Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

100 dni rządu. Rostowski i Sikorski na dywaniku

0
Podziel się:

Premier tryumfuje: To dzięki nim, Polska stała się jednym z głównych państw Unii Europejskiej. Zobacz co uznał za porażkę.

100 dni rządu. Rostowski i Sikorski na dywaniku
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

_ - Bardzo wysoko oceniam pracę ministrów Radosława Sikorskiego i Jacka Rostowskiego w wymiarze europejskim - _ powiedział Donald Tusk po spotkaniach z szefami resortów. Zdaniem premiera, dzięki nim Polska _ stała się jednym z sześciu głównych państw Unii Europejskiej _. Mówienie o klęsce rządu uznał za _ bezzasadne _.

Aktualizacja: 13:35

_ - Wysiłki zarówno szefa MSZ jaki i resortu finansów przyczyniły się, że nie doszło do podziału Unii na dwa kluby - _powiedział Donald Tusk. _ - Nie osiągnęliśmy wszystkiego, jeżeli chodzi o pakt fiskalny, ale nasze wysiłki doprowadziły, że erozja wspólnoty została zatrzymana - _ ocenił.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Podkreślił, że z raportu przedstawionego przez ministra finansów Jacka Rostowskiego wynika, że realizacja budżetu na ten rok nie jest zagrożona._ - Nie ma żadnych przesłanek, że cele tam wyznaczone są zagrożone. Przynajmniej w z perspektywy pierwszych 50 dni tego roku - _powiedział.

W ocenie premiera Donalda Tuska realizacja budżetu państwa na 2012 rok z deficytem na poziomie 35 mld zł i wzrostem PKB o 2,5 proc. nie jest zagrożona_ . Z raportu dotyczącego stycznia i połowy lutego przygotowanego przez ministra Rostowskiego, wszystkie dane wskazują na to, że realizacja budżetu tak jak go zaplanowaliśmy na 2012 rok nie będzie zagrożona. Nie ma żadnych przesłanek, żadnych sygnałów, które kazałyby nam się obawiać, że cele jakie wyznaczyliśmy na 2012 rok, były zagrożone _ - powiedział premier.

_ - Jedno jest pewne, nie pojawiło się nic co by nam kazało poddawać w wątpliwość parametry, jakie przyjęliśmy w konstrukcji budżetu na rok 2012 _ - dodał. Rząd chce w tym roku obniżyć deficyt sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB. W opinii ministra finansów Jacka Rostowskiego, obecnie resort finansów jest znacznie bardziej pewny, że wzrost PKB w 2012 roku nie będzie niższy niż założone w projekcie budżetu 2,5 proc.

_ - Według opinii ministerstwa finansów sytuacja jest znacznie lepsza niż na początku grudnia, kiedy decydowaliśmy się na wariant wzrostu PKB do konstrukcji budżetu na poziomie 2,5 proc. PKB _ - powiedział. _ Dzisiaj mamy dużo większą pewność, że gorsze wyniki są znacznie mniej prawdopodobne _ - dodał.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Prosił go też o przyspieszenie projektów, które ograniczały przywileje podatkowe do grupy mniej zarabiających - _ chodzi o ulgę rodzinną, koszty uzyskania przychodu, czy ulgę internetową _. Premier chce, by te rozwiązania oraz prace nad wprowadzeniem rachunkowości dla rolnictwa zakończyły się jeszcze w tym kwartale.

Zlecił ministrowi spraw zagranicznych przygotowanie agendy na polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Jak podkreślał, chodzi o to, by to forum _ wróciło do gry _.

Zapytany o porażki odpowiedział: _ Nie chciałbym stwarzać wrażenia, że wzięliśmy te dwa resorty na początek, żeby się tylko chwalić, ale mówienie po trzech miesiącach o klęsce rządu, uważam za za bezzasadne _. _ Były wpadki i niezręczności, ale w sprawach drugorzędnych _. Tutaj wskazał umowę ACTA. Premier - po gwałtownych protestach internautów - wycofał się z ratyfikacji kontrowersyjnego dokumentu. Szef rządu przyznał, że _ rząd nie był w tej kwestii odpowiednio przygotowany _.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Premier zapowiedział, że konsultacje z ministrami mają zakończyć się w ciągu 10 dni. Jutro spotka się z Waldemarem Pawlakiem, szefem resortu gospodarki oraz z Elżbietą Bieńkowską, minister rozwoju regionalnego. Podobne spotkania z ministrami ma zostać przeprowadzone także po roku od zaprzysiężenia rządu.

