Notowania

Korea Północna
25.02.2012 17:41

30 uciekinierów z Korei Północnej zagrożonych deportacją

Kilkudziesięciu uciekinierów z Korei Północnej jest ostatnio przetrzymywanych na terenie Chin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(hojusaram/CC/Flickr)

Rząd Korei Południowej i opozycja parlamentarna protestuje przeciw deportacji 30 uciekinierów północnokoreańskich z terenu Chin. Władze Korei Południowej oferują im obywatelstwo swego kraju.

Kilkudziesięciu uciekinierów z Korei Północnej jest ostatnio przetrzymywanych na terenie Chin. W najbliższym czasie grozi im deportacja do kraju.

Aby temu zapobiec wystosowano oficjalny protest podpisany przez władze Korei Południowej i przedstawicieli opozycji parlamentarnej. Odbywają się również regularne wiece protestacyjne przed ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej w Seulu. Organizacje obrony praw człowieka odwołują się do Chińskiego Czerwonego Krzyża, domagając się respektowania praw uchodźców.

Głos zabrał również prezydent Korei Południowej Li Miung Bak, domagając się przestrzegania międzynarodowych norm przy rozwiązywaniu sprawy nielegalnych emigrantów z KRLD. Sprawa została zgłoszona na forum ONZ, gdzie Koreańczycy spodziewają się uzyskać wsparcie. Rząd południowokoreański uważa bowiem deportację za ewidentne łamanie prawa międzynarodowego w zakresie pomocy uchodźcom politycznym.

Dyplomacja chińska uważa uciekinierów za emigrację ekonomiczną i na tej podstawie dotychczas dokonywane były deportacje do KRLD. Jest to zatem, zdaniem Chińczyków, zgodne z normami prawa międzynarodowego i służy jego ochronie.

Obecnie zagrożonych deportacją jest 30 uciekinierów, którzy mają zostać odesłani do KRLD. Dziesięciu z nich grożą bardzo surowe kary. W konsulatach Korei Południowej w Pekinie i Shenyang od 3 lat przebywa jedenastoosobowa grupa uchodźców. Rząd chiński nie chce zezwolić im na wyjazd do Korei Południowej. Od czasów wojny koreańskiej ponad 21,7 tys. Koreańczyków z Północy uciekło z własnego kraju.

Czytaj o relacjach Korei Północnej ze światem w Money.pl
Ostrzelali ambasadę. Przez zabitego oficera? Do incydentu doszło w chwili, gdy Seul złożył oficjalny protest wobec Chin w związku z zabiciem oficera południowokoreańskiej straży przybrzeżnej.
Phenian się rozbroi? Na swoich warunkach Przeprowadzona w Pekinie druga runda rozmów obu państw koreańskich na temat likwidacji północnokoreańskiego programu zbrojeń nuklearnych była konstruktywna i pożyteczna - zadeklarowali delegaci obu stron.
Kim Dzong Il podróżuje po Chinach Celem obecnego pobytu Kima jest poprawa relacji ekonomicznych między Phenianem a Pekinem - twierdzą media w Korei Południowej.
Tagi: Korea Północna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz