Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera GetBack. Branża windykatorska liczy na niskie ceny i obawia się o reputację

4
Podziel się:

Stojącej na krawędzi bankructwa firmie GetBack branża windykacyjna przygląda się z mieszanką nadziei i obaw. Konkurencyjne firmy mają nadzieję, że ceny długów mocno spadną. Ale są i zagrożenia - skoro reputacja branży spada, to pierwotni wierzyciele mogą w ogóle stracić zainteresowanie profesjonalnymi usługami windykacyjnymi.

Branża reaguje na aferę GetBack z nadziejami, ale i z obawami o własną reputację
Branża reaguje na aferę GetBack z nadziejami, ale i z obawami o własną reputację (Arkadiusz Ziołek/East News)

Stojącej na krawędzi bankructwa firmie GetBack branża windykacyjna przygląda się z mieszanką nadziei i obaw. Konkurencyjne firmy mają nadzieję, że ceny długów mocno spadną. Ale są i zagrożenia - reputacja branży spada i wierzyciele mogą w ogóle stracić zainteresowanie usługami windykatorów.

Branża spekuluje, że portfel wierzytelności GetBacka może trafić na rynek wtórny. A ponieważ wartość nominalna wszystkich zarządzanych przez spółkę aktywów wynosi nawet 28 mld zł, to szefowie firm windykacyjnych spodziewają się sporych spadków cen na rynku wierzytelności.

Zobacz także: Rzecznik Finansowy w sprawie GetBacku: banki wprowadzały klientów w błąd. Zobacz wideo:

Cytowani przez "Dziennik Gazetę Prawną" prezesi firm windykacyjnych liczą przynajmniej na kilkunastoprocentowe obniżki cen. Jednak, zdaniem gazety, nie wszyscy pierwotni wierzyciele będą chcieli się godzić na niskie ceny i będą windykować należności we własnym zakresie.

Szefowie firm obawiają się, że przez problemy GetBacka trudniej im będzie sprzedawać swoje obligacje. Rozmówcy "DGP" podkreślają jednak, że w przypadku GetBacka zawiodło wiele instytucji, zatem spaść może zaufanie do całego rynku kapitałowego. Problem może dotyczyć wielu podmiotów, które emitują akcje i obligacje, a nawet funduszy inwestycyjnych - prognozuje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
jarek
6 lat temu
dobrze ze prezydent podpisal nowa ustawe o przedawnieniach dlugu portfel nominalny getbacka z 28 mld skurczyl sie do 1mld yesyes
Maj
6 lat temu
Konkurencja liczy ze teraz dobrze zarobic xxD
kanarek33
6 lat temu
"nasze kompetencje są tutaj mocno ograniczone ponieważ nie jest to podmiot rynku finansowego". Stara dobra śpiewka, nikt nic nie mógł zrobić, każdy wiedziało piramidzie.
hhh
6 lat temu
osobiście uważam, że obligacje korporacyjne to największe badziewie, gorsze od akcji , a nawet kontraktów terminowych, ponieważ przy stosunkowo małych zyskach można stracić całą kasę i nie jest to zjawisko rzadkie, wystarczy przytoczyć takie przykłady jak e-kancelaria, czy krach firm deweloperskich, zwrócić również należy, uwagę że zabezpieczenie obligacji korporacyjnych jest żadne, ponieważ w większości są one w ogóle niezabezpieczone albo zabezpieczone są po prostu długiem jak w przypadku firm windykacyjnych. Ponadto te najbardziej oprocentowane obligacje emitują podmioty, działający w branżach bardzo ryzykownych jak firmy windykacyjne czy deweloperskie.