Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Książeczki mieszkaniowe. Rząd ma na nie pomysł

Książeczki mieszkaniowe będzie można zarejestrować w banku - informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Ruszyły prace nad projektem ustawy, resort liczy, że uzyska dane o konkretnej liczbie książeczek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Książeczki mieszkaniowe - relikt PRL, z którym rząd musi się uporać

Posiadacze niegdyś słynnych, dziś sławetnych mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych mogą wreszcie doczekać się rekompensat utraconych środków. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad nowymi przepisami, zgodnie z założeniami - książeczki mieszkaniowe będzie można zarejestrować w banku.

Przypomnijmy, książeczki mieszkaniowe to relikt PRL-u. System został uruchomiony w 1950 r. i był obsługiwany przez państwowy bank PKO. Uczestnicy programu każdego miesiąca wpłacali stałą kwotę - tak, by uzyskać wkład własny na mieszkanie. By "dostać" nowe spółdzielcze mieszkanie lokatorskie, trzeba było uzbierać ówczesne 30-50 tys. złotych.

Mimo upływu lat, właściciele książeczek mieszkaniowych do tej pory nie są w stanie odzyskać zgromadzonych oszczędności w realnej wartości. I to mimo że system obejmował ich taką gwarancją.

Obejrzyj: Frankowicze czekają na wyrok Brukseli. To może być przełom

Wprowadzając nowe przepisy resort inwestycji chce uzyskać informację o faktycznej liczbie takich książeczek. To z kolei ma pozwolić na "określenie ram czasowych ponoszenia wydatków na refundację premii gwarancyjnych". Jak podje resort w wydanym komunikacie, premia gwarancyjna to rekompensata utraconych w wyniku inflacji wartości wkładu i w konsekwencji odsetek na książeczkach mieszkaniowych.

"Środki pieniężne na wypłatę premii gwarancyjnych pochodzą z budżetu państwa, a książeczki mieszkaniowe założone po 23 października 1990 r. nie są już objęte gwarancją zachowania realnej wartości wkładu w postaci premii gwarancyjnej" - dodaje ministerstwo inwestycji.

Projekt przewiduje, że wypłatę premii będzie można uzyskać: przekształcając prawo użytkowania wieczystego w prawo własności, remontując mieszkanie oraz zawierając umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. W tym ostatnim przypadku MIiR uściśla, że premia przekazywana będzie przed uzyskaniem własności mieszkania - tytułem spłaty części kapitałowej.

Ministerstwo inwestycji zapewnia ponadto, że posiadacze książeczek będą mieli pierwszeństwo przy przeprowadzaniu naboru wniosków w programie "Mieszkanie na Start".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-07-2019

PolakKolejny przyklad ze PIS mysli o szarym czlowieku a PO nigdy by czegos takiego nie zrobilo....

11-07-2019

M665Wodolejstwo i granie na zwłokę, przecież PKO dokładnie wie ile jest książeczek i jakie są na nich wkłady. I jeszcze po bandycku daje najniższe … Czytaj całość

11-07-2019

andersenzlikwidowali program MdM, bo poprzedników i obiecali 100 tys mieszkań w 2019. Jak zwykle bajki ...

Rozwiń komentarze (65)