Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

2,2 mln Brytyjczyków mieszka w innych krajach Unii

0
Podziel się:

Zebrane dane zaskakują. Przeczą powszechnemu w Wielkiej Brytanii przekonaniu, że kraj ten ma dużą nadwyżkę migracji.

2,2 mln Brytyjczyków mieszka w innych krajach Unii
(pawelbak/CC/Flickr)

W 2010 r. w 26 państwach UE (z wyłączeniem Chorwacji) mieszkało 2,2 mln Brytyjczyków, co jest porównywalne z liczbą 2,34 mln imigrantów z UE mieszkających w Wielkiej Brytanii - wynika z danych urzędu statystycznego w Londynie.

Z uwzględnieniem Chorwacji przyjętej do UE w 2013 r., gdzie liczbę Brytyjczyków szacuje się na ok. 900, liczba brytyjskich emigrantów w krajach UE ogólnie odpowiada liczbie imigrantów z UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. Faktycznie Brytyjczyków mieszkających w UE może być więcej, ponieważ nie wszyscy rejestrują się w urzędach konsularnych (nie ma takiego wymogu).

Dane oparte na informacjach brytyjskich urzędów konsularnych i ujawnione na prośbę członka Izby Lordów Matthew Oakeshotta, wskazują, że migracja jest ruchem dwustronnym i zrównoważonym. Przeczy to powszechnemu w Wielkiej Brytanii przekonaniu, że kraj ten ma dużą nadwyżkę migracji netto z UE. Eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) chce zamrożenia migracji z UE na pięć lat.

Najwięcej - około miliona - Brytyjczyków mieszka w Hiszpanii, z czego ok. 400 tys. to emeryci. Dalsze miejsca zajmują Francja (330 tys. Brytyjczyków), Irlandia (329 tys.), Niemcy (107 tys.), Cypr (65 tys.), Holandia (48 tys.), Grecja (45 tys.), Portugalia (39 tys.) oraz Włochy (37 tys.).

Liczbę Brytyjczyków w Polsce ocenia się na ok. 6 tysięcy. Według spisu ludności sprzed trzech lat w Wielkiej Brytanii mieszka ok. 600 tys. Polaków.

_ Sianie paniki (w sprawie migracji z UE - PAP) może zaszkodzić dwóm milionom Brytyjczyków mieszkających w Europie _ - ostrzegł lord Oakeshott w wypowiedzi dla poniedziałkowego _ Financial Timesa _, wskazując na partię UKIP.

Z kolei poseł Partii Konserwatywnej Mark Field zaznaczył, że migracja Brytyjczyków i migracja z UE do Wielkiej Brytanii nie powinny być porównywane, ponieważ różnią się od siebie. Twierdzi on, że brytyjscy emigranci to na ogół ludzie materialnie niezależni, którzy w Hiszpanii w Francji posiadają dom, podczas gdy migranci z UE przyjeżdżający do pracy do Wielkiej Brytanii to ludzie na dorobku.

_ Większość Brytyjczyków mieszkających za granicą to nie są agresywni żebracy ani ludzie bez dachu nad głową. Samo porównanie danych nie mówi wszystkiego _ - tłumaczył.

W okresie poprzedzającym majowe wybory do Parlamentu Europejskiego migracja jest tematem gorącym politycznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjczycy mówią, co sądzą o emigrantach Większość Brytyjczyków opowiedziało się za ograniczeniem imigracji - poinformował Reuters powołując się na opublikowany sondaż.
Londyn idzie na wojnę o zasiłki. Naciska na Brukselę Rząd brytyjski domaga się okresów przejściowych w przyznawaniu prawa do świadczeń socjalnych. Zbiera koalicję.
Szwajcarzy bronią polskich robotników Związek zawodowy Unia potępił płacenie polskim robotnikom pracującym na budowie w Genewie zaniżonej stawki - 8 euro za godzinę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)