Notowania

Przejdź na

Podatek handlowy znowu przesunięty. Projekt w Sejmie

Podatek handlowy przesunięty o kolejne pół roku. Rząd przyjął już w tej sprawie projekt odpowiedniej ustawy i skierował go do Sejmu. Posłowie muszą się pospieszyć, bo nowe przepisy muszą wejść w życie już 1 stycznia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Podatek handlowy przesunięty o kolejne pół roku (Fot: Jan Bielecki/East News)

O skierowaniu projektu do Sejmu pisze portal dlahandlu.pl.

Ustawa wprowadzająca tę daninę została przegłosowana i podpisana przez prezydenta, ale zastrzeżenia wobec niej zgłosiła jesienią 2016 roku Komisja Europejska, o czym wielokrotnie informowaliśmy w money.pl.

Komisja wskazała, że progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Jednocześnie Komisja Europejska wydała nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję (tzw. nakaz zawieszenia). Początkowo zawieszenie obowiązywało do końca 2018 roku, a 12 miesięcy temu zostało przedłużone o kolejny rok.

W maju 2019 roku unijny sąd orzekł, że podatek jest zgodny z unijnym prawem. Wcześniej kwestionowała to Komisja Europejska. I dlatego pobór podatku był zawieszony.

Skoro TSUE uznał, że podatek jednak jest zgodny z prawem, to w zasadzie wszystkie przeszkody zniknęły. Teoretycznie. Komisja Europejska postanowiła odwołać się od decyzji unijnego sądu, więc zawieszenie trzeba przedłużyć po raz kolejny. Stąd taki a nie inny porządek obrad Rady Ministrów.

Odwołanie Komisji Europejskiej powinno zostać rozpatrzone w połowie 2020 roku. Właśnie stąd przesunięcie tylko o 6 miesięcy, a nie - jak do tej pory - o pełen rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2019

086To jakieś jaja!!!!!!!!!!!!!!!!!!Duże firma mają niepłacić podatku,bo małe firmy będą miały przewagę.....to jakieś kosmiczne … Czytaj całość

08-12-2019

PatrykNic nowego. Jak coś robi się na churra i bez przygotowania to nie może być inaczej. PiS jest w tych sprawach specjalista. Dno

08-12-2019

WYBORCAZNAJĄC ŻYCIE SENAT PO WSKI ODRZUCI BO TAM SAMA MAFIA

Rozwiń komentarze (5)