Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Węgiel najdroższy od lat - powinien jeszcze zdrożeć

65
Podziel się:

Cena węgla energetycznego przekroczyła 250 zł za tonę. Ostatni raz paliwo dla elektrowni kosztowało tyle sześć lat temu. Sytuacja cieszy Polską Grupę Górniczą, której wydobycie opłaca się dopiero przy wysokich cenach, ale stawia rząd między młotem a kowadłem ze względu na ceny prądu, a także - co mniej oczywiste - ropy i gazu.

Węgiel najdroższy od lat - powinien jeszcze zdrożeć
(East News)

W listopadzie 2018 roku cena węgla kamiennego dla elektrowni po raz pierwszy od 2013 roku przekroczyła na polskim rynku 250 zł za tonę – podała kilka dni temu Agencja Rozwoju Przemysłu. Koszty zakupu dla ciepłowni i elektrociepłowni nieznacznie spadły, ale wciąż przekraczały 297 zł.

Stawka dla elektrowni dobiła tym samym do średniej ceny sprzedaży zakładanej w 2015 roku przez – utworzoną wówczas przez rząd na gruzach Kompanii Węglowej – Polską Grupę Górniczą. PGG przewidywała dokładnie 252 zł w 2018 roku, 270 zł w 2019 roku i blisko 290 zł w kolejnych latach. Dopiero przy tak wysokich cenach węgla ponownie miała zarabiać. I rzeczywiście, po trzech kwartałach 2018 roku PGG zanotowała ponad 7 mld zł przychodów i 435 mln zł zysku.

Drożejący węgiel i CO2 podbijają ceny prądu

Problem w tym, że wysokie ceny węgla oznaczają droższą produkcję energii elektrycznej z tego paliwa. Ceny prądu na Towarowej Giełdzie Energii zaczęły piąć się w górę w maju 2017 roku, a więc w tym samym czasie, w którym zaczęły rosnąć ceny węgla. Cztery miesiące później wzrosty zaczęły dodatkowo podbijać prawa do emisji CO2.

Zobacz także: Zobacz także: Andrzej Duda dla WP o cenach prądu, wydobyciu węgla i koncie na Instagramie

Od tego momentu do listopada 2018 roku koszty produkcji energii elektrycznej w starych blokach węglowych (a to one wyznaczają zwykle ceny na polskiej giełdzie energii) wzrosły z ok. 138 zł/MWh do 249 zł/MWh. W tym o 28 proc. wzrosły koszty spalanego węgla (w cenie energii z 96 do 124 zł/MWh) i czterokrotnie koszty zakupu praw do emisji CO2 (w cenie energii z 21 do 106 zł/MWh). Przy założeniu, że pozostałe koszty zmienne (gł. transportu węgla) pozostały bez zmian, to oba wzrosty dobrze tłumaczą zmianę sytuacji na polskiej giełdzie energii. W efekcie drożejącego węgla i praw do emisji CO2 ceny energii poszybowały aż o 86 proc. (ze 139 do 255 zł/MWh).

Wzrost cen zakładany przez PGG wymagałby kolejnych dotacji do prądu

Jednak wzrosty cen na giełdzie wywołały paniczną reakcję rządu. Rada Ministrów zdecydowała się na dotowanie energii elektrycznej sprzedawanej odbiorcom w 2019 roku gigantyczną kwotą 8 mld zł. Co zatem zrobi Ministerstwo Energii jeżeli ścieżka cenowa zakładana przez kontrolowaną przez niego Polską Grupę Górniczą rzeczywiście będzie realizowana i w tym roku węgiel podrożeje?

O ile więcej rząd będzie musiał dopłacić do rachunków za prąd? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(65)
keram4591
5 lata temu
Serdeczne gratulacje dla DOJNEJ ZMIAY!
won z polską ...
5 lata temu
ja chce mieć prąd w cenie szwedzkiego... wyrównajcie ceny giełd !!!
Jaś Fasola
5 lata temu
Węgiel energetyczny po 250 zł za tonę, dla elektrociepłowni po 297 zł za tonę, a dla obywatela węgiel po 1000-1300 zł za tonę. I taki minister z Siedlec dziwi się, że ludzie palą czym się da: śmieci, butelki i opakowania plastikowe, papier. Emeryt mieszkający w swoim domu mający emeryturę w wysokości 1300 zł ma ogrzewać dom energią elektryczną lub kupić sobie piec na ekogroszek za 13000 zł (bo piece tzw. V generacji nie różniące się niczym od IV generacji podrożały o 50%). Taki emeryt ma jeden wybór albo żyje i pali w piecu byle czym, albo kupi sobie piec i węgiel na kredyt i wyciągnie kopyta.
!! której gie...
5 lata temu
Hurtowe ceny prądu w niemal całej Europie Zachodniej zupełnie się wyrównały. Tylko cztery państwa UE zachowały cenową niezależność. Wśród nich jest Polska z najdroższym prądem w Unii Europejskiej
Jurek
5 lata temu
Biznes na węglu jest olbrzymi. Obraca się on w pałace i luksusy dla wybrańców handlującymi tym towarem.
...
Następna strona