Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Waloryzacja rent i emerytur 2020 r. Jakiej podwyżki świadczeń mogą spodziewać się seniorzy?

14
Podziel się:

Najbliższa waloryzacja rent i emerytur zaplanowana została na marzec 2020 r. Przeprowadzona jest ona corocznie i rekompensuje seniorom m.in. inflację. Znamy pierwsze szacunki najbliższej podwyżki, może być ona rekordowa.

Waloryzacja rent i emerytur 2020 r.
Waloryzacja rent i emerytur 2020 r. (East News)

Coroczna waloryzacja rent i emerytur wzbudza niemałe zainteresowanie wśród seniorów. Dotyczy ona bowiem niemal 10 mln Polaków. Zgodnie z pierwszymi szacunkami przyszłoroczna podwyżka świadczeń może być rekordowa.

Jak wynika ze wstępnych szacunków resortu pracy, w 2020 r. podwyżka rent i emerytur zamknie się na poziomie 3,24 proc. Przy średniej emeryturze daje to ok. 67 zł miesięcznej podwyżki.

Seniorzy z minimalną wypłatą 1,1 tys. zł mogą liczyć na ok. 35 zł więcej, z kolei rencista i emeryt otrzymujący dziś 3 tys. zł w przyszłym roku zyska ok. 97 zł.

Zobacz: Waloryzacja rent i emerytur. ZUS do 12 kwietnia wyśle 8 mln listów

Ministerstwo Finansów w Wieloletnim Planie Finansowym zakłada z kolei, że inflacja za 2019 r. wyniesie 1,8 proc., a podwyżka pensji w ciągu roku zamknie się w 5,7 proc. Wyliczenia te dają seniorom podwyżkę emerytur i rent o 2,94 proc. Przeciętnie oznacza to wyższe świadczenie o około 63 zł miesięcznie.

Istnieje również prawdopodobieństwo, że rząd w 2020 r. zdecyduje się na waloryzację mieszaną, kwotowo-procentową, podobnie jak w roku obecnym. W tej sytuacji najniższe świadczenia rosną o z góry ustaloną kwotę.

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w br. wyniósł 2,86 proc. Świadczenia seniorów wzrosły więc o podany wskaźnik, zgodnie z zapowiedziami także nie mniej niż 70 zł brutto.

Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Jak liczona jest podwyżka?

Do wyliczenia wskaźnika waloryzacji rent i emerytur analizowane się dwa główne czynniki. Realny wzrost płac, czyli dane o realnym wzroście płac pracowników oraz inflacja w gospodarstwach emeryckich.

Liczone i analizowane są koszty niezbędnych artykułów, których potrzebują seniorzy, a także ich koszt po inflacji. Do wyliczeń wykorzystywane są dane z roku ubiegłego. Waloryzacja emerytur i rent rekompensuje seniorom m.in. inflację.

Ostateczny wskaźnik inflacji emeryci poznają jednak dopiero na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Wtedy Główny Urząd Statystyczny publikuje inflację i poziom wynagrodzeń za rok ubiegły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
B66
5 lata temu
To niska waloryzacja w stosunku do wzrostu cen. 13 emerytura też tego nie załatwia. Emerytura powinna być bez podatku dochodowego, bo już raz jako pracujący odprowadzaliśmy składki na wszelkie możliwe podatki. pensja minimalna ma wzrosnąć kilkaset złotych, a emerytura kilkanaście. Jak żyć?
emeryt stanis...
5 lata temu
jak zawsze przyjdzie marzec i po ptokach
Emeryt
5 lata temu
Jak zawsze przed waloryzacja inflacja spadnie apo marcu wróci do normy
Zm
5 lata temu
Rekordowe to są podwyżki cen żywności a waloryzacja emerytur to ochłap w porównaniu z tym co PiS rozdaje kupując wyborcow sprawiedliwość w nazwie partii pasuje jak róża do kozucha
Alicja
5 lata temu
Ubaw po pachy. Może PiS te, sobie pensję podniesie 3 procent. Żarty sobie z ludzi robicie 10 procent netto to i tak by było za mało. Dam Ci Premier ku te moje 1500 zł i żyj cwaniak.