Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|
aktualizacja

Węgrzy wynaleźli ciepły sposób na ochłodę

0
Podziel się:

Start-up z Budapesztu pracuje nad innowacyjną metodą magazynowania energii cieplnej. Klientami mają być głównie centra danych, łaknące tego rozwiązania jak kania dżdżu.

Twórcy projektu HeatVentors (po środku)
Twórcy projektu HeatVentors (po środku) (EIT InnoEnergy CE)

Magazynowanie energii kojarzy się głównie z prądem i ładowaniem baterii, co staje się coraz ważniejsze przy okazji rozwoju rynku samochodów elektrycznych. Wielkim rynkiem może być też jednak magazynowania energii cieplnej.

- 20 mld EUR rocznie - tyle pieniędzy można oszczędzić w Europie, optymalizując metody przechowywania energii cieplnej – przekonuje Zoltán Andrássy, współtwórca i CTO węgierskiego start-upu HeatVentors.

Zastąpienie wody

HeatVentors to projekt pary inżynierów, którzy jako studenci Uniwersytetu Ekonomiczno-Technicznego w Budapeszcie zaczęli pracować nad nowymi technologiami magazynowania ciepła. Tak powstało urządzenie nazwane HeatTank.

- Tradycyjną metodą magazynowania energii cieplnej jest ogrzewanie wody w dużych zbiornikach. My zamiast wody używany specjalnego, opatentowanego biomateriału zmiennofazowego. Pozwala to zmniejszyć rozmiar zbiornika aż o 90 proc. oraz zwiększyć jego efektywność energetyczną o 20-40 proc. Inwestycja w urządzenie zwraca się w ledwie 1,5-3 lata - podkreśla Zoltán Andrássy.

Start-up powstał zaledwie w 2017 r. i szybko zaczął zgarniać branżowe nagrody. Już pod koniec 2017 r. wygrał trzecią edycję PowerUp!, czyli organizowanego przez InnoEnergy konkursu, wyłaniającego najciekawsze projekty biznesowe w Europie Środkowej i Wschodniej w branży energetycznej. W nagrodę otrzymał dostęp do prestiżowego akceleratora biznesowego Highway.

Chłodzenie serwerów

Gdzie mają stanąć HeatTanki? Mnóstwo energii marnowane jest w centrach danych, wymagających stałego, intensywnego chłodzenia serwerów. To właśnie ta branża jest priorytetem dla spółki, która na początku 2019 r. rozpoczęła współpracę z jedną z czołowych węgierskich firm telekomunikacyjnych i umieściła pierwsze zbiorniki w jej serwerowniach.

- W przypadku centrów danych koszty chłodzenia są gigantyczne. Nasz pomysł opiera się na tym, by w trakcie doby wykorzystać momenty, gdy system chłodzenia działa na wyższej efektywności energetycznej, czyli przede wszystkim w ciągu nocy. Materiał w HeatTanku zmienia w tym czasie stan skupienia na stały – jeśli noc jest odpowiednio chłodna, można do tego użyć po prostu powietrza z zewnątrz. Potem, w chwilach, gdy efektywność energetyczna systemu chłodzenia jest niższa, czyli w środku dnia, materiał topi się, jednocześnie chłodząc serwery. Pozwala to na znaczną oszczędność energii - wyjaśnia Zoltán Andrássy.

Oprócz centrów danych start-up chce sprzedawać swoje rozwiązania m.in. właścicielom szklarni, przemysłowi, właścicielom biur czy prywatnych domów, w których zamontowane są panele słoneczne.

Kierunek Kraków i Katowice

Dokąd pędzi energetyczna oraz mobilna rewolucja, jak nadać jej tempo i kierunek akceptowalny przez biznes oraz społeczeństwa? To pytania, na które odpowiedzą liderzy świata na styku technologii, motoryzacji i logistyki spotykający się 21 i 22 maja w Krakowie podczas Impact’19 oraz 9 i 10 października na Impact mobility rEVolution’19 w Katowicach. Oba kongresy to łącznie dziesiątki wystąpień, warsztatów i ponad 11.000 uczestników, 350 speakerów oraz przeszło 100 przedstawicieli mediów. To do Krakowa i Katowic przyjadą wpływowi dla branży politycy i menedżerowie z Polski i z regionu CEE. Pojawią się tam przedstawiciele dziesiątek firm związanych z sektorem mobility i cleantech np. Grupa Volkswagen, Volvo, Northvolt, Umicore, czy Orlen, Azoty, Tauron, Lime, mytaxi. Impact to także wielki finał 5 Edycji PowerUp! - konkursu dla startupów z branży cleantech z Europy Środkowej. W tym roku PowerUp! jest poświęcony innowacjom w dziedzinach czystego powietrza, gospodarki obiegowej, inteligentnej mobilności oraz systemów grzewczych! Kim są przyszłe nadzieje świata start-upów, jakie są najnowsze trendy, zmieniające krajobraz globalnej gospodarki? Dowiesz się tego na Impact’19 i na Impact mobility rEVolution’19!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(0)