Biznesowy serwis informuje, że przed nowym rządem sporo wyzwań, jednym z nich będą problemy w górnictwie i kwestia ratunku kopalń przed utratą płynności finansowej.
PGG czeka na wsparcie
- Górnictwo czeka katastrofa w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy, jeśli nie wymyślimy, co z tym zrobić - mówi w rozmowie z Business Insider Polska Grzegorz Onichimowski, współtwórca programu energetycznego Platformy Obywatelskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według informacji Business Insidera pierwotny plan zakładał sięgnięcie przez PGG nawet po 10 mld zł dotacji, ale ostatecznie, po ścięciu kosztów, spółka liczy na maksymalnie 5,5 mld zł dotacji.
Gwałtowny spadek produkcji węgla
Aktualna produkcja węgla kamiennego (energetycznego) w Polsce jest ok. 5 mln ton mniejsza od zakładanej w zawartej ponad 2 lata temu umowie społecznej dla górnictwa - wskazuje prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala. Jego zdaniem, w tym tempie w ciągu kolejnej dekady produkcja krajowego węgla energetycznego spadnie do 20 mln ton rocznie.
Prezes zastrzegł, że intensywne odchodzenie od produkcji własnego węgla nie przekłada się na malejące zużycie tego paliwa. W ostatnich lata jego import - jak podał prezes - wynosił 17 mln ton w roku 2021, 14,5 mln ton rok później oraz - według prognoz - nawet ok. 18 mln ton w tym roku. Tym samym - jak mówił - spadek krajowej produkcji węgla nie ma istotnego znaczenia ekologicznego, ponieważ import drogą morską oznacza również dodatkowe emisje.