Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Ważne zmiany w kredycie 2 proc. Sejm uchwalił je po cichu

190
Podziel się:

Sejm uchwalił zmiany dotyczące "Bezpiecznego kredytu 2 proc.". Według nowych zasad z ulgi nie skorzystają ci, którzy spłacają inny kredyt hipoteczny zaciągnięty na budowę domu.

Ważne zmiany w kredycie 2 proc. Sejm uchwalił je po cichu
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda (East News, Piotr Molecki)

O zmianach pisze serwis Business Insider. Nowe przepisy dotyczące rządowego kredytu zostały niespodziewanie zaszyte w uchwalonej przez Sejm ustawie o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najpierw wybory, potem rekordowa inflacja. Polska idzie śladem Węgier?

Rządowy kredyt 2 proc. Sejm wprowadził zmiany po cichu

W świetle nowych przepisów "Bezpieczny kredyt 2 proc." nie zostanie udzielony kredytobiorcy, który zaciągnął inny kredyt hipoteczny na budowę domu, chyba że rozwiąże umowę przed uruchomieniem środków. Jak wskazuje Business Insider, dotyczy to nie tylko umowy kredytu hipotecznego na budowę domu, lecz także w celu zakupu domu lub mieszkania.

"Bezpieczny kredyt 2 proc.", który można wykorzystać na rynku pierwotnym bądź wtórnym, oferowany jest z dopłatą. Stanowi ona różnicę między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego, pomniejszonego o marżę oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat, a maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł.

W przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł.

Kredyt może być udzielony osobie, która w dniu złożenia wniosku nie ukończyła 45. roku życia. Nowe przepisy to zmienią. W przypadku gdy kredyt ma być przeznaczony na zakup lokalu, w którym kredytobiorca mieszka na podstawie umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności, kryterium wieku będzie ustalane na dzień podpisania takiej umowy. "Kredyt będzie więc osiągalny np. dla osoby, która obecnie ma 47 lat, ale w momencie zawarcia wspomnianej umowy najmu nie miała 45 lat" - pisze BI.

W połowie sierpnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało, że ponad 29 tys. osób złożyło już wniosek o udzielenie kredytu 2 proc., podpisano 2021 umów na łączną kwotę prawie 730 mln zł. Rozwiązanie funkcjonuje od 1 lipca 2023.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(190)
Aga
8 miesięcy temu
Najpierw dowalili ludziom raty po 100% wyższe a teraz innym dadzą dodatek do kredytów. Tylko durnie mogą uwierzyć, że PIS im daje.
15 październi...
8 miesięcy temu
Polaku ile dostałeś podwyżki w pracy od 2019r? Mieszkania za pisu od 2019r podwojiły swoją cenę. A oni dziś dalej podbijają inflację i ceny mieszkań. Bankier i deweloper zarobi z naszych podatków.
Pracujący
8 miesięcy temu
Ludzie głosujący na pis mają czas na wybory ,alkoholizm i czytanie jak zdobyć socjal. Wszyscy pracujący co od 2019r dostali mniej niż 100% podwyżki w pracy muszą za wszelką cenę iść na wybory i zatrzymać tą drożyznę i socjalizm.
Bur The Lufka
8 miesięcy temu
To opozycja nie brała udziału w głosowaniu ?
Kris Lukas
8 miesięcy temu
Tylko zindoktrynowany wyborca PiS'u może wypisywać takie brednie. Moderator powinien to usunąć. Ten portal to nie miejsce na szerzenie kampanijnych haseł. Lawinowo rosnący deficyt, ale kiełbasę na półki trzeba rzucić... 2%, 800+, 14-tki, 15-tki , a w tle wille, malwersacje i rodziny polityków PiSu w Spółkach Skarbu Państwa
...
Następna strona