Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Ważą się losy Lotniska Modlin. Koniec kłopotów na horyzoncie

4
Podziel się

Udziałowcy Lotniska Modlin podejmą decyzję o jego przyszłości. Marszałek województwa chce podniesienia kapitału spółki o 50 mln zł. Do gry o lotnisko może przystąpić również Warszawa.

Lotnisko w Nowym Dworze Mazowieckim obsłużyło w 2018 r. 3,1 mln pasażerów
Lotnisko w Nowym Dworze Mazowieckim obsłużyło w 2018 r. 3,1 mln pasażerów (PAP, Marcin Obara)
bErgkFed

W poniedziałek odbędzie się spotkanie rady nadzorczej Lotniska Modlin. Port chciałby otrzymać pożyczkę bankowa w kwocie 48 mln zł z przeznaczeniem na budowę tymczasowego terminala i trzech płyt postojowych. Sprawa utknęła w martwym punkcie, gdyż nie było jasności co do tego, do czyich kompetencji należy udzielenie zgody na zaciągnięcie kredytu. Rada nadzorcza skierowała pytanie do Prokuratorii Generalnej – informuje Puls Biznesu.

Jednym z punktów wtorkowego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia jest natomiast podniesienie kapitału przez wszystkich udziałowców o 50 mln zł. Dziś kapitał spółki wynosi 340,8 mln zł. Województwo mazowieckie ma 33,84 proc. udziałów, Agencja Mienia Wojskowego 32,71 proc., Polskie Porty Lotnicze 28,87 proc., a Nowy Dwór mazowiecki – 4,57 proc.

Centralny Port Komunikacyjny. Każdy z nas zapłaci za budowę ponad 900 zł

bErgkFef

PPL (która jest tez właścicielem Lotniska Chopina i portu w Radomiu) zaproponuje zniesienie zasady jednomyślności, gdyż blokuje ona rozwój portu – i podejmowanie decyzji większością głosów. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, również chciałby zastąpić jednomyślność zasadą większości – ale 2/3 głosów. Obawia się, że w przeciwnym razie będzie blokowany przez państwowych wspólników.

Jak donosi "Puls Biznesu", również Warszawa jest zainteresowana udziałem w lotnisku Modlin. Gdyby PPL zgodził się na podniesienie kapitału i dopuszczenie udziałowca, miasto i województwo miałyby przeważający głos w spółce. Oznaczałoby to koniec kłopotów portu w Nowym Dworze Mazowieckim.

bErgkFel

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErgkFeG
KOMENTARZE
(4)
ja
2 lata temu
prywatny folwark Struzika
sdf
2 lata temu
PO PSL blokuje ?
BYWALEC
2 lata temu
Struzik blokuje wspolprace z Rzadem? Czemu sie nie dziwie?
bErgkFeH
grzesioschesi...
2 lata temu
Tak wyglada POdtapianie polskiej gospodarki przez POprzednia wladze .Wydano pieniadze ale zadnych zyskow.Pewnie potem za zlotowke do sprzedania by POszlo !!