Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Ważny wyrok TSUE ws. podatku handlowego na Węgrzech. PiS się ucieszy

74
Podziel się

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał we wtorek, że progresywny podatek handlowy na Węgrzech jest zgodny z unijnym prawem. To może oznaczać, że unijny sąd podobnie uzna w przypadku Polski.

Podatek handlowy w Polsce coraz bliżej
Podatek handlowy w Polsce coraz bliżej (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
bDYcfrsR

Jak informuje portal wiadomoscihandlowe.pl, wtorkowa decyzja TSUE dotyczyła Węgier, ale może mieć olbrzymi wpływ również na polski handel.

Trybunał stwierdził bowiem, że pomysł podatku handlowego nie dyskryminuje nikogo, mimo że w największym stopniu dotyczy przedsiębiorstw zagranicznych.

A właśnie na to skarżyły się międzynarodowe korporacje działające na Węgrzech. Mowa tu na przykład o Tesco czy Vodafone. Węgierski podatek dotyczy bowiem również firm telekomunikacyjnych.

bDYcfrsT
Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Taka decyzja TSUE może mieć kluczowe znaczenie dla Polski. Przypomnijmy, że nad Wisłą kwestia podatku handlowego pozostaje w zawieszeniu już od około 4 lat. Właśnie wtedy Komisja Europejska zaskarżyła polskie przepisy do TSUE.

W ubiegłym roku Trybunał przyznał rację polskiemu rządowi i stwierdził, że konstrukcja podatku jest z godna z unijnym prawem. Od takiej decyzji odwołała się jednak Komisja Europejska.

bDYcfrsZ

TSUE ma się ponownie zająć sprawą w pierwszej połowie 2020 roku. Dlatego podatek pozostaje zawieszony do końca czerwca. Jeśli sąd podtrzyma swoją decyzję, to danina zacznie obowiązywać od lipca.

Rząd liczy na to, że dzięki nowej daninie do budżetu wpłynie rocznie niespełna 2 mld zł. Oczywiście w 2020 roku kwota ta będzie proporcjonalnie niższa, bo podatek ma obowiązywać tylko przez 6 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYcfrtu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(74)
zeto
rok temu
A IKEA to co świete krowy
Palermo
rok temu
TYLKO 2 chyba 20 w końcu na zachodzie to nie do pomyślenia żeby ktoś obcy nie płacił .
jk
rok temu
Przecież to podatek, który obciąży kupujących! Cieszycie się wyborcy PIS?
bDYcfrtv
ted
rok temu
Jeżeli TSUE stwierdzi że, podatek jest zgodny z prawem unijnym a jest zawieszony od 4 lat to adekwatnie do tego Polska powinna starać się o odszkodowanie od KE. KE działa tylko w interesie państw starej unii Polska miała być tylko landem wyrobników i taniej siły roboczej. Teraz KE dopatruje się braku praworządności w Polsce aby znowu podciąć nam skrzydła.
Tylko Unia Na...
rok temu
I cyk kolejne podwyżki a zaślepione tęp......i z 500+ nie widzą co się dzieje
...
Następna strona