Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wciąż brakuje leków. "Żyjemy w ciągłej obsesji"

7
Podziel się:

"Dzień zaczynamy od polowania. Mam listę potrzebnych leków i sprawdzam, co jest dostępne w hurtowniach" - mówią farmaceuci. W aptekach wciąż brakuje leków, głównie tych na tarczycę, cukrzycę czy stosowanych w leczeniu onkologicznym.

Farmaceuci zmagają się z brakiem leków już od dłuższego czasu
Farmaceuci zmagają się z brakiem leków już od dłuższego czasu (East News)
bFgoqbYR

O tym, że w aptekach wciąż jest problem z dostępnością wielu leków, informuje Onet.

Czytamy w nim, że na liście najbardziej deficytowych specyfików wciąż jest euthyrox czy glucophage. Brakuje również leków onkologicznych, takich jak xanderla, tamoxifen, symex czy flutamid.

Na tym nie koniec. - Problem faktycznie nadal istnieje, wciąż brakuje wielu leków. Braki mogą odczuć szczególnie pacjenci chorujący na nadciśnienie, cukrzycę, astmę oraz osoby zmagające się z chorobami tarczycy - mówi Onetowi Tomasz Leleno, rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.

bFgoqbYT

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Farmaceuci przyznają, że "żyją w ciągłej obsesji".

– Jeśli w hurtowniach zaczyna brakować danego leku, zamawiamy go w większej ilości, kiedy tylko się pojawi, ponieważ nie wiemy, czy jest to chwilowy, czy dłuższy brak - mówi farmaceutka Marta Danek.

bFgoqbYZ

- Dzień zaczynam od polowania. Mam listę potrzebnych leków i sprawdzam, co jest dostępne w hurtowaniach. Robię to on-line, ponieważ czasami jest już za późno zanim zdążę zadzwonić - dodaje.

Problem z dostępnością leków trwa od dłuższego czasu. W połowie lipca minister Łukasz Szumowski zapewniał, że sytuacja jest opanowana, ale jednocześnie zapowiedział powołanie specjalnego zespołu w resorcie.

Zespół ma na bieżąco kontrolować to, co dzieje się w aptekach. Mają się w nim znaleźć przedstawiciele ministerstwa, lekarzy, izby aptekarskiej oraz Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Wszystko po to, by do podobnych sytuacji nie dopuścić.

bFgoqbZa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFgoqbZu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
mpop
2 lata temu
A dlaczego PiSowskie Ministerstwo nie refunduje obecnie Tmoxifen Ebewe tylko węgierski egis? Wszystkie tamoxifeny mają niestety niezdrowe dodatki i konserwanty, jednak po Ebewe kobiety się czują nieco lepiej niż po Egis czy Nolvadex.
Bom
2 lata temu
PO-KO opanowało rynek farmaceutyczny więc nic dziwnego, że jest problem z lekami, ale dla Durczoka zawsze mają.
Cynka
2 lata temu
Przecież PiS rozpoczął już pielgrzymkę wyborczą, to co będą sobie tyłek zawracać lekami. Żałosne
bFgoqbZv
Kasia
2 lata temu
Mnie bardziej zastanawia informacja o braku leków w niemczech, bo przenieśli produkcję do azji i nie spełniają norm. A u nas spełniają? O co chodzi????
Kazek
2 lata temu
Ja nie mam problemu w aptece, mówie że potrzebuje to załatwiają. Nie mają po prostu od ręki, a to może lepiej, po co mają leżeć te leki. Każdy kto korzysta z zakupów internetowych jest do tego przyzwyczajony.