Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Adamiec: Akcja banków to akt desperacji

0
Podziel się:
Adamiec: Akcja banków to akt desperacji

Money.pl*: Czy RPP podąży śladem licznych banków centralnych, które wczoraj ścięły stopy procentowe?*

Alfred Adamiec, główny ekonomista Noble Bank: Nie będzie obniżki stóp procentowych w Polsce. Równocześnie nie będzie także podwyżki, która była oczekiwana przez wielu ekonomistów. Możemy spodziewać się również bardziej gołębiego komunikatu po posiedzeniu RPP.

Czyli złoty będzie umacniał się jeszcze bardziej w stosunku do euro i dolara?

Tak, jak najbardziej. Myślę, że będą to poziomy rzędu 2.30 - 2.40 w stosunku do dolara, oraz 3.30 - 3.40 za euro. W długim terminie, w przyszłym roku, kurs będzie oscylował odpowiednio poniżej 2,30 oraz 3.

Jak Pan ocenia tak spontaniczną akcję banków centralnych?

Jak widać po wykresach, na decyzja chwilowo pomogła indeksom. Decyzja o obniżce stóp ma jednak podłoże psychologiczne. Koszt pozyskania kapitału na rynku międzybankowym już od jakiegoś czasu kształtuje się niezależnie od stóp procentowych. Spodziewałem się podobnej akcji, jednak nie tak szybko. Moment podjęcia takich działań świadczy, iż jest to pewien akt desperacji.

Czy banki centralne miały fundamentalne przesłanki do obniżenia stóp procentowych? W ich komunikatach można było wyczytać, że presja inflacyjna się zmniejszyła, stąd miejsce do obniżek.

Presja inflacyjna rzeczywiście się zmniejszyła. Uważam jednak, że dostępność do kapitału banki powinny osiągnąć w inny sposób. Powinny paść jasne deklaracje typu: _ zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby dać gwarancję bankom _. Być może powinno się zagwarantować 100 procent wartości depozytów. Obniżki stóp procentowych powinno zostawić się na później.

Akcja banków centralnych będzie punktem zwrotnym w obecnym kryzysie?

Myślę, że gospodarka światowa jest i tak jest na tyle mocna, że przetrzyma obecny kryzys. Po dekadzie nadmiernego konsumpcjonizmu koszty wyjścia na prostą i tak będą niewielkie.

| Dowiedz się więcej o kryzysie na rynkach |
| --- |

ZMASOWANA AKCJA BANKÓW CENTRALNYCH:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)