Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Wakacje kredytowe. ING Bank Śląski utrudnia złożenie wniosku? "To sprzeczne z przepisami"

29
Podziel się:

W sieci pojawiły się informacje, jakoby ING Bank Śląski miał zniechęcać do złożenia wniosku o wakacje kredytowe. "Chodzi o wymóg składania osobnego wniosku do każdego miesiąca zawieszenia spłaty kredytu" - pisze bezprawnik.pl, powołując się na zgłoszenie czytelnika portalu. I dodaje, że takie rozwiązanie wydaje się wprost sprzeczne z przepisami. ING ma w tej kwestii inne zdanie.

Wakacje kredytowe. ING Bank Śląski utrudnia złożenie wniosku? "To sprzeczne z przepisami"
Według bezprawnik.pl ING Bank Śląski zniechęca do złożenia wniosku o wakacje kredytowe (East News, Tomasz Kawka)

Wnioski o wakacje kredytowe będzie można składać od 29 lipca 2022 r. Jednak na stronach banków już są dostępne informacje dotyczące zawieszenia spłaty rat kredytu hipotecznego. Bezprawnik.pl zwraca uwagę, że na stronie ING Banku Śląskiego pojawiło się ostrzeżenie: "Dla każdego miesiąca zawieszenia musisz złożyć osobny wniosek".

Tym samym można śmiało postawić tezę, że ING Bank utrudnia złożenie wniosku o wakacje kredytowe. Dlaczego utrudnia? Bo przyjęte przez bank rozwiązanie stoi w sprzeczności z przepisami ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom - pisze bezprawnik.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europejski Kongres Sportu i Turystyki 2023: Adam Bachleda-Curuś, przedsiębiorca

Wakacje kredytowe. Wystarczy jeden wniosek

W w art. 73 ust. 6 ustawy wprowadzającej wakacje kredytowe napisano, że wniosek ma zawierać m.in. wskazanie wnioskowanego okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu.

"Oznacza to tyle, że jeden wniosek, w którym kredytobiorca wskazał wszystkie okresy, w których życzy sobie zawiesić spłatę kredytu, jak najbardziej jest ważny. W ustawie nie znajdziemy za to upoważnienia dla banków do stosowania odrębnych rozwiązań" - podkreślono.

Bezprawnik.pl zaznacza, że ING Bank Śląski przyznaje, że gotowy formularz wniosku będzie dostępny od 29 lipca 2022 r., kiedy to w życie wchodzą nowe przepisy. "Może do tego czasu bank ING wycofa się z rozwiązania utrudniającego życie klientom starającym się o wakacje kredytowe" - czytamy dalej.

Bank ING odpowiada

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy biuro prasowe ING Banku Śląskiego.

W odpowiedzi ban odpowiedział, że "ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom nie wprowadza obowiązku zapewnienia możliwości wnioskowania o zawieszenie spłaty kredytu na kilka okresów jednym wnioskiem".

"Zgodnie z art. 73 ust. 6 ustawy, wniosek musi zawierać wskazanie okresu lub okresów zawieszenia spłaty. Bank przyjął rozwiązanie, gdzie klient ma możliwość wnioskowania o każdy okres zawieszenia osobnym wnioskiem. W związku z powyższym bank ING będzie przyjmował tylko osobne wnioski do każdego miesiąca zawieszenia raty" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Obiektywna
rok temu
Szanowny redaktor (redaktorka) mógłby się pokusić o sprawdzenie sytuacji rynkowej, ponieważ w innych bankach również składa się wnioski oddzielnie do każdego okresu. Z drugiej strony w ustawie nie ma mowy o korektach do złożonego wniosku. Ciekawe ile osób wnioskujących o 8 rat już teraz wie które miesiące z 2023 roku chcą mieć objęte wakacjami i że się nie zmieni ta potrzeba na przestrzeni półtora roku. Biorąc to pod uwagę logiczne jest aby składać wniosek przemyślany na każdy okres oddzielnie. Jak ktoś chce to zawsze znajdzie temat na artykuł, a najlepiej sprzedaję się czepianie kogoś.
Damian
rok temu
Rzetelnie wygląda
Krótko
rok temu
ING mam tam konto, nie mam kredytu, ale chyba zmienię bank.
Utopiony
rok temu
ING to lichwiarze. Są bezwzględni w topieniu firm i ludzi którzy wpadną w kłopoty a wystarczyłoby pójść na rekę i np zroplowac kredyt czy nie zdzierać horrendalnych karnych odsetek ale tu chodzi tylko o ich interes.
ans
rok temu
To słaby bank .Kiedyś naciągali na fundusze stabilnego wzrostu ale na nich ludzie stracili a oni odpowiadali że Ukraina nas ciągnie w dół
...
Następna strona