Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

56,4 mld zł wydamy w tym roku na wypoczynek

0
Podziel się:

Dwutygodniowy urlop w kraju to wydatek 1700 zł na osobę. Za granicą już 3100 zł.

56,4 mld zł wydamy w tym roku na wypoczynek
(PAP/EPA)

Polacy w tym roku chętniej będą podróżować po kraju. Spadnie liczba wyjazdów za granicę. Podobnie jak to było w poprzednich latach na krótkie lub dłuższe wakacje wyjedzie niespełna połowa z nas. W sumie na wypoczynek wydamy w tym roku 56,4 mld zł.

Co roku na wakacje wyjeżdża niespełna połowa Polaków, **od pięciu lat ten udział waha się od 47 do 48 proc.

36 mln *tyle w tym roku odbędziemy podróży turystycznych po kraju
*
7 mln
to liczba wojaży zagranicznychW ubiegłym roku było to około 35 mln podróży krajowych i 7,6 mln wyjazdów za granicę. Jak szacuje Instytut Turystyki w tym roku odbędziemy około 36 mln podróży krajowych. Zdecydowanie najczęściej wyjeżdżamy na 2-4 dni (długie weekendy), liczba tego typu _ wyskoków _, od dwóch lat rośnie, w tym roku będzie ich około 21 mln.

Z szacunków Instytutu Turystki wynika też, że częściej będziemy podróżować po kraju dłużej niż 5 dni (średnio 2 tyg.).

Na wypoczynek najchętniej wybieramy województwa: pomorskie, a potem zachodniopomorskie, małopolskie oraz podkarpackie. Popularność nadmorskich i górskich kurortów nie maleje od lat.

Raport Money.pl
*Turyści wydadzą w Polsce 4,5 mld euro. Jest ich coraz mniej * Cudzoziemcy najchętniej odwiedzają w Polsce Warszawę, za nią są Kraków i Poznań. Statystyczny turysta zostawia u nas 365 euro. Szacując, że w tym roku odwiedzi nas 12,4 mln turystów, Money.pl wyliczył, że zostawią u nas 4,5 mld euro. Czytaj w Money.pl

Za granicę rzadziej

O około 600 tys, do 7 mln, w tym roku spadnie liczba wojaży zagranicznych. Średnia długość pobytu za granicą to około 14 dni.

_ - To co działo się w turystyce w pierwszym kwartale tego roku nie napawa optymizmem, widać wyraźny spadek wyjazdów turystycznych - o 16 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Liczymy jednak, że osiągniemy prognozowane przez nas pułapy _ - mówi Money.pl Witold Bartoszewicz z Instytutu Turystyki.


_ źródło:Instytut Turystyki _

Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne wydatki Polaków na turystykę, wyliczone przez Instytut Turystyki, oraz osłabienie złotego, Money.pl oszacował ile wydamy na letnie wojaże w tym roku.

Wybierając się na dwutygodniowe wakacje w kraju, przeciętny Polak wyda 1700 zł na 1700 zł *koszt dwutygodniowych wakacji w kraju na osobę
*
3100 zł
tyle kosztuje dwutygodniowy wypoczynek za granicą, na osobę osobę. Wliczamy w to transport, wyżywienie, noclegi. Na krótki, najczęściej weekendowy_ wyskok _ (średnio 3 dni), trzeba wysupłać 440 zł na osobę.

Wakacje za granicą będą dużo bardziej kosztowne, decydując się na dwutygodniowy wyjazd zapłacimy ok. 3100 złotych na osobę. Suma ta zawiera koszty przejazdu lub przelotu, noclegi, wyżywienie.

Na weekendowe wypady wydamy 9,24 mld zł, na dwutygodniowe urlopy w kraju 25,5 mld zł. Na takie same wakacje za granicą - 21,7 mld złotych.

