Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

90 mld euro na ratunek dla eurobankruta?

0
Podziel się:

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zaapelował o poparcie dla nowego pakietu pomocy finansowej dla zadłużonej Grecji.

90 mld euro na ratunek dla eurobankruta?
(photo-service.europarl.europa.eu)

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zaapelował do Bundestagu o poparcie dla nowego pakietu pomocy finansowej dla zadłużonej Grecji, który zakładałby udział prywatnych inwestorów w rozwiązaniu greckich problemów.

_ - Sytuacja w Grecji i w Europie jest poważna _ - przyznał Schaeuble podczas debaty parlamentarnej.

Według niego wstępny raport z misji tzw. trojki, czyli ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej, stwierdza, że Grecja wprawdzie dokonała w minionym roku postępów, ale jednocześnie krytykuje _ zwalniające tempo _ tych wysiłków. Dlatego - powiedział Schaeuble - bez dodatkowych działań nie będzie możliwe wypłacenie w lipcu następnej raty z uruchomionego w zeszłym roku programu kredytowego o łącznej wartości 110 mld euro.

Raport ocenia też, że nie jest prawdopodobne, by w 2012 roku Grecja była w stanie pozyskiwać pożyczki na rynkach finansowych, tak jak zakładał przyjęty przed rokiem program ratunkowy.

_ - Zamknięcie tej luki w finansowaniu jest warunkiem udziału MFW w pomocy i wypłaty następnej transzy (z programu ratunkowego). Jeśli nie zostanie wypłacona, staniemy w obliczu ryzyka niewypłacalności Grecji i poważnych konsekwencji dla stabilności całej strefy euro oraz dla globalnej sytuacji _ - powiedział Schaeuble.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t92200.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/najblizsze;tygodnie;krytyczne;dla;grecji,202,0,846026.html) "Najbliższe tygodnie krytyczne dla Grecji"

Nie wymienił on kwoty, na jaką opiewać może nowy pakiet pomocowy dla Aten. Nieoficjalnie mowa jest jednak o 90 mld euro.

Niemiecki minister podkreślił jednocześnie, że nowa pomoc wiąże się z koniecznością przeprowadzenia przez Greków dodatkowych reform. _ Jeśli musimy rozmawiać o dodatkowych środkach, by wypełnić lukę w finansowaniu, to dla Grecji oznacza to dodatkowe, konsekwentne i wiarygodne wysiłki reformatorskie. To niezmiernie ważny warunek udzielenia nowej pomocy _ - powiedział Schaeuble.

Wstępny raport trojki opisuje też, w jaki sposób rząd w Atenach może ograniczyć zadłużenie państwa w drodze prywatyzacji. W 2011 roku możliwe jest uzyskanie tą drogą 5 mld euro, w 2012 roku - 10 mld euro i tyle samo w kolejnym roku.

_ Należy również powołać agencję ds. prywatyzacji, w której współdziałać będą europejskie instytucje. Niemcy zaoferowały wsparcie dla takiej agencji poprzez doradztwo i pomoc doświadczonych pracowników _ - powiedział Schaeuble.

Po raz kolejny podkreślił, że prywatni inwestorzy powinni ponieść część kosztów wsparcia Grecji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t89171.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecy;biora;emeryture;po;smierci,41,0,845609.html) Grecy biorą emeryturę po śmierci

_ - Jeśli są wątpliwości, czy Grecja będzie w stanie spłacić swoje długi i jeśli potrzebujemy więcej czasu na wdrożenie nowego programu dostosowawczego, to nie da się uniknąć udziału prywatnych wierzycieli w rozwiązaniu problemów Grecji _ - powiedział niemiecki minister. Jak dodał, pomoc dla Grecji nie może obciążać tylko podatników.

_ - Zaproponowałem uczciwy podział ciężarów poprzez zamianę obligacji greckich, prowadzący do wydłużenia okresu wykupu do siedmiu lat przy utrzymaniu obecnych warunków dotyczących odsetek. Grecja zyskałaby w ten sposób potrzebny czas na przeprowadzenie zasadniczych reform i odzyskanie zaufania rynków _ - powiedział Schaeuble. Takie rozwiązanie byłoby sygnałem, że kosztów nie ponoszą wyłącznie podatnicy.

Udziałowi sektora prywatnego w programie pomocowym dla Grecji sprzeciwia się Europejski Bank Centralny, o czym w czwartek po raz kolejny mówił prezes tej instytucji Jean-Claude Trichet. Schaeuble podkreślił, że poważnie traktuje sceptycyzm EBC, dlatego ministrowie finansów strefy euro uzgodnili powołanie wspólnej grupy roboczej, razem z MFW, EBC i KE, która opracuje kompromisowe rozwiązanie.

Schaeuble apelował do niemieckich posłów o poczucie odpowiedzialności za losy UE. Jak mówił, Niemcy czerpią z integracji europejskiej ogromne korzyści, dlatego ponoszą również ogromną odpowiedzialność za Europę, ale i cały świat, który jest zainteresowany stabilnością euro. _ Musimy jednoczyć Europę _ - dodał.

Wielu posłów niemieckiej chadecko-liberalnej koalicji rządzącej nie kryje sceptycyzmu w sprawie dalszego wsparcia finansowego dla Grecji. Niemcy jako największa unijna gospodarka ponoszą największy ciężar ratowania zadłużonych państw strefy euro.

Dziś Bundestag przyjął uchwałę, zgłoszoną przez frakcje koalicyjne, w której poparły one stanowisko rządu w sprawie nowego pakietu wsparcia dla Aten, ale sformułowały też pewne warunki, jak udział prywatnych wierzycieli w ratowaniu Grecji czy wdrożenie programu prywatyzacji przez rząd w Atenach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t94165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/udzial;prywatnych;wierzycieli;to;warunek;pomocy;dla;grecji,90,0,842842.html) Udział prywatnych wierzycieli to warunek pomocy dla Grecji Niemcy w dalszym ciągu uzależniają ewentualną nową pomoc dla Grecji od udziału prywatnych wierzycieli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t78565.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;trzeba;udzielic;pomocy;grecji,243,0,837107.html) Niemcy: Trzeba udzielić pomocy Grecji W wywiadzie dla poniedziałkowego wydania wysokonakładowego niemieckiego dziennika "Bild" szef największego w Europie towarzystwa ubezpieczeniowego Allianz Michael Diekmann ostrzegł rządy, by nie spychały Grecji ku bankructwu poprzez blokowanie pomocy finansowej dla Aten.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t97971.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;wykonaja;wyrok;na;grecji;blokuja;pomoc,12,0,826636.html) Niemcy wykonają wyrok na Grecji? Blokują pomoc Berlin domaga się oceny międzynarodowych ekspertów w sprawie realizacji obecnego programu ratunkowego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)