Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

50 lat podboju kosmosu

0
Podziel się:

50 lat temu ZSRR umieścił na orbicie okołoziemskiej Sputnika-1, pierwszego sztucznego satelitę Ziemi.

50 lat podboju kosmosu
(EPA/PAP)

ac">fot: EPA/PAPfot: EPA/PAP[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(/galeria/50;lat;podboju;kosmosu;,galeria,41,0.html)*Kosmonauci, inżynierowie i wojskowi obchodzili w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą 50. rocznicę pojawienia się w kosmosie pierwszego sztucznego satelity Ziemi. *
Uznaje się, że wystrzelenie na orbitę okołoziemską przez Związek Radziecki Sputnika-1 rozpoczęło erę kosmiczną ludzkości.

Sputnik-1 został umieszczony na orbicie 4 października 1957 r. o godzinie 19:28 czasu GMT (18:28 czasu polskiego). Jego start odbył się z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Wyniosła go rakieta R-7 zaprojektowana przez Siergieja Korolowa do przenoszenia głowic atomowych.

Był to niewielki obiekt w kształcie kuli o średnicy 58 cm. Ważył 83 kilogramy i zawierał nadajniki radiowe, radiolatarnię i termometr. Poruszał się po orbicie odległej 250 km od powierzchni Ziemi. Nadawany przez niego sygnał mogli odbierać radioamatorzy na całej planecie.

| PODBÓJ KOSMOSU |
| --- |
| Start Sputnika rozpoczął wyścig kosmiczny między ZSRR i USA, który zaowocował lądowaniem człowieka na Księżycu w 1969 roku. Księżyc odwiedziło w sumie 12 osób. W przestrzeni kosmicznej przebywało już 460 astronautów i kosmonautów, w tym 48 kobiet. Obecnie znajduje się tam ok. 10 tysięcy dużych obiektów wystrzelonych z Ziemi |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)