Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Ważne zmiany ws. specjalnego 500 plus. ZUS zapowiedział podwyższenie progu

10
Podziel się:

Waloryzacja rent i emerytur spowoduje, że z początkiem marca wzrośnie próg uprawniający do świadczenia 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - przekazał w środę Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Ważne zmiany ws. specjalnego 500 plus. ZUS zapowiedział podwyższenie progu
ZUS zapowiedział zmiany ws. specjalnego świadczenia 500 plus (Adobe Stock, Maciej Matlak)

Tak zwane 500 plus dla niesamodzielnych Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje i wypłaca od września 2019 r. Zależy ono m.in. od łącznej wysokości przysługujących świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych - zaznacza ZUS.

"Łączna kwota brutto emerytury, renty albo innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub świadczeń z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych nie może przekroczyć 2157,80 zł. Od 1 marca, po waloryzacji, kwota ta zostanie podniesiona" - informuje Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS-u.

O ile dokładnie? Tego nie wiadomo. Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent, od którego zależy wzrost progu uprawniającego do 500 plus dla osób niesamodzielnych, poznamy na początku lutego po podaniu przez Główny Urząd Statystyczny realnych wartości inflacji, a także wzrostu wynagrodzeń w 2023 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szczera rozmowa z restauratorem. Zdradza ile zarabia - Jakub Tepper - Biznes Klasa #13

Zasady 500 plus dla niesamodzielnych

Rzecznik ZUS-u przypomniał w korespondencji z PAP, że świadczenie w pełnej kwocie - 500 zł netto - mogą otrzymać osoby, które nie mają świadczeń finansowanych ze środków publicznych, albo jeśli suma tych świadczeń nie przekracza 1657,80 zł brutto.

Jeśli suma tych świadczeń wynosi więcej niż 1657,80 zł, a nie przekracza 2157,80 zł brutto, to wysokość świadczenia uzupełniającego będzie pomniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę" - wyjaśnia Żebrowski.

"Będzie to różnica między kwotą 2157,80 zł, a łączną kwotą przysługujących świadczeń. Jeżeli, na przykład, suma pobieranych świadczeń w styczniu wynosi 1800 zł brutto, to świadczenie uzupełniające jest przyznawane w kwocie 357,80 zł" - dodaje przedstawiciel Zakładu.

500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - warunki konieczne

Jednym z warunków, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać 500 plus dla niesamodzielnych, jest pełnoletniość. Co jeszcze?

"Trzeba też mieszkać w Polsce i mieć potwierdzoną przez lekarza orzecznika ZUS niezdolność do samodzielnej egzystencji lub wydane przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską ds. inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo" - przypomina Żebrowski.

Dodajmy, że do wypłaty świadczenia potrzebny jest wniosek (formularz ESUN). Jeśli ktoś nie ma orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub ważnego orzeczenia o zaliczeniu do pierwszej grupy inwalidów (sprzed 1 września 1997 r.), to do wniosku musi również dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia na druku OL-9, dokumentację medyczną, a także inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia.

Co ważne, świadczeniobiorcy mają obowiązek powiadomić ZUS o zmianach mających wpływ na prawo do świadczenia uzupełniającego lub na jego wysokość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
wdowa
3 miesiące temu
W PIERWSZEJ kolejności wprowadzić i to szybko wdowie emerytury tj. moja plus zmarłego męża 50 procent lub odwrotnie emerytura zmarłego męża w całości plus 50 procent mojej, tak powinno być, a nie rozdawać tym co nigdy nie pracowali i ciągle im dokładają.Po co jakies babciowe, czy matkom, ktore nie pracowały tylko zajmowały się dziećmi.TEŻ pracowałam i wychowałam w tym czasie 2 dzieci i 3 wnucząt można, a teraz dawanie za nic kosztem emerytów, ktorych nie docenia żaden rząd, więc czekamy.Pracowałam nawet bez urlopu wychowawczego i to należy docenić, a nie ochłapy , ktore teraz mam.
bieda emeryt ...
3 miesiące temu
znowu dostanie niepracująca patologia, bo ja jak przepracowałam 40 lat dostaję emeryturę ochłapy i za to, że praca zniszczyła mi zdrowie to 500+ mi się nie należy, bo mam po 4- latach pracy 2700 zł brutto.... brutttoo emerytury
Gość
3 miesiące temu
Pokolenie Z na pewno się ucieszy z prezentu 🙂
Jan
3 miesiące temu
zacznijcie płacić przynajmniej te 5 tyś na rękę to Polacy odżyją bo tak to połowa polski musi zbierać kilka miesięcy na dentystę bo ich po prostu nie stać.
Tata
3 miesiące temu
Wczoraj naprawdę porządnie się nachlałem. Dziś już też zacząłem kolejny jabolowy dzień. Byłem już na porannym klopie gdzie otaczała mnie aura tajemniczości i zapach mojego sponsora czyli PiS i programu rodzina 800 plus i rodzinnego kapitału libacyjnego. Obaliłem już cztery jabole. Więc znowu się nachlam czyli dzień jak co dzień zresztą. Jutro też się nachlam za 800 plus. Kocham PiS i Pana Jarosława.