Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera taśmowa. Nowe nagranie z rozmów Belki i Sienkiewicza

0
Podziel się:

Ujawniono kolejne materiały, kompromitujące szefa prezesa NBP i szefa MSW.

Afera taśmowa. Nowe nagranie z rozmów Belki i Sienkiewicza
(PAP/Tomasz Gzell)

Wprost odpowiedział na zarzuty, że opublikował fragmenty rozmowy szefów NBP i MSW, wyrywając je z kontekstu. Przedstawił pierwszą godzinę (bez żadnego cięcia w materiale) rozmowy ministra Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem Markiem Belką.

Redaktor naczelny tygodnika Sylwester Latkowski ujawnił nagrania pierwszej godziny spotkania Marka Belki i Bartłomieja Sienkiewicza w warszawskiej restauracji Sowa i Przyjaciele.

Politycy rozmawiają o warunkach wsparcia ze strony baku centralnego dla rządu Donalda Tuska, tak by władza nie dostała się w ręce PiS. Chodzi okwestie finansowania przez NBP deficytu budżetowego. Belka stawia swoje warunki. Chce zmiany ustawy o NBP i dymisji wicepremiera Jana Vincenta Rostowskiego. Obie te rzeczy dzieją się po wspomnianej rozmowie. Trzecim uczestnikiem spotkania jest Sławomir Cytrycki, najbliższy współpracownik Belki. Rozmowa odbywa się w saloniku dla VIP-ów restauracji Sowa i Przyjaciele na warszawskim Mokotowie.

O tym, że przytaczane przez media części rozmowy między politykami są wyrwane z kontekstu i zmanipulowane mówił komunikat NBP. Tak bank centralny w imieniu swojego szefa odnosił się do zarzutów, że w trakcie spotkania z Bartłomiejem Sienkiewiczem naruszone zostało prawo i dochodziło do politycznego handlu.

Zobacz także: Posłuchaj obszernego fragmentu rozmowy szefów MSW i NBP:

Premier Tusk w poniedziałek odniósł się do ujawnionych przez _ Wprost _ nagrań rozmów, w tym rozmowy Bartłomieja Sienkiewicza z Markiem Belką. Dotyczyła ona m.in. hipotetycznego wsparcia przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami; w tej części rozmowy Belka mówił m.in. o warunku pojawienia się nowego ministra finansów, w miejsce Jacka Rostowskiego oraz że bardzo ważną sprawą jest nowelizacja ustawy o banku centralnym.

Według Tuska analiza rozmowy Sienkiewicza i Belki nie wskazuje na przekroczenie prawa i - w ocenie premiera - abstrahując od _ paskudnego sposobu _ wyrażania przez nich opinii, rozmawiali oni raczej _ o tym, jak pomóc państwu polskiemu, a nie jak zaszkodzić _. Dlatego - oświadczył Tusk - nie ma powodów, by zdymisjonować obecnego szefa MSW.

Na nagraniu panowie dyskutują między innymi o możliwości wsparcia rządu przez bank centralny poprzez sfinansowanie przez niego długu, w zamian Belka oczekuje zmian w ustawie o NBP i usunięcia z rządu ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Nie pierwszy raz nagrano. Największe afery taśmowe

  • fot: PAP/Paweł Kula
  • fot: Reporter
  • fot: PAP/Tomasz Wojtasik [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/nie-pierwszy-raz-nagrano-najwieksze-afery-tasmowe-g720972.html)

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)