56,44 mld zł suma jaką Polacy wydadzą w 2009 roku na wypoczynek
Biorąc pod uwagę wszystkie wyjazdy krajowe i wojaże zagraniczne, dwutygodniowy urlop będzie nas w tym roku kosztował około 2100 zł na osobę. W sumie na wypoczynek w tym roku, Polacy wydadzą 56,44 mld złotych.


| Zdecydowanie częściej podróżują mieszkańcy miast |
| --- |
| Na wakacje zdecydowanie częściej - ponad 80 proc. wyjeżdżają mieszkańcy miast i miasteczek. Ta przewaga jest jeszcze większa w przypadku wyjazdów za granicę, z nich korzysta niewiele ponad 10 proc. mieszkańców wsi. Główną przyczyną pozostania w domu w wakacje są przyczyny finansowe. Blisko połowa - około 45 proc., wskazuje na brak pieniędzy. Pozostałe wskazywane przyczyny to praca, choroba, opieka nad bliskimi, podeszły wiek. _ źródło: Instytut Turystyki _ |

Polacy w minionym roku najczęściej odwiedzali Niemcy, Czechy, Słowację, Wielką Brytanię i Włochy. Grecja, Chorwacja, a tym bardziej Egipt znajdują się na dość odległych pozycjach.

_ źródło: Instytut Turystyczny _

W tym roku rzadziej będziemy wyjeżdżać do Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Irlandii czy Izraela. Znacznie wzrasta zainteresowanie Włochami, Chorwacją, Szwecją i Portugalią.

Największe wzrosty i spadki ( w proc.) w wyszukiwaniach lotów na lato 2009 (od 1 maja - 30 sierpnia) przez polskich użytkowników, w porównaniu do analogicznego okresu 2008 roku.
Włochy Chorwacja Szwecja Niemcy Portugalia Hiszpania
+100% +55 +48 +41 +38 +37
Austria W.Brytania Holandia Islandia Izrael Irlandia
-60% -40 -40 -37 -35 -28

_ źródło: www.skyscanner.pl _

Wraz z uruchomieniem wielu tanich połączeń lotniczych Polacy coraz chętniej latają do słonecznych Włoch. Bilet na samolot, wykupiony z odpowiednim wyprzedzeniem okazuje się tańszy niż trwająca ponad dobę podróż autokarem.

Widać też wyraźnie, że w tym sezonie przeważają kierunki do krajów południowej Europy: Włochy, Chorwacja, Hiszpania, Portugalia.

Austria była w ubiegłym roku gospodarzem EURO 2008, każdy chciał wtedy polecieć choć na jeden mecz i stąd obserwujemy tak duży spadek poszukiwań lotów do Wiednia.

Spadek zainteresowania wyjazdami do Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Islandii to skutek zmniejszającego się rynku pracy dla Polaków. Spadek poszukiwań lotów do Izraela wiąże się ze zmniejszeniem bezpieczeństwa w tym rejonie.

Egzotyka wciąż niszowa

Najczęściej wybieranym kierunkiem egzotycznym była w ubiegłym roku Kuba - blisko 30 proc. rezerwacji. Na znacznie dalszych miejscach znalazły się: Tajlandia, Meksyk, Kenia , Sri Lanka, Chiny, Wenezuela, Dominikana, Brazylia i Wyspy Zielonego Przylądka. Jednak te wyjazdy to niewielki procent wszystkich podróży turystycznych, można je liczyć zaledwie w dziesiątkach tysięcy.

| Raczej stawiamy na samodzielny wypoczynek |
| --- |
| Wybierając wakacje w kraju zdecydowanie wolimy polegać na sobie. Z usług biur turystycznych lub podróży korzysta niespełna 20 proc. Polaków. W przypadku urlopu za granicą z ofert biur podróży korzystamy już dwukrotnie częściej. Jednak 60 proc. decyduje się na samodzielny wyjazd. Około 60 proc. planuje wakacje wiosną i latem, po 20 proc. wypoczywa jesienią i zimą. Najczęściej wybierane biura podróży 1. Neckermann 12,3 proc. 2. Ecco Holiday 8,6 proc. 3. Itaka 8,0 proc. 4. Exim Tours 7,7 proc. 5. Sun& Fun 7,5 proc. 6. Oasis Tours i Selectours 6,7 proc. 8. Orbis 5,7 proc. 9. Rainbow 5,1 proc. 10. Triada 3,5 proc. _ źródło:EasyGo.pl, Instytut Turystyki _ |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)