POLSCE , PŁATNE !!! DAWNIEJ LEKARZ MIAŁ TYLKO STETOSKOP , I ZWYKLE TRAFNIE DIAGNOZOWAŁ CHOROBĘ U PACJENTA . DZIŚ MAJA APARATURY NICZYM Z BAJKI , I NIC ---NIEDOUKI . IM SIĘ ZDAJE ŻE POTRAFIĄ LECZYĆ LUDZI . U NICH NIC , TYLKO KASA !!! TO MIASTECZKO W WARSZAWIE POWINNO BYĆ CZERWONE , NIE BIAŁE . TAKIE BIDUSIE , TAK MAJĄ MAŁO , I STAĆ ICH NA TAK DŁUGI STRAJK??? KTO TO IM ZAPŁACI ?? PACJENCI W KOPERTKACH ? A CZEMU NIE STRAJKOWALI ZA KOMUNY , CZY ZA TUSKA ??? GDZIE BYLI ??? WTEDY MOGLI ZACZĄĆ STRAJKOWAĆ . TO NIE LEKARZE , TO ZWYKŁE KOMUCHY . PRAWIE CAŁY OKRES PANDEMII I ZAMKNIĘCIA --POZ BYŁY ZAMKNIĘTE --ŁAPIDUCHY DAWAŁY RADY PRZEZ TELEFON .JESZCZE IM MAŁO ?? ALE SIĘ NAPRACOWALI ??? PO 15 LATACH , CHCĄ URLOP ZDROWOTNY ??? A CO TO , GÓRNICY Z KOPALNI ??? ONI POTRAFIĄ SIĘ USTAWIĆ --W KOMUNIE , ODDZIAŁ W SZPITALU LARYNGOLOGIA W KALISZU , BYŁ PUSTY --ORDYNATOR W DZIEŃ SPAŁ --ALE NIE PRZYJMOWALI NIKOGO , BO PONOĆ LIMIT IM SIĘ WYCZERPAŁ ..ALE PRYWTNIE LARYNGOLOG Z TEGO ODDZIAŁU USUWAŁ MIGDAŁY I TEŻ PRYWATNIE BRAŁ ZA TO KASĘ . TAK TO JEST W POLSCE . PODWYŻKI DLA ŁAPIDUCHÓW --TO BECZKA BEZ DNA , A ONI SIĘ NIE ZMIENIĄ --BO NIGDY IM NIE DOŚĆ .
qazik
2 lata temu
Ja pracuje w urzędzie. Mam studia plus dwie podyplomowki. Zarabiam miesięcznie 2500 zł. Tyle ile za dużur dostaje lekarz. Pracy wbrew pozorom jest bardzo dużo. Problemów do rozwiązywania codziennie też mnóstwo. Dlaczego nie miałbym zarabiać porównywalnych kwot jak np. lekarz rodzinny, albo mieć stawkę od wydanych decyzji itp.
...
Następna strona