Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Wciąż źle, ale lepiej od prognoz. Nowe dane o gospodarce Europy

11
Podziel się:

PMI, indeks, który pokazuje aktywność gospodarczą w sektorze przemysłowym i usługowym, utrzymuje się w krajach strefy euro poniżej granicznej wartości 50 punktów. Indeks jednak rośnie. I to silniej od przewidywań analityków. Pozytywny sygnał wysyłają m.in. Niemcy.

Wciąż źle, ale lepiej od prognoz. Nowe dane o gospodarce Europy
Znamy dane o aktywności gospodarczej w Europie (GETTY, Sean Gallup)

W czwartek poznaliśmy odczyty pozwalające ocenić koniunkturę najważniejszych europejskich gospodarek - w tym Niemiec i Francji. Jak jeden z najważniejszych papierków lakmusowych kształtował się w poszczególnych krajach?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd Tuska zacznie od cięć? Prof. Orłowski: to bajki, słowo się rzekło

PMI Niemiec powyżej oczekiwań

Na początek dobre wiadomości. PMI dla przemysłu w Niemiec według wstępnego odczytu wyniósł 42,3. To wciąż poniżej linii rozgraniczającej ożywienie od recesji (50 pkt.), ale lepiej od prognoz. Analitycy spodziewali się bowiem odczytu na poziomie 41,2. W zeszłym miesiącu wskaźnik wyniósł 40,8.

Ożywienie widać też w PMI dla usług. Tu odczyt wyniósł 48,7. To nieco lepiej od prognoz (48,5) i danych sprzed miesiąca (48,2).

Do odczytów odniósł się analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki. "Nastroje w przemyśle 4. miesiąc z rzędu ulegają poprawie. Indeks PMI w listopadzie rośnie z 40,8 do 42,3 pkt. Wskaźnik wciąż przybiera recesyjne wartości, ale przebił najwyższą z prognoz. Pozytywnie należy postrzegać zwłaszcza odbicie nowych zamówień (z 35,8 do 39 pkt)" - napisał w mediach społecznościowych.

PMI Francji lekko rozczarowuje

Francja nie może pochwalić się tak dobrymi wynikami. Są bowiem nieco gorsze od oczekiwań. PMI dla przemysłu wyniósł 42,6 pkt. To nie tylko wynik gorszy od konsensusu (43 pkt), ale i od odczytu sprzed miesiąca (42,8 pkt).

W przypadku usług mamy co prawda wzrost o 0,1 pkt (najnowszy odczyt to 45,3 pkl), ale wynik jest gorszy od prognoz. Te wskazywały na nieco większe ożywienie, które powinno osiągnąć 45,6 pkt.

Strefa euro wychodzi z impasu

Znamy też dane dla całej strefy euro. I w tym wypadku eksperci spodziewali się niezanczego ale jednak wzrostu. Zgodnie z ich prognozami PMI dla przemysłu powinno wzrosnąć z poziomi 43,1 do 43,4 pkt, a PMI dla usług z poziomu 47,8 do 48 pkt.

A co pokazały dane? Jest nieco lepiej od oczekiwań. PMI dla przemysłu wyniósł bowiem 43,8 pkt (o 0,7 pkt wyżej niż przed miesiącem i o 0,4 pkt lepiej od prognoz). PMI dla usług osiągnęło wynik 48,2 - nieco powyżej oczekiwań analityków.

Jak interpretować powyższe dane? Najlepiej opisują je słowa dra Cyrus de la Rubii, eksperta S&P. Według nieg o Gospodarka strefy euro to "sanie, które zjechały na sam dół doliny", a niemiecka to "samolot, który szykuje się do przyziemienia". Zdaniem eksperta są szanse, że ożywienie gospodarcze jednak nadejdzie. O tym, czy jest na to szansa, dowiemy się na początku grudnia, gdy pojawią się kolejne dane dotyczące gospodarek strefy euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
euro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Ol. Szmelc
5 miesięcy temu
My mieć tania arbajt z Polen. Nasz ziomalen Ryżalden nam to obiecać.
Joel
5 miesięcy temu
Nie będę się interesować, bo i tak Europa mi nic nie da - muszę sam o siebie dbać. Inwestuję w nieruchomości i współpracuję z zarządzającym Polzen z Gdańska
PRAWDA
5 miesięcy temu
Rope można kupować z Somali zasoby ropy naftowej w Somali wynoszą 111 miliardów baryłek ropy naftowej można zbudować rafinerie ropy naftowej w Somali
PRAWDA
5 miesięcy temu
Gas LNG možna sprowadzać z RPA South afrika ełropa może tam kupować gas LNG zakupić 100 miliardów metrów sześciennych gazu łupkowego każdego roku
PRAWDA
5 miesięcy temu
Gas można kupować z Turkmeni Turkmenia ma zasoby gazu 10 bln metrów sześciennych gazu Turkmenia może dostarczać do ełropy 100 miliardów metrów sześciennych gazu wystarczy wybudować gazociągi do transportu gazu Iran ma zasoby gazu 33 bln metrów sześciennych gazu Iran także może transportować do ełropy 100 miliardów metrów sześciennych gazu ełropa zyska 200 miliardów metrów sześciennych gazu