Notowania

lot
06.10.2009 06:57

400 osób straci pracę w LOT

Zwolnienia rozpoczną się w październiku. Spółka zatrudnia blisko 3,5 tys. pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eisenbahner/CC/Flickr)

W ramach restrukturyzacji PLL LOT 400 osób do marca przyszłego roku ma zostać zwolnionych z pracy. W spółce zostanie też wypracowany nowy układ pracy.

Jak poinformował prezes LOT-u Sebastian Mikosz, zwolnienia rozpoczną się w październiku br. i potrwają dwa kwartały. Spółka zatrudnia blisko 3,5 tys. pracowników.

Zarząd oraz pięć związków zawodowych działających w spółce podpisało porozumienie.

_ - Ustaliliśmy, że obowiązujący układ zbiorowy ostatecznie wygasa z dniem 31 marca 2010 r. Zgodziliśmy się również na to, że do tego czasu część zawartych w układzie zapisów dotyczących różnych przywilejów pracowniczych przestanie obowiązywać _ - powiedział Mikosz. Dodał, że do końca marca warunki płacy i pracy pozostaną bez zmian.

W układzie znajdowały się zapisy dotyczące różnych przywilejów dla pracowników, np. dodatków do zwolnień chorobowych, odpraw emerytalnych czy nagród jubileuszowych.

_ - Do czasu jego wygaśnięcia w firmie zaoszczędzi się kilkanaście milionów zł. Jak mówili sami pracownicy, pieniądze te były przeznaczane absolutnie nierynkowo _ - powiedział prezes LOT-u. - _ Daje nam to środki, których nie przewidywaliśmy w tym roku, a pozwala przynajmniej przez najbliższy rok zachować większe zatrudnienie _ - podkreślił.

Od kwietnia przyszłego roku w spółce ma funkcjonować nowy układ zbiorowy lub regulamin wynagrodzeń. Jak poinformował Mikosz, w tej kwestii będą trwały negocjacje.

_ - Porozumienie jest bardzo ważne. Jest to taki pozytywny sygnał, że wszyscy - zarówno pracodawca, jak i związki zawodowe - przystąpili do poważnej zmiany, jaką jest restrukturyzacja LOT-u _ - powiedział prezes spółki.

| SPÓR W PLL LOT: |
| --- |
| Od stycznia związki zawodowe i zarząd LOT-u byli w sporze zbiorowym. 23 lipca związkowcy ogłosili pogotowie strajkowe, w ramach którego informują międzynarodowe organizacje związkowe i polskie instytucje o sytuacji w spółce. Pod koniec maja Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad PLL LOT; w rękach pracowników jest 6,93 proc. akcji spółki. Polski przewoźnik zamknął 2008 r. stratą netto w wysokości 733 mln zł. |

Tagi: lot, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz