Notowania

prawo pracy
01.09.2018 15:57

15-latkowie w Polsce legalnie w pracy. Zmieniają się przepisy

1 września to nie tylko koniec wakacji. W tym roku dla 15-latków oznacza możliwość podjęcia pierwszej pracy. Legalnie, bo tego dnia wchodzą przepisy obniżające wiek, w którym można podjąć zatrudnienie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka/REPORTER)
Nieletni pracownicy mogą np. roznosić ulotki

Zgodnie z prawem bez ograniczeń może pracować każdy, kto ukończył 18. rok życia. Młodsze osoby - do końca sierpnia 16-latkowie, a teraz 15-latkowie - także mogą podjąć pracę, pod warunkiem że służy ona przyuczeniu do wykonywania zawodu bądź będą to lekkie obowiązki, które nie odbiją się na zdrowiu młodych ludzi.

To weryfikuje lekarz medycyny pracy - młodzi kandydaci muszą otrzymać od niego zaświadczenie, że praca, którą chcą podjąć, nie zagraża ich zdrowiu.­

Do katalogu prac lekkich można na przykład zaliczyć: roznoszenie ulotek, zbieranie owoców czy proste prace biurowe.

Dodatkowym utrudnieniem dla pracodawcy, przy zatrudnianiu nieletniego, jest czas pracy. Może on pracować nawet 8 godzin na dobę, jednak do tego czasu wlicza się także czas nauki.

Ponadto w dniu, kiedy uczeń ma zajęcia w szkole, może iść do pracy na maksymalnie dwie godziny.

Zobacz: W Polsce brakuje rąk do pracy. Firmy nie mogą już nawet brać nowych zleceń

Andrzej Kubisiak, rzecznik prasowy największej agencji zatrudnienia w Polsce Work Service, podkreśla, że w jego opinii ta zmiana nie będzie miała istotnego wpływu na rynek pracy.

- Znakomita większość młodzieży do 19. roku życia uczy się i tak naprawdę jest zainteresowana pracą wyłącznie w czasie wakacji i ferii - wyjaśnia ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Tagi: prawo pracy, rynek pracy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-09-2018

z ukCzyli w Polszy radzieckiej bedzie porywanie dzieci i zmuszanie ich do pracy bo oto właśnie chodzi w tej ustawie niewolnictwo musi sie zaczac tylnymi … Czytaj całość

01-09-2018

PatriotaDzieci do pracy a matki nieroby 500+ i wertować facebooka. Takim matkom powinno zabierać się prawa rodzicielskie.

02-09-2018

Jan S15 latkom potrzebna nauka a nie praca PIS nie ma ludzi do pracy sięga po dzieci WSTYD

Rozwiń komentarze (28)