Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Kraków nie zapomniał o smogu. Właśnie wydał 12 mln na walkę z zanieczyszczeniem

25
Podziel się:

W Krakowie otwarto nową siedzibę Krajowego Laboratorium Referencyjnego i Wzorcującego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Inwestycja kosztowała 12 mln zł.

Kraków nie zapomniał o smogu. Właśnie wydał 12 mln na walkę z zanieczyszczeniem
(Beata Zawrzel/REPORTER)

- Nowoczesne laboratorium pozwoli lepiej walczyć ze smogiem - powiedział wojewoda małopolski Józef Pilch podczas wtorkowej uroczystości.

- Chcemy wszystkim gminom, powiatom w Małopolsce, które były niegdyś uzdrowiskowe przywrócić ich naturalność. Dlatego potrzebne jest nam to laboratorium. Chciałbym, aby w przyszłości w Krakowie zionął tylko smok (na turystów), a nie było smogu - dodał Pilch.

Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko zapewnił, że otwarte we wtorek laboratorium jest najlepszym "w tej części Europy, o ile nie na całym kontynencie".

Przez pierwsze trzy miesiące 2017 r. w stolicy Małopolski były ponad 50 dni z przekroczeniami dopuszczalnych, dobowych norm zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10.

Jak pisaliśmy niedawno w WP money, entuzjazm władz centralnych do walki ze smogiem znacznie opadł po tym, jak zrobiło się cieplej i Polacy wyłączyli piece.

Z dwóch rozporządzeń obiecanych przez rząd - określających jakim piecem można ogrzewać dom i czym można w nich palić - gotowe nie jest żadne. - Czeka nas jeszcze kilka smogowych zim - mówił wówczas w WP money Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
123654
6 lat temu
12 milionów na walkę ze smogiem w Krakowie? Śmiechu warte - Macierewicz lekką ręką wydał na głupoty 15 milionów z kart kredytowych
rafal
7 lat temu
Jesteśmy na 8 miejscu na świecie w wydobyciu ”czarnego złota”. To chyba jedyna światowa konkurencja, w której jesteśmy w pierwszej 10tce, bo ani w PKB, ani w jakości życia jakoś nam się to nie udaje. Wszyscy odchodzą od węgla. A Polska rękami i nogami broni się jak może. Biorąc pod uwagę poziom zaawansowania technicznego urządzeń grzewczych na węgiel oraz pelet – tylko nowoczesne kotły na pelet pomagają realnie rozprawić się z problemem zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Pelet nie wydziela trujących substancji ani pyłów, bo jest produkowany z pozostałości produkcji branży meblarskiej, trocin, zrębków, albo ze słomy. A węgiel? Konsekwencje palenia nim mamy właśnie teraz – wszechobecny SMOG. Trójmy się tak dalej. Polski rząd w dalszym ciągu lansuje oparcie naszej energetyki na węglu wbrew zagrożeniom klimatycznym i międzynarodowym nakazom ograniczenia emisji CO2. Jak długo jeszcze? Od 5ciu lat użytkuję piec na pelet Mini Bio i zdecydowanie mogę powiedzieć że nigdy nie powrócę do palenia węglem. Szkoda zdrowia i nerwów. Teraz można wymienić piec i instalację z dużym dofinansowaniem w większości województw, w niektórych można również dodatkowo uzyskać wsparcie z WFOŚiGW na docieplenie swego domu. Szkoda tylko, że tak mało mówi się o możliwych dofinansowaniach na ten cel i tak naprawdę trzeba szukać na własną rękę.
Ilon
7 lat temu
Gdyby zlikwidować konkordat (12mld) ,a te pieniądze przeznaczyć na walkę ze smogiem,to było by w rok po sprawie.
autonagar
7 lat temu
Wodorowanie silnika : Wrocław , Kielce , Koszalin , Warszawa - obniżamy zadymienie diesla o 70 %
jajokur
7 lat temu
A dlaczego smog w Krakowie jest latem,mieszkam nad morzem jadąc do Krakowa gryzie mnie w gardle.Jestem w Krakowie regularnie co dwa tygodnie
...
Następna strona