Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Walka o VAT. Owoce dla pracowników kontra fiskus

5
Podziel się:

Owoce fundowane przez pracodawcę nie są niezbędne do prowadzenia biznesu - orzekł łódzki sąd administracyjny. Firma nie może odliczać od nich podatku VAT.

Owoce w pracy. Firma nie może odliczać VAT-u, bo nie jest to "niezbędne do prowadzenia działalności"
Owoce w pracy. Firma nie może odliczać VAT-u, bo nie jest to "niezbędne do prowadzenia działalności" (PAP, PAP/Leszek Szymański)

W korporacjach popularne zjawisko to darmowe owoce, zazwyczaj rozdawane są w konkretny jeden dzień tygodnia. Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który rozpatrywał sprawę spółki z branży IT, pracodawca nie powinien odliczać VAT-u od faktury za zakupione owoce, bo te nie są niezbędne do prowadzenia działalności.

Jak głoszą ustne motywy uzasadnienia orzeczenia, "wydatki na owoce dla pracowników realizują osobiste cele tych osób" oraz "istnieje granica odliczania VAT-u od prezentów dla pracowników", na przykład obiad regeneracyjny na mrozie dawałby prawo do odliczenia podatku VAT, owoce rozdawane w biurze już nie.

Sąd oparł się tu na interpretacji przepisów podawaną przez Krajową Informację Skarbową. Pełnomocniczka tej instytucji podnosiła przed sądem, że jej pracodawca "takich frykasów nie zapewnia", a nie wpływa to na gorszą pracę zatrudnionych. Sąd uznał jej argumenty za zasadne.

Zobacz także: Obejrzyj: Dlaczego Polacy zakładają firmy w Estonii?

Z tym nie zgadzają się eksperci. - Przyjmując argumentację organu podatkowego i sądu, można by retorycznie zapytać, z jakiego powodu frykasami nie są kawa, herbata i cukier - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy i partner w Gekko Taxens. Z kolei zdaniem Michała Wilka, radcy prawnego i doradcy podatkowego w Kancelarii Wilk Latkowski, VAT to podatek od wartości dodanej obciąża przyrost wartości na danym etapie obrotu.

- Oznacza to, że co do zasady opodatkowaniu podlega różnica pomiędzy wielkością sprzedaży a kwotą zakupu towarów bądź usług wykorzystywanych do generowania obrotu. Jeśli zatem podatnik nabywa towar bądź usługę, które służą wykonywaniu działalności opodatkowanej VAT, to przysługuje mu w tym zakresie prawo do odliczenia - twierdzi ekspert.

Jak dodaje, w branżach cechujących się wysoką konkurencyjnością, stworzenie komfortowego środowiska pracy pozostaje w ścisłym związku z atrakcyjnością pracodawcy. To z kolei przekłada się na zwiększenie możliwości przyciągania najlepszych pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Pyt. do ksieg...
5 lata temu
Pyt. do ksiegowego. Vat nie odliczamy ok ( chyba 8% jest ? ) a resztę odliczymy od kosztów uzyskania przychodu?? Np. 100 zł plus 8 zł vat . Ile wliczymy w koszty działalności??
Solidarnosc j...
5 lata temu
to czas morawiecki aby u pana bandyckich kolesiow z ministerstwa Finansów nie wliczac kawy i herbaty i owocow do kosztow. Konstytucja mowi o rownosci obywateli a pan łże ludziom. Nos dłuższy niz u Pinokio. Kłamie pan w wielu sprawach. Gdzie koszty odliczen jakie obiecywałes klamco? Ja były PISowiec i koledzy pokaż apanu gdzie pana i kolegow z PIS miejsce przy wyborach na jesieni. W chlewie.
hannah
5 lata temu
"Sąd oparł się tu na interpretacji przepisów podawaną przez Krajową Informację Skarbową. Pełnomocniczka tej instytucji podnosiła przed sądem, że jej pracodawca "takich frykasów nie zapewnia", a nie wpływa to na gorszą pracę zatrudnionych. Sąd uznał jej argumenty za zasadne." Żenujące!
Krzysztof W
5 lata temu
Bo gdyby dawali Janka takim bez mózgu urzędnikom to może ich praca by się poprawiła a tak niedobór witamin źle wpływa na rozwój tkanki mózgowej.
???
5 lata temu
a kawa w ministerstwach ,naleŘzy się czy nie?