Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Książeczki mieszkaniowe. Rząd ma na nie pomysł

65
Podziel się:

Książeczki mieszkaniowe będzie można zarejestrować w banku - informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Ruszyły prace nad projektem ustawy, resort liczy, że uzyska dane o konkretnej liczbie książeczek.

Książeczki mieszkaniowe - relikt PRL, z którym rząd musi się uporać
Książeczki mieszkaniowe - relikt PRL, z którym rząd musi się uporać (123RF)

Posiadacze niegdyś słynnych, dziś sławetnych mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych mogą wreszcie doczekać się rekompensat utraconych środków. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad nowymi przepisami, zgodnie z założeniami - książeczki mieszkaniowe będzie można zarejestrować w banku.

Przypomnijmy, książeczki mieszkaniowe to relikt PRL-u. System został uruchomiony w 1950 r. i był obsługiwany przez państwowy bank PKO. Uczestnicy programu każdego miesiąca wpłacali stałą kwotę - tak, by uzyskać wkład własny na mieszkanie. By "dostać" nowe spółdzielcze mieszkanie lokatorskie, trzeba było uzbierać ówczesne 30-50 tys. złotych.

Mimo upływu lat, właściciele książeczek mieszkaniowych do tej pory nie są w stanie odzyskać zgromadzonych oszczędności w realnej wartości. I to mimo że system obejmował ich taką gwarancją.

Zobacz także: Obejrzyj: Frankowicze czekają na wyrok Brukseli. To może być przełom

Wprowadzając nowe przepisy resort inwestycji chce uzyskać informację o faktycznej liczbie takich książeczek. To z kolei ma pozwolić na "określenie ram czasowych ponoszenia wydatków na refundację premii gwarancyjnych". Jak podje resort w wydanym komunikacie, premia gwarancyjna to rekompensata utraconych w wyniku inflacji wartości wkładu i w konsekwencji odsetek na książeczkach mieszkaniowych.

"Środki pieniężne na wypłatę premii gwarancyjnych pochodzą z budżetu państwa, a książeczki mieszkaniowe założone po 23 października 1990 r. nie są już objęte gwarancją zachowania realnej wartości wkładu w postaci premii gwarancyjnej" - dodaje ministerstwo inwestycji.

Projekt przewiduje, że wypłatę premii będzie można uzyskać: przekształcając prawo użytkowania wieczystego w prawo własności, remontując mieszkanie oraz zawierając umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. W tym ostatnim przypadku MIiR uściśla, że premia przekazywana będzie przed uzyskaniem własności mieszkania - tytułem spłaty części kapitałowej.

Ministerstwo inwestycji zapewnia ponadto, że posiadacze książeczek będą mieli pierwszeństwo przy przeprowadzaniu naboru wniosków w programie "Mieszkanie na Start".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(65)
KO
3 lata temu
głosujcie na koalicje obywatelską jak mówił tusek "żeby nam w platformie żyło się lepiej"
Grażyna
3 lata temu
Co to za mieszkanie własnościowe skoro kupując mieszkanie trzeba płacić czynsz . Dom kupując płaci się za grunt co miesiąc , a za mieszkanie połowę pensji . Skoro chce kupić mieszkanie za duże pieniądze powinno być moją własnością , a nie spółdzielni mieszkaniowej której trzeba płacić co miesiąc czynsz . Niemczech , czy innych krajach Europejskich kupując mieszkanie nie płacę czynszu to nadal jest tak jak za komuny i kto myśli ok?
Richie
3 lata temu
Jakie premie???? Ja miałem w tamtym czasie pełen wkład na mieszkanie i czekałem na klucze. Jedni się doczekali (układy, układziki ) a ja nie. Bank do tej pory obraca naszymi pieniędzmi i to nie jest jakaś łaska tylko wywiązanie się z umowy wiążącej między obywatelem a państwem. Za te wasze łaski zwane premiami to ja dzisiaj nawet łazienki nie wyflizuję. To co się stało, to jest złodziejstwo w majestacie no chyba nie prawa.
Polak? strate...
3 lata temu
na potencjalnych wyborców ok. 1 mln, właścicieli książeczek mieszkaniowych, krzywogęby premier morawiecki; obieca, jedna książeczka jedno mieszkanie. Po wyborach książeczka mieszkaniowa będzie bez prawa dopremii, bez mieszkania warta tyle co legitymacja członka PZPR kaczyńskiego, śp. jarosława.
ja BABA
3 lata temu
Nie o marna "premie gwarancyjną" chodzi lecz o pełny wkład na mieszkanie. Przecież one były sygnowane przez bank PKO!
...
Następna strona