"Afera księgowa", którą uznaje się za jeden z bardziej szokujących epizodów współczesnej historii korporacyjnej, wyszła na światło dzienne we wrześniu 2014 r., gdy Dave Lewis, nowy prezes Tesco, złożył zawiadomienie o wykrytych potencjalnych manipulacjach księgowych.
Działania te miały ukryć niekorzystne informacje o finansach koncernu. Menedżer oświadczył, że zatrudniono zewnętrzny zespół audytorów – księgowych i prawników – którzy badają sprawę. Malwersacje miały w sposób przestępczy "napompować" zyski firmy o 250 mln funtów.
Gdy informacje wyszły na jaw, giełdowa kapitalizacja spółki stopniała w jeden dzień o 1,5 mld funtów.
Londyn i Bruksela dogadały się ws. brexitu. Co to oznacza dla Polaków
Urząd ds. Poważnych Oszustw (Serious Fraud Office) oskarżył o malwersacje dyrektorów finansowych Chrisa Busha i Johna Scoulera. Teraz zostali uniewinnieni.
Po szybkim, bo trwającym tylko 2 miesiące, procesie sędzia uniewinnił oskarżonych argumentując, że oskarżenie nie przedstawiło wystarczających dowodów. Uniewinnienie obu menedżerów oznacza, że żaden z byłych członków zarządu nie został skazany w tej sprawie.
07-12-2018
Michal KupiecTypowe dla Brytyjskiego skorumpowanego do cna wymiaru sprawiedliwosci
08-12-2018
MDAkurat wymiar sprawiedliwości w Wielkiej Brytanii od wielu lat słynie ze swoich kompetencji oraz neutralności. Do tego stopnia, że ludzie i firmy z … Czytaj całość
Rozwiń komentarze (2)
Polecane
Najnowsze
Popularne