Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

80 tys. osób może stracić pracę. Fala bankructw biur podróży?

0
Podziel się:

Koniec wycieczek do Egiptu byłby dramatem dla tour operatorów. Kilkunastu z nich wysyła Polaków przede wszystkim pod piramidy.

80 tys. osób może stracić pracę. Fala bankructw biur podróży?
(lyng883/CC/Flickr)

[aktualizacja: 17:44]

Nawet 80 tysięcy Polaków zatrudnionych w turystyce może stracić pracę jeśli sytuacja w Egipcie stanie się na tyle niebezpieczna, że touroperatorzy będą musieli zrezygnować z wysyłania tam turystów - alarmuje Polska Izba Turystyki.

Stracą też sami turyści, bo Egipt to najpopularniejszy i najtańszy cel letnich wojaży, który trudno będzie zastąpić inną ofertą. Jak tłumaczy wiceprezes PIT Józef Ratajski, powtórka scenariusza z Tunezji postawi w bardzo trudnej sytuacji od 15 do 20 touroperatorów, wysyłających swoich klientów przede wszystkim do Egiptu.

Kłopoty finansowe nie ominą też biur pośredniczących w sprzedaży ofert. Z prowizji, utrzymuje się w Polsce od 1,5 do 2 tysięcy agentów handlujących wycieczkami. W sumie stracić pracę, jak oblicza Ratajski, może nawet od 50 do 80 tysięcy Polaków zatrudnionych w turystyce.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t130106.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/egipcjanie;na;ulicach;rebelia;ogarnela;kolejne;miasta,171,0,760747.html) Egipcjanie na ulicach, rebelia ogarnęła kolejne miasta

Z powodu zamieszek w Egipcie mogą stracić też klienci biur. Według obliczeń Państwowej Izby Turystyki, do Egiptu i Tunezji wyjeżdżało co roku prawie 700 tysięcy Polaków. Kierunki te cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, ponieważ były to jedne z najtańszych ofert dostępnych na rynku.

Jak przekonuje Ratajski, za podobną cenę, w równie atrakcyjnych warunkach klimatycznych, nie da się zorganizować wakacyjnych wyjazdów dla tylu klientów. Wakacje we Włoszech, Hiszpanii, czy Chorwacji to wydatek dużo wyższy.

Jak podaje PIT, zainteresowanym wypoczynkiem w podobnym klimacie za równie przystępną cenę do wyboru pozostałyby Turcja lub Bułgaria, pod warunkiem, że ceny w tych krajach nie zaczęłyby, w zgodzie z prawami ekonomi, rosnąć wraz z pogarszającą się sytuacją w Egipcie.

Póki co polscy turyści przebywający w Egipcie nie chcą przerywać urlopów i wracać do kraju. Biura podróży nadal wysyłają tam podróżnych, ale odwołują dodatkowe wycieczki do Kairu. MSZ nie zaleca Polakom wstrzymywania się przed wyjazdem lub pospiesznych powrotów.

Również prezes Polskiej Izby Turystyki Jan Korsak podkreśla, że nasi rodacy przebywający w Egipcie znajdują się w bezpiecznych miejscach. _ - Nasi turyści są bezpieczni, nie mamy informacji ani od touroperatorów, ani od MSZ, aby cokolwiek im zagrażało. Kurorty, gdzie odpoczywają są oddalone kilkaset kilometrów od miejsc, w których trwają zamieszki _ - powiedział Korsak. Dodał, że rocznie Egipt odwiedza ok. 600 tys. Polaków.

Z informacji, zebranych w polskich biurach podróży, wynika, że nasi obywatele nie zgłaszają chęci wcześniejszego powrotu do kraju, nie odwołują też zaplanowanych tam wakacji. Ale biura podróży odwołują wycieczki do Kairu, a także zwiedzanie np. bazarów, muzeów czy centrów handlowych, czyli miejsc, w których przebywanie może być potencjalnie groźne dla turystów.

_ - Nie mamy klientów, którzy chcieliby odwołać swoje wakacje w Egipcie, ale były telefony z zapytaniami, czy jest tam bezpiecznie _ - powiedziała Magda Plutecka-Dydoń z biura podróży Neckeremann. Obecnie w Egipcie przebywa 250 polskich turystów, którzy wyjechali z Neckermannem.

Kilkuset klientów jest w Egipcie z TUI Poland. _ - Obserwujemy bacznie sytuację w Egipcie i jesteśmy w stałym kontakcie z naszym przedstawicielstwem na miejscu. Nasi klienci są bezpieczni. (...). W każdej chwili jesteśmy w stanie, podobnie jak w przypadku Tunezji, wyczarterować specjalny lot, aby ściągnąć ich do kraju _ - zapewnia cytowany na stronie internetowej biura prezes TUI Poland Marek Andryszak. Biuro zgodnie z planem realizuje loty do Egiptu.

Kolejne ok. 350 osób jest na wakacjach z Triadą. _ - Stale monitorujemy sytuację i na bieżąco jesteśmy w kontakcie z naszymi przedstawicielami na miejscu i ambasadą RP w Kairze - uspokaja cytowany na stronie internetowej Triady prezes Piotr Zawistowski . _

Z Exim Tours Polska w Egipcie odpoczywa ok. 1400 osób_ . W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących sygnałów dotyczących potencjalnego zagrożenia dla naszych turystów, spółka podejmie wszelkie konieczne kroki dla zapewnienia im bezpieczeństwa, łącznie z gwarancją szybszego powrotu do Polsk _i - napisano na stronie internetowej biura.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t130017.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/egipt;starcia;miedzy;demonstrantami;a;policja,130,0,760706.html) Egipt: Starcia między demonstrantami a policją

W Egipcie trwają antyrządowe demonstracje, w których od początku tego tygodnia zginęło, co najmniej sześć osób, a zatrzymano blisko tysiąc. Demonstranci domagają się ustąpienia rządzącego krajem od niemal 30 lat prezydenta Hosniego Mubaraka.

W czwartek rano demonstranci podpalili posterunek policji w Suezie na wschodzie Egiptu. Z kolei w środę manifestanci podpalili w tym mieście budynek rządowy i posterunek policji. Próbowali też spalić miejscowe biuro rządzącej krajem Partii Narodowo-Demokratyczne

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t87256.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/el;baradei;rzuca;wyzwanie;gotow;by;zmienic;egipt,34,0,761378.html) El Baradei rzuca wyzwanie. Gotów, by zmienić Egipt Egipski reformator i laureat Pokojowej Nagrody Nobla jest gotów pokierować transformacją polityczną w swym kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t130014.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/egipska;opozycja;wzywa;do;rebelii;na;facebooku,62,0,760382.html) Egipska opozycja wzywa do rebelii. Na Facebooku Opozycja nie przejmuje się zakazem demonstracji i wzywa do wyjścia na ulice.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)