Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Ustawa o Sądzie Najwyższym krytykowana przez związki i pracodawców. "Solidarność" nie ma zastrzeżeń

69
Podziel się:

Pracodawcy i związki zawodowe krytycznie oceniają sposób reformowania Sądu Najwyższego. Podkreślają, że Polska straci w oczach inwestorów. Stracić mogą też obywatele, którzy mogą mieć problemy w dochodzeniu swoich praw pracowniczych.

Ustawa o Sądzie Najwyższym krytykowana przez związki i pracodawców. "Solidarność" nie ma zastrzeżeń
(Bartosz Krupa/East News)

Pracodawcy i związki zawodowe krytycznie oceniają sposób reformowania Sądu Najwyższego, który w Sejmie forsuje PiS. Podkreślają, że Polska traci w oczach inwestorów. Stracić mogą też obywatele, którzy będą mieli problemy w dochodzeniu swoich praw pracowniczych.

Złe prawo - takie będą skutki dalszego szybkiego procedowania ustawy o Sądzie Najwyższym zdaniem pracodawców i związkowców. Poselski projekt w ekspresowym tempie przechodzi przez Sejm, zaraz trafi do Senatu i Prezydenta. Bez społecznych konsultacji, bo dla poselskich pomysłów nie ma takich wymogów. I - jak przekonują - to jest błąd.

We wtorek wysłali do najważniejszych osób w państwie wspólny list. Tłumaczą, że inwestorzy stracą zaufanie do Polski. Z kolei pracownikom trudniej będzie dochodzić swoich praw w upolitycznionym wymiarze sprawiedliwości.

Pod listem do Marszałów Sejmu, Senatu, premier Beaty Szydło oraz ministrów Zbigniewa Ziobry i Elżbiety Rafalskiej podpisali się praktycznie wszyscy przedstawiciele organizacji zasiadających w Radzie Dialogu Społecznego.

Są tam podpisy sześciu organizacji - BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego, Forum Związków Zawodowych i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Zabrakło jedynie podpisu "Solidarności". Na oficjalnej stronie internetowej związek nie pisze na ten temat nic.

Zobacz także: Rewolucja w Sądzie Najwyższym. Zobacz, jakie zmiany proponuje PiS

"Sposób dokonywania zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości na pewno nie sprzyja wizerunkowi Polski w oczach przyszłych i już obecnych na naszym rynku inwestorów. Stabilność i przewidywalność systemu prawa są kluczowe dla decyzji inwestycyjnych przedsiębiorców" - przekonują orgnizacje.

Członkowie Rady Dialogu Społecznego zwracają uwagę, że stabilny wymiar sprawiedliwości jest podstawą zaufania obywateli do państwa. Tylko w ten sposób relacje pracodawca - pracownik mogą być w pełni zabezpieczone.

"Nie budzi też zaufania przedsiębiorców możliwy bezpośredni wpływ polityczny na władzę sądowniczą wszystkich szczebli" - zaznaczają organizacje.

I pracodawcy, i związkowcy są zgodni, że "poprawa funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jest ważna i konieczna, ale musi odbywać się z poszanowaniem Konstytucji i z zachowaniem standardów stanowienia prawa".

Tłumaczą, że "reforma nie może koncentrować się na sprawach personalnych, potrzebne są za to realne zmiany w mechanizmach i narzędziach funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
DŻADŻ
7 lat temu
SĘDZIOWIE NIE PŁACĄ ANI ZUSu ANI PODATKÓW!!! bROŃCIE ICH DALEJ BIDAKÓW!!!!!!!!!!!!!!
Piotr
7 lat temu
Duda, Dudzie łba nie urwie?
senior
7 lat temu
Obecna "solidarność" to służba na rzecz PISu - "bojówka" komunistów.
xxx
7 lat temu
Już nie ma prawdziwej Solidarności. Ta pierwsza walczyła o niezależne sądy. Wygrała. Teraz ani piśnie gdy PIS wraca do PRL-u.
fizyk
7 lat temu
a co to teraz za Solidarność ! to przybudówka pisu
...
Następna strona