Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Bank Światowy uwierzył w polską gospodarkę. Prognozy wzrostu w górę

18
Podziel się:

Bank Światowy poprawił prognozy rozwoju dla Polski. I to kolejny raz w tym roku. Dane z gospodarki najwyraźniej pozytywnie zaskoczyły analityków.

Mateusz Morawiecki po raz kolejny w tym roku może być zadowolony z prognoz Banku Światowego
Mateusz Morawiecki po raz kolejny w tym roku może być zadowolony z prognoz Banku Światowego (Grzegorz Bukala/REPORTER)

Jeszcze w styczniu Bank Światowy poprawiał poprzednie prognozywzrostu polskiej gospodarki w 2018 r. z 3,6 proc. do 4,0 proc. Wystarczyły trzy miesiące, by i one okazały się nieaktualne. Obecnie instytucja szacuje, że PKB będzie o 4,2 proc. wyższy niż w 2017 roku.

W 2019 roku wzrost ma wynieść 3,7 proc. i tu też nastąpiła poprawa o 0,2 pkt. proc.

- Zdecydowaliśmy się lekko podnieść nasze oczekiwania wobec tempa rozwoju Polski. Rekordowo niskie bezrobocie przyczynia się do wzrostu płac i wspiera konsumpcję. Ponadto rosną inwestycje - powiedział Carlos Pinerúa, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Zobacz także: Zobacz też: Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nową daninę

- Z drugiej strony od pewnego czasu obserwujemy pewne zagrożenia, jak na przykład brak i kadrowe w niektórych sektorach gospodarki takich jak budownictwo czy IT. W średnim okresie może się osłabiać kondycja finansów publicznych w wyniku dużych wydatków socjalnych oraz czynników demograficznych. Dodatkowo wchodzimy w okres przedwyborczy, co często także sprzyja większym wydatkom - ocenił Pinerúa.

Według prognoz Banku Światowego, deficyt fiskalny Polski wyniesie 2 proc. PKB w 2018 r., po czym w 2020 r. może zbliżyć się do 3 proc. PKB, poinformował Bank Światowy.

"Na rachunku obrotów bieżących może się pojawić deficyt w wysokości 0,3 proc. PKB wobec lekkiej nadwyżki w 2017 r., bo silna konsumpcja prywatna, wzrost inwestycji oraz wzrosty cen surowców na świecie przyczynią się do wzrostu importu i cen importu" - napisano w komunikacie.

Przyjęta w tym tygodniu przez Radę Ministrów aktualizacja programu konwergencji zakłada, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) wzrośnie do 2,1 proc. PKB w tym roku (z 1,7 proc. w ub.r.), zaś w 2021 r. ma zostać obniżony do 0,7 proc. PKB. Rząd przewiduje w dokumencie, że wzrost PKB wyniesie po 3,8 proc. w tym i przyszłym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(18)
Adam222222wbb...
6 lat temu
Jest wzrost gospodarczy ograniczyli zlodziejstwo.Ale rowniez sa ogromne wydatki ponad 20mld na polskie dzieci zabrane oszustom .Podwyzszenie kwoty wolnej od podatku obnizenie wieku emerytalnego .Podwyzki dla wojska policji wzrost nakladow na sluzbe zdrowia .Musza byc takze pieniadze na inwestycje jak uruchomienie stoczni zlikwidowanej przez PO budowa CPL polonizacja bankow itp to wszystko powoduje ogromne koszty ale roznice widac .Poprzednikow haslo piniedzy nie ma i nie bedzie widac zmiane nawet niewidomy by widzial.
Podstawowe py...
6 lat temu
JP Morgan. Będzie strzyżono czy golono?
Polak
6 lat temu
Prognozy coraz lepsze, w budżecie nadwyżki, rząd zatwierdził właśnie 35 mld na "największy port komunikacyjny w Europie".... Jeśli jest tak dobrze, to dlaczego w tym samym budżecie Morawiecki nie może znaleźć nawet 800 mln na pomoc dla niepełnosprawnych i wprowadza w tym celu nowy podatek? Morawiecki, ty banksterska prostytutko, bujać to my, ale nie nas!
j23
6 lat temu
Znaczy Morawiecki ustalił już z yehudim harmonogram przekazania 300 mld dolarów z kieszeni Polaków w gotówce i/lub naturze i właśnie dostał poklepanie po plecach.
ojejku
6 lat temu
Są takie dziewczęta, które wierzą, że darmowa kolacja nie pociąga za sobą następstw. :))