Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wciąż brakuje leków. "Żyjemy w ciągłej obsesji"

"Dzień zaczynamy od polowania. Mam listę potrzebnych leków i sprawdzam, co jest dostępne w hurtowniach" - mówią farmaceuci. W aptekach wciąż brakuje leków, głównie tych na tarczycę, cukrzycę czy stosowanych w leczeniu onkologicznym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Farmaceuci zmagają się z brakiem leków już od dłuższego czasu

O tym, że w aptekach wciąż jest problem z dostępnością wielu leków, informuje Onet.

Czytamy w nim, że na liście najbardziej deficytowych specyfików wciąż jest euthyrox czy glucophage. Brakuje również leków onkologicznych, takich jak xanderla, tamoxifen, symex czy flutamid.

Na tym nie koniec. - Problem faktycznie nadal istnieje, wciąż brakuje wielu leków. Braki mogą odczuć szczególnie pacjenci chorujący na nadciśnienie, cukrzycę, astmę oraz osoby zmagające się z chorobami tarczycy - mówi Onetowi Tomasz Leleno, rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Farmaceuci przyznają, że "żyją w ciągłej obsesji".

– Jeśli w hurtowniach zaczyna brakować danego leku, zamawiamy go w większej ilości, kiedy tylko się pojawi, ponieważ nie wiemy, czy jest to chwilowy, czy dłuższy brak - mówi farmaceutka Marta Danek.

- Dzień zaczynam od polowania. Mam listę potrzebnych leków i sprawdzam, co jest dostępne w hurtowaniach. Robię to on-line, ponieważ czasami jest już za późno zanim zdążę zadzwonić - dodaje.

Problem z dostępnością leków trwa od dłuższego czasu. W połowie lipca minister Łukasz Szumowski zapewniał, że sytuacja jest opanowana, ale jednocześnie zapowiedział powołanie specjalnego zespołu w resorcie.

Zdaniem ministra Łukasza Szumowskiego sytuacja w aptekach jest stabilna
Brak leków w Polsce. Minister uspokaja i powołuje specjalny zespół

Zespół ma na bieżąco kontrolować to, co dzieje się w aptekach. Mają się w nim znaleźć przedstawiciele ministerstwa, lekarzy, izby aptekarskiej oraz Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Wszystko po to, by do podobnych sytuacji nie dopuścić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brak leków, farmacja, służba zdrowia, leki, apteki, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2019

MrWielkie koncerny farmaceutyczne przeniosły produkcję substancji czynnych, API, na wschód! Chiny , indie.aby było tanio! W Polsce praktycznie nie ma … Czytaj całość

14-08-2019

LilaI osoby chorujące psychicznie też brakuje leków. Mam zapas na mc dla osoby bliskiej, co potem? Oddziały psychiatryczne też zamykają. A wyobrazacie … Czytaj całość

14-08-2019

KasiaMnie bardziej zastanawia informacja o braku leków w niemczech, bo przenieśli produkcję do azji i nie spełniają norm. A u nas spełniają? O co … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)