Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera taśmowa w PSL. Ziobro chce wystąpienia premiera

0
Podziel się

Solidarna Polska uważa, że za aferę odpowiada premier. PiS zapowiada kontrolę w spółkach, o których była mowa na taśmach.

Afera taśmowa w PSL. Ziobro chce wystąpienia premiera
(PAP/ Andrzej Grygiel)
bDShiIWd

Zarówno zdaniem posłów Solidarnej Polski, jak i PiS-u afera taśmowa PSL ma cechy afery Rywina i powinna skończyć się dymisją ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zamierzają osobiście przeprowadzić kontrolę w spółce Elewarr, by sprawdzić, czy rzeczywiście miały tam miejsce praktyki, o których opowiadał szefowi kółek rolniczych Władysławowi Serafinowi odwołany prezes Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik.

Posłowie uważają, że mogą to zrobić na mocy artykułu 19. ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, który daje parlamentarzystom prawo do wglądu w działalność spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz przedsiębiorstw państwowych i samorządowych.

bDShiIWf

Już dawno było wiadomo?

Poseł Przemysław Wipler podkreślił, że kontrole w spółkach, o których rozmawiali Łukasik z Serafinem powinny być już dawno przeprowadzone przez CBA i inne instytucje, które od wielu tygodni wiedziały, co się tam dzieje. - _ Nikt nie podjął się dotknięcia tego śmierdzącego jaja _ - powiedział Wipler i dodał, że o nagraniach od dawna krążyły plotki.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/72/m126536.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/afera;tasmowa;z;sila;ognia;wypalic;tych;ktorych;trzeba,154,0,1125530.html) *Afera taśmowa: Z siłą ognia wypalić tych, których trzeba * - _ Nie siadajmy na konika łatwych komentarzy _ - mówi kandydat na prezesa PSL. Rzecznik PiS Adam Hofman spodziewa się, że podczas zapowiedzianej na dzisiaj konferencji Waldemar Pawlak poinformuje o dymisji ministra Marka Sawickiego. Jeśli tak się nie stanie, będzie to jego zdaniem oznaczało, że bliżej nam do standardów zza wschodniej granicy, niż do standardów europejskiego państwa prawa.

Zdaniem Adama Hofmana, kwestia zbliżających się wyborów w PSL i ewentualnych wewnętrznych rozgrywek w tej partii nie powinna spowodować zbagatelizowania afery nagraniowej. Dla podatnika ważne jest przecież, czy jego pieniądze są używane dla załatwiania różnych partyjnych machlojek i interesów, a to czy ma to związek z jakimś zjazdem PSL, to nie ma żadnego znaczenia.

bDShiIWl

Poseł Wipler dodał, że afera Rywina też odbyła się w kontekście walki politycznej między Aleksandrem Kwaśniewskim i Leszkiem Millerem, a jednak przyczyniła się do przynajmniej okresowego oczyszczenia polskiego życia publicznego.

Posłowie PiS pokazali na konferencji filmik sprzed kilku lat, który rzecznik zaanonsował jako _ wygrzebany w sieci _. Na podkładzie muzycznym z _ Ojca Chrzestnego _ pokazano tam montaż fragmentów wypowiedzi Waldemara Pawlaka i tytułów z gazet opisujących różne nadużycia działaczy PSL. Była też wypowiedź premiera _ nie zerwę z tego powodu koalicji _ i piosenka grupy Pod Budą _ A jutro znów idziemy na całość _.

PiS złoży wniosek o przedstawienie przez premiera na najbliższym posiedzeniu Sejmu informacji w sprawie nagrań PSL i ich skutków.

To odpowiedzialność premiera

bDShiIWm

Solidarna Polska domaga się od premiera informacji na temat działania _ Tarczy Antykorupcyjnej _. Lider ugrupowania - Zbigniew Ziobro - zapowiedział, że posłowie SP będą wnioskowali o taką informację na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Ma to związek z ujawnionym przez _ Puls Biznesu _ nagraniem, na którym rozmawiają Władysław Łukasik, były szef Agencji Rynku Rolnego, i szef kółek rolniczych Władysław Serafin. Łukasik, który stracił stanowisko w grudniu ubiegłego roku, złożył wizytę Serafinowi, by opowiedzieć mu o interesach, które robią inni działacze PSL.

Ziobro mówił, że nagrania pokazały bezradność i porażkę _ Tarczy Antykorupcyjnej _. - _ Solidarna Polska domaga się, by Donald Tusk w tej bardzo poważnej sprawie zabrał głos, bo to jest jego odpowiedzialność. To jest jego minister, urzędnicy jemu podlegli i to on za to wszystko odpowiada. To on jest tym gospodarzem, który powinien gwarantować Polakom, że w obszarze działania spółek Skarbu Państwa, w obszarze działania agencji państwowych korupcja zwalczana jest ogniem i mieczem. Tymczasem nie tylko, że nie ma ognia, ani miecza, nie ma nawet tarczy antykorupcyjnej, jest powszechne przyzwolenie, degrengolada, jest powrót do Rywinlandu _ - mówi poseł.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ZBIGNIEWA ZIOBRY:

Będzie śledztwo prokuratorskie?

bDShiIWn

Władze PSL będą dziś rozmawiać z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim. Szef ludowców Waldemar Pawlak zwołał na godzinę 16 Naczelny Komitet Wykonawczy po wczorajszym upublicznieniu taśm dotyczących PSL. Z tego powodu Marek Sawicki przerywa urlop.

Stanisław Żelichowski z Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, który ma uczestniczyć w spotkaniu z Sawickim, nie przesądza, jakie konsekwencje może ponieść minister rolnictwa. _ - W tej chwili nie chcę uczestniczyć w linczu politycznym. Była rozmowa dwóