Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

W przepisach dot. handlu jest luka. Szeregowi pracownicy nie będą mieć wolnego

202
Podziel się:

Choć uszczelnienie zakazu handlu w niedziele wejdzie w życie już 1 lutego, to wbrew intencjom posłów Prawa i Sprawiedliwości nie doprowadzi ono do sytuacji, w której w sklepach franczyzowych oraz małych, nieusieciowionych placówkach pracować w niedzielę będzie jedynie właściciel i jego najbliższa rodzina — informują wiadomoscihandlowe.pl.

W przepisach dot. handlu jest luka. Szeregowi pracownicy nie będą mieć wolnego
Tego PiS nie przewidział. Właściciele niektórych sklepów będą mogli wzywać do pracy w niedzielę szeregowych pracowników (Adobe Stock)

Jak czytamy, rządzący, uszczelniając zakaz handlu, zapomnieli o furtce, którą otworzyli wiosną 2020 r. w specustawie covidowej. Są tam bowiem zapisy pozwalające na legalne delegowanie do pracy w niedzielę także szeregowego pracownika.

Pracownik będzie mógł w każdą niedzielę za wyjątkiem tych, które przypadają w święta, wykonywać tzw. czynności związane z handlem polegające na "rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby". Nie może zająć się handlem w ścisłym rozumieniu tego słowa, a zatem nie stanie przy kasie i nie obsłuży klientów, ale i tak będzie przydatny w sklepie jako pomoc dla franczyzobiorcy/właściciela - podaje serwis.

Po uszczelnienie zakazu handlu właściciele małych sklepów spodziewają się większej liczby klientów i podkreślają, że w niedziele będzie im potrzebna pomoc pracowników. Niektórzy już nawet wykorzystują zapisy specustawy. - Dostałam już grafik na luty, będę pracować w każdą niedzielę jako wsparcie dla franczyzobiorcy — mówi portalowi pracownica jednej z warszawskich Żabek.

Zobacz także: Zawodowcy Żabka

W zakazie handlu jest luka

Poproszony o odniesienie się do sprawy poseł Janusz Śniadek (PiS) zwrócił uwagę, że nie "sposób przewidywać, że ustawy covidowe będą funkcjonowały w nieskończoność i nie sposób było w legislacji klasycznej odnosić się do tych zapisów". - To jest niedopatrzenie polegające na tym, że nie przewidzieliśmy, że skala oszustów pracujących w handlu jest tak wielka i że trzeba przyjąć ustawę (zakładającą - red.), że oszuści nie mogą pracować w handlu — podkreślił w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl.

- Nie sposób budować ustaw, zakładając permanentną złą wolę i próbę oszukiwania konkurencji, bo to jest właśnie oszustwo w stosunku do konkurencji. To polega znowu na jakichś trikach i oszustwach — dodał.

Serwis zapytał również, czy przewidywana jest nowelizacja specustawy covidowej, poseł poinformował, że "w tej chwili" nie. - Dopóki nie ocenimy zjawiska w rzeczywistości, tego jak działa ta ustawa, jak wielka jest skala tego oszustwa, tej nieuczciwej konkurencji, nie odpowiem na to pytanie - zaznaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(202)
Totylkoja
rok temu
W sieci Biedronka już pracują w niedzielę bez handlu,.. jak powiedział poseł Śniadek;"-nie wiemy jaka jest skala takiego zjawiska". Jeden z największych pracodawców w Polsce wykorzystuje lukę czy ustawa jest napisana pod Biedronkę? Umowa z Pocztą Polską a Biedronką, umożliwiła ominięcie jednego zakazu,.. ale czy to nie pan Sasin odpowiada za Pocztę Polską? hmm,.. Duże pieniądze nie śmierdzą,..
Pol
2 lata temu
Czas się tym zająć i skończyć z tymi łukami covidowymi
topjar
2 lata temu
niżej było ale powtórzę chodzi o handel, a nie policję, straż czy pogotowie w zasadzie handel bym zamknął razem z kościołami na całą niedzielę a nawet i sobotę...
Irecki
2 lata temu
Jakie to dziwne, poraz kolejny jest jakiś bubel i luka prawna... Chcą podnieść wysokość mandatu za brak maseczki do 2000 zł, czyli ja Kowalski mam być yebany już za wszystko i wszędzie, za każdym razem mam oddać w formie pokuty conajmniej połowę wynagrodzenia za moją ciężką pracę, bo zawiniłem.... A co z tymi specjalistami, co ustawy po nocach przepychają?? Może wprowadzą taką, która za uchwalenie bubla prawnego pociągnie każdego z osobna do odpowiedzialności i każe wpłacić po milion złotych od jednego osła na konto jakiejś fundacji od małych dzieci.
Kociewiak
2 lata temu
Jak widać,sami fachowcy, przepisy zrobili,tak samo jak fachowcy od kowidu 🤮.
...
Następna strona