Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Powstanie Polski Instytut Ekonomiczny. Dotychczas rząd nie miał zaplecza analitycznego

53
Podziel się:

Rząd zamierza stworzyć nową organizację. Będzie podlegać bezpośrednio premierowi i w tym samym czasie przygotowywać analizy służące wdrożeniu przygotowanego przez tego premiera Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Mateusz Morawiecki będzie osobiście nadzorować PIE
Mateusz Morawiecki będzie osobiście nadzorować PIE (STANISLAW KOWALCZUK)

Polski Instytut Ekonomiczny – tak ma nazywać się nowy organ, na który zrzucimy się wszyscy. Będzie bowiem finansowany z budżetu państwa. Zastąpi istniejący obecnie Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur – Państwowy Instytut Badawczy. Uzasadnienie dla takiej zmiany znajdujemy w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jest nieco zaskakujące.

PIE ma zapewnić rządzącym dostęp do"„zaplecza informacyjnego, analitycznego, badawczego podejmującego w sposób ciągły i systematyczny zadania z tego zakresu". Do tego momentu dokument nie budzi zastrzeżeń. Po chwili znajdujemy jednak zdanie, które jest co najmniej zastanawiające. "W obecnym zasobie instytutów badaw­czych oraz ośrodków analitycznych będących pod nadzorem Prezesa Rady Ministrów żaden nie zajmuje się ekonomicznymi aspektami rozwoju Polski" – z rozbrajającą szczerością przyznano w dokumencie.

Zobacz także: Zobacz też: 5 filarów "planu Morawieckiego":

Równocześnie dokument opisuje wizję polskiej gospodarki przyszłości – wzrost PKB ma przyspieszać, zatrudnienie wzrosnąć, a wszystko być podlane sosem innowacyjności i
"społecznej inkluzywności". To w zasadzie skrócony opis stworzonej przez Mateusza Morawieckiego Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. I właśnie zmienianiu jej w otaczającą nas rzeczywistość służyć będzie działanie PIE.

Katalog działań Instytutu jest nieco szersze:. Dokument wskazuje na pięć punktów: prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk ekonomicznych i społecznych; współpraca z polskimi i zagranicznymi instytucjami, ośrodkami nauki i osobami fizycznymi oraz promocja polskiej myśli analitycznej poza granicami RP; współpraca z jednostkami akademickimi i naukowymi w kraju i zagranicą; organizowanie seminariów i konferencji w celu prezentowania wyników badań oraz upowszechnianie wiedzy o stanie i tendencjach zmian sytuacji gospodarczej oraz rozwoju stosunków gospodarczych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(53)
ZK590
6 lat temu
Odpowiedzialnym rozwojem kraju na pewno nie można nazwać wszelkich +++++ i przywilejów. Do odkrycia takiej wiekopomnej oczywistości nie potrzeba żadnych "instytutów" z całą świtą prezesów, zastępców i wszelkich biuralistów.
gość
6 lat temu
Ile mnie, podatnika ten twór będzie kosztował ? Brakuje ciepłych posadek dla znajomych ?
Kosa12
6 lat temu
zydzi znowy zrobili nam podwyzke cen benzyny
Marcin
6 lat temu
przez niego wszystko rosnie na stacjach zachodnich
obser.
6 lat temu
Rychło w czas. I my chcemy równać do najlepszych? Skoro nie mamy oczu na zmieniający się świat, które w syntetyczny sposób dostarczą informacji rządzącym. Masakra. Chcemy być drugimi Niemcami? Chyba Januszami Niemiec.
...
Następna strona