Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Wakacje w Chorwacji. Znakomite wiadomości dla Polaków

36
Podziel się:

Władze w Zagrzebiu zaktualizowały wymagania co do konieczności posiadania testów, świadectw szczepień lub odbywania kwarantanny. Na jakiej liście są Polacy?

Wakacje w Chorwacji. Znakomite wiadomości dla Polaków
Chorwacja zmienia zasady wjazdu dla Polaków. (Istock)

Ze względu na to, że cały obszar Polski znajduje się na zielonej liście ECDC, polscy turyści mogą wjeżdżać do Chorwacji na warunkach obowiązujących przed pandemią, czyli bez testów i kwarantanny - poinformował w piątek chorwacki ośrodek informacji turystycznej.

W zamieszczonym na Facebooku komunikacie w języku polskim Chorwacka Wspólnota Turystyczna wyraźnie zaznacza, że wjazd bez dodatkowych obostrzeń jest możliwy tylko dla osób, które przybywają do Chorwacji bezpośrednio z krajów lub regionów, które są umieszczone na tzw. zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Zobacz także: Płaca minimalna 3 tys. zł. Semeniuk: Gospodarka się rozpędza, pracodawcy dadzą radę

Obecnie na mapie kolorem zielonym oznaczone są wszystkie polskie województwa, ale też wszystkie regiony Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, a także część Chorwacji. Całe terytorium Słowenii oznaczone jest kolorem pomarańczowym.

Jeżeli osoby jadące do Chorwacji z krajów z zielonej listy po drodze będą musiały przejechać przez kraj/region, który nie jest na niej umieszczony, na granicy będzie trzeba udowodnić, że przejeżdżało się przez nie tylko tranzytem - czytamy na stronie chorwackiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

W komunikacie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej doprecyzowano, że za potwierdzenie tranzytu i niezatrzymywania się na terenie nieujętym na zielonej liście może posłużyć np. "dowód uiszczenia opłat za autostrady, rachunek za paliwo itp., na podstawie których będzie możliwe określenie dokładnego czasu podróży przez te kraje/regiony".

Osoby przybywające do Chorwacji z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale z terenów, które nie są wpisane na zieloną listę ECDC, muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego nie starszego niż sprzed 48 godz. lub PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przybyciem.

Zamiast badania można okazać świadectwo szczepień przeciw Covid-19 lub test potwierdzający przebycie infekcji. Bez żadnych zaświadczeń i testów granicę mogą przekroczyć dzieci do 12 lat towarzyszące rodzicom spełniającym warunki wjazdu. Chorwacja, podobnie jak Polska, używa już systemu Unijnego Certyfikatu Covid, który ułatwia przedstawianie zaświadczeń.

Chorwacja nie należy do strefy Schengen, na granicy należy więc okazać ważny paszport lub dowód osobisty. Przy wjeździe trzeba także wypełnić formularz lokalizacyjny; można to zrobić wcześniej online, co ułatwi procedurę graniczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
Asia
3 lata temu
Byłam w Chorwacji dwa lata temu, ale w te wakacje postanowiłam postawić na Grand Lubicz w Ustce i cieszyć się spokojnym urlopem z pięknymi widokami.
Kubus
3 lata temu
Szkoda ze teraz już niestety się nie zobaczymy w tym roku może trochę rozumu was to nauczy
Goral 4 Polsj...
3 lata temu
Za późno Szkoda ., Kocham Chorwacje! 🇵🇱👍🇭🇷☀️
Polo
3 lata temu
No i macie całą pandemię w pigułce. Wszystko kręci się wokół kasy... Trzeba zarabiać na szczepionkach, testach to się to robi, a jak się nie da bo lato i brak chętnych to na zniesieniu wszystkiego...
SSS
3 lata temu
w Chorwacji turystyka się SYPIE bo brak turystów z zach.Europy to teraz chcą już Polaków? rura im zmiękła bo padnie wszystko bo bogaci Niemcy wolą Majorkę? niż Chorwację
...
Następna strona