Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Wdowy po górnikach rozgoryczone. Boją się o 10 tys. zł rekompensaty

14
Podziel się:

Przedłuża się weryfikacja wniosków o 10-tysięczne rekompensaty za utracony deputat węglowy, wdowy i sieroty po górnikach są zaniepokojone. - Dlaczego zostałyśmy pominięte? - dopytuje szefowa stowarzyszenia wdów. Spółka Restrukturyzacji Kopalń zapewnia, że pierwsze środki już wypłacono.

"Co z wypłatami rekompensat za utracony deputat węglowy?" - pytają wdowy i sieroty po górnikach
"Co z wypłatami rekompensat za utracony deputat węglowy?" - pytają wdowy i sieroty po górnikach (East News)

Wdowy i sieroty po górnikach, wspierane przez posłów PO, są zaniepokojone przedłużającą się weryfikacją wniosków o rekompensaty za utracony deputat węglowy oraz spodziewaną ilością odmów wypłaty tego świadczenia - informuje PAP. Z kolei Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) uspokaja, że weryfikacja jest w toku, a pierwsze środki już wypłacono.

Na przełomie czerwca i lipca ruszyła wypłata rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla - w kwocie 10 tys. zł jednorazowej wypłaty. Świadczenie przysługuje m.in. wdowom i sierotom po górnikach, nieobjętym poprzednią tego typu ustawą z 2017 r., na podstawie której pieniądze dostało ponad 212 tys. emerytów i rencistów górniczych.

- Rozpoczęły się wypłaty rekompensat, niestety - znowu nas podzielono. Obecnie SRK wypłaciła 3600 wniosków, reszta tkwi w zawieszeniu. Z mojej wiedzy wynika, że będzie prawie 4 tys. odmów - stwierdziła szefowa Stowarzyszenia Wdów i Sierot Górniczych Agata Kowalczyk na czwartkowym spotkaniu z mediami w siedzibie śląskich struktur Platformy Obywatelskiej. - Wdowy i sieroty są rozgoryczone. Dlaczego jedne dostały, a inne zostały pominięte? Kiedy druga tura wypłaty wniosków? Nikt nie chce nam udzielić na to odpowiedzi - dodała.

Zobacz także: Obejrzyj: Taka sama emerytura dla wszystkich? Trzeba by pozbawić przywilejów górników i mundurówkę

Rzecznik SRK Wojciech Jaros w rozmowie z PAP powiedział, że weryfikacja wszystkich złożonych wniosków trwa, a wypłaty będą realizowane sukcesywnie, w miarę potwierdzania uprawnień wnioskodawców do świadczenia. - Osoby, które nie spełnią ustawowych kryteriów otrzymania rekompensaty, będą o tym powiadomione pisemnie i będą mogły odwołać się do sądu. Ustawa nie przewidziała innego trybu odwoławczego w tej sprawie - podkreśla.

Jak dodaje, dotąd pieniądze trafiły do 3601 osób. Ile osób ostatecznie może otrzymać odmowę wypłaty świadczenia? Tego Jaros jednoznacznie nie przesądza. Powodem negatywnego rozpatrzenia wniosku może być jedynie niespełnienie przez wnioskodawcę kryteriów ustawy. Obok SRK, 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla wypłacają także trzy inne spółki: Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Hajer
5 lata temu
Deputat węglowy był częścią wynagrodzenia a nie żadnym przywilejem.
feniks
5 lata temu
deputat nadal jest wyplacany przez zus dla emerytow gorniczych,wdow po gornikach,pracownikom PRG,emerytowanym kolejarzom dlazcego reszta jest pozbawiana tego swiadzczenia poprzez wymuszenie zrzeczenia sie tego deputatu ,zaznazcam ze deputat nie byl wyplacany lub wydawanyod 2015
rany ! Rosja ...
5 lata temu
a za deputat cegłowy ? ludzie zamknijcie to !
olo
5 lata temu
Gonić to towarzystwo, komuna się skończyła,wystarczy że całe społeczeństwo dopłaca kopidołom do ich wypłat
@@@
5 lata temu
górnicy -pasożytnicza grupa zawodowa