Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Ważny krok Mołdawii w drodze do Unii Europejskiej

Podziel się:

Premier Mołdawii Natalia Gavrilita powiedziała, że piątek jest "dniem historycznym" dla jej państwa. Mołdawia wysłała do Brukseli odpowiedź na kwestionariusz związany z jej kandydaturą do Unii Europejskiej. Odpowiedzi zawarte w tym dokumencie mają pomóc w formalnym nadaniu Mołdawii statusu państwa kandydującego do UE.

Ważny krok Mołdawii w drodze do Unii Europejskiej
Premier Mołdawii Natalia Gavrilita (Getty, SeanGallup)

Szefowa rządu w Kiszyniowie nie ma wątpliwości, że piątek 22 kwietnia jest "dniem historycznym dla Mołdawii" z powodu wysłania pierwszej partii odpowiedzi na unijny kwestionariusz. Zaznaczyła, że odpowiedź na drugą część pytań jej gabinet przekaże Brukseli w maju.

W wysłanym już dokumencie rząd poinformował Unię Europejską o organizacji instytucji państwowych Mołdawii, wymiarze sprawiedliwości i przepisach dotyczących praw człowieka, a także o sytuacji gospodarczej kraju.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Co dalej z uchodźcami z Ukrainy? "Konieczne jest stworzenie systemu"

Mołdawia otrzymała kwestionariusz od Komisji Europejskiej 11 kwietnia, ponad miesiąc po złożeniu wniosku o przyjęcie do UE. Odpowiedzi zawarte w tym dokumencie mają pomóc w formalnym nadaniu Mołdawii statusu państwa kandydującego do UE.

Ukraina jest o krok dalej od Mołdawii

Ukraina wypełniła już cały kwestionariusz w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Kijów liczy, że w czerwcu otrzyma status kraju kandydującego. Nasz sąsiad, ze względu na wyjątkową sytuację może też liczyć na przyspieszenie wszystkich procedur, o czym mówiła w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej.

"Ukraina należy do Europy, tutaj rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej. Ta procedura zazwyczaj zajmuje lata, ale w związku z wyjątkowymi okolicznościami, z rosyjską agresją na Ukrainę, zobowiązaliśmy się do tego, że przeprowadzimy ją w kilka tygodni — powiedziała Ursula von der Leyen.

Złożenie wniosku to jednak dopiero początek drogi. Zgodę na przyznanie statusu kandydata musi jednogłośnie wyrazić Rada Unii Europejskiej, po zasięgnięciu opinii właśnie Komisji Europejskiej. Potem dopiero przyjdzie czas na negocjacje.

Nie tylko Ukraina i Mołdawia starają się o członkostwo w Unii Europejskiej. Gruzja również złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP