Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Warszawiacy mogli przepłacać za ogrzewanie. UOKiK wszczął postępowanie przeciw czterem wielkim firmom

11
Podziel się:

- 2019 rok w ochronie konkurencji zaczynamy od dużej sprawy. Wszczęliśmy postępowanie przeciwko czterem firmom: Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Polska, PGNiG Termika i PGNiG. Zarzuty postawiliśmy też dwóm menadżerom – powiedział Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urząd sprawdzi, czy firmy produkujące i dostarczające ciepło nie działały w sposób niezgodny z prawem
Urząd sprawdzi, czy firmy produkujące i dostarczające ciepło nie działały w sposób niezgodny z prawem (WP.PL)

UOKiK podejrzewa, że doszło do podziału rynku energii cieplnej w Warszawie, a także zmowy cenowej i przetargowej. Urząd postawił zarzuty czterem podmiotom. Są to: Veolia Energia Polska, Veolia Energia Warszawa, PGNiG Termika oraz PGNiG.
Z informacji zebranych przez UOKiK wynika, że około 2014 r. spółki zaczęły zawierać postanowienia, które mogą być uznane za zmowe cenową.

Zmowa cenowa zakłada dyktowanie warunków sprzedaży towarów lub usług i utrudnia działanie konkurencyjnym firmom. W związku z tym UOKiK ustali, czy w wyniku nieuczciwego procederu nie ucierpieli warszawiacy, których rachunki za ogrzewanie były w nieuzasadniony sposób zawyżone. Co, jeśli się okaże, że tak rzeczywiście było? Urząd może nakazać im zawarcie nowych, bardziej korzystnych dla klientów, umów z datą wsteczną. Nie należy się tego jednak spodziewać w najbliższym czasie. Postępowanie przed UOKiK będzie trwało co najmniej kilka miesięcy, później zapewne trafi do sądu.

Nieprawidłowości od 2013 r.

- Żeby zrozumieć, dlaczego mogło do nich dojść, należy cofnąć się jeszcze o rok. W 2013 r. Veolia Energia Warszawa zaczęła planować budowę elektrociepłowni w warszawskiej dzielnicy Ursus, a PGNiG Termika zintensyfikowała swoje działania na rynku sprzedaży ciepła do odbiorców końcowych. Spółki rozpoczęły walkę o klientów, która jeszcze mogła się zwiększyć po zrealizowaniu inwestycji przez Veolię. Tak się jednak nie stało, ponieważ rok później przedsiębiorcy nawiązali współpracę, która zdaniem urzędu może naruszać konkurencję – informuje UOKiK w komunikacie.

W siedzibach wszystkich firm dokonano już przeszukania. Udało się przy tym zdobyć dowody na to, że spółki wspólnie ustaliły, że nie będą ze sobą rywalizować i skupią się na swojej podstawowej działalności, czyli PGNiG Termika na wytwarzaniu ciepła, a Veolia Energia Warszawa na jego sprzedaży.

Program Energia Plus. Minister Emilewicz spotyka się z bankami. Będzie nowe źródło finansowania

- Jeżeli takie działania nie są wynikiem indywidualnych kalkulacji biznesowych, ale zostały uzgodnione wspólnie przez niezależne i rywalizujące podmioty, to może to być naruszenie reguł konkurencji poprzez podział rynku – powiedział wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Zgodnie z ustaleniami, Veolia Energia Warszawa zrezygnowała z budowy elektrociepłowni, natomiast PGNiG Termika ograniczyła i zamierzała zaprzestać sprzedaży energii cieplnej. Ponadto spółki wspólnie mogły ustalać swoje taryfy, które przedstawiały do akceptacji prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki.

- Potencjalna zmowa dotyczyła rynku warszawskiego, mogła mieć jednak wpływ na handel wewnątrz Unii Europejskiej - Wojciech Dorabialski, dyrektor Departamentu Ochrony Konkurencji UOKiK.

W związku z tym UOKiK będzie się posiłkował prawem unijnym.

Przedsiębiorcom grozi kara do 10 proc. ich obrotu. Zarzuty postawiliśmy również dwóm menadżerom, którzy pełnią lub pełnili wysokie funkcje w Veolia Energia Warszawa i PGNiG Termika. Urząd ma dowody, że brali aktywny udział w zakwestionowanych uzgodnieniach. Maksymalna sankcja w tym przypadku to 2 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
pem
5 lata temu
Uokik jest śmieszny, ceny na ciepło ustala URE czyli państwo i nikt więcej nie ma tu nic do gadania...a gdybanie że Termika teoretycznie mogłaby sobie wybudować 100 km rury do dystrybucji czy odwrotnie Veolia zbuduje sobie ciepłownie to totalna nieznajomość rynku energetycznego i kolejna polityczna zagrywka PISu i tyle w temacie....
misio
5 lata temu
POtrzebna jest PO żeby wprowadzić wolną amerykankę i bitwę o ciepło, mieszkania, drzewa i drogi... Od teraz jak ktoś chce mieć mieszkanie z widokiem na drzewo ma zapłacić plus 10tys do metra... kto pierwszy ten lepszy, kto nie zdąży to śpi w noclegowni.. PO najlepsza w Warszawie jest, najlepsza jest, każdemu członkowi PO po kamienicy gratis się należy hahah
ff4
5 lata temu
Fortum Cz-wa - to samo
gog
5 lata temu
w Katowicach to samo - rachunek 40 większy !!!
filutek
5 lata temu
Szczecin też znalazłby się w tym gronie oraz tzw firmy rozliczające ciepło.