Szef rządu już wczoraj zapowiedział, że na razie nie przewiduje żadnej rekonstrukcji swojego gabinetu. Przegląd resortów ma związek z tym, że w sobotę upływa 100 dni działania rządu koalicyjnego PO-PSL.

Szef ludowców uważa, że w koalicji panuje dobra atmosfera, żeby znaleźć kompromis w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego._ Mamy umówione spotkanie o godz. 9 jutro, około 11 możemy się spotkać z dziennikarzami, żeby porozmawiać sobie o wrażeniach _ - powiedział Pawlak w Sejmie.

Rozmowa z Pawlakiem może być też okazją do poruszenia kwestii reformy emerytalnej, co do której partie koalicyjne nie osiągnęły dotychczas porozumienia.

Szef PSL poinformował, że po wczorajszym posiedzeniu rządu rozmawiał z premierem m.in. na temat zmian w systemie emerytalnym. Według niego w koalicji _ jest dobra atmosfera, żeby znaleźć kompromis _ w tej sprawie. Jak mówił, wierzy w ten kompromis. _ Do tej pory zawsze dążyliśmy do kompromisu i taka jest istota koalicji, żeby szukać rozwiązań, które w miarę możliwości uwzględniają wszystkie ważne realia tak, aby rozwiązanie było jak najlepsze _ - powiedział prezes PSL.

Był też pytany, jak odbiera - relacjonowane przez media - nieoficjalne wypowiedzi polityków PO, że jeśli PSL nie poprze propozycji PO w sprawie emerytur, zrobią to posłowie Ruchu Palikota.

_ - Słyszę te słowa polityków PO powtarzane przez dziennikarzy, ale jeszcze nie widziałem polityka Platformy, ani nie słyszałem na żywo polityka, który wykrzykiwałby takie radykalne poglądy _ - odpowiedział szef PSL. Zwracając się do dziennikarzy powiedział: _ ponieważ potraficie zmuszać do wyznań w swoich wywiadach, to spróbujcie może przyłapać jakiegoś platformersa na takiej wypowiedzi _.

Główna różnica między PO i PSL w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego dotyczy kobiet. Ludowcy postulują, by umożliwić im wcześniejsze zakończenie pracy - o 3 lata za urodzone dziecko. Czas pracy matek mógłby być jednak maksymalnie skrócony o 9 lat. PO nie zgadza się na takie rozwiązanie.

Pawlak mówił też o reformie emerytalnej z 1998 r., która wprowadziła OFE. Według niego wówczas błąd popełnili ci, którzy nadmiernie wierzyli, że _ rynki będą rosły do końca świata i jeden dzień dłużej _.

_ - Ten nastrój był uzasadniony w 1998 r., bo od 20 lat - wtedy koniunktura była od roku 1980 - można było powiedzieć, że jest generalnie trend wzrostowy _ - mówił. Zwrócił uwagę, że później przyszedł kryzys światowy, co spowodowało znaczne spadki na giełdach i straty OFE, w których zgromadzone są oszczędności na emerytury.

Prezes ludowców ocenił też, że bardzo ciekawe propozycje w sprawie emerytur przedstawił senator Marek Borowski, który uważa, że Polacy powinni móc wybrać, czy chcą wcześniej przejść na emeryturę i mieć niższe świadczenia, czy też będą dłużej pracować i dostaną wyższą emeryturę. M.in. taki postulat przedstawia również PiS.

100 dni rządu. Czytaj o tym w Money.pl
Schetyna wraca do rządu? Oto decyzja Tuska Premier rozpoczął przegląd resortów. Na dziś zapowiadano jego spotkanie z marszałkiem Sejmu.
Donald Tusk jest jak Putin. Co zrobił premier _ Chce pokazać, że jest twardziel, szeryf Tusk, który się ministrom nie kłania, a będzie nadal tak jak jest. _
Premier Tusk jest jak _ przyczajony tygrys _ Premier jest jak przyczajony tygrys - ocenia politolog Anna Materska-Sosnowska. Zaznaczyła, że trudno jest wymienić konkretne sukcesy premiera i rządu w tym okresie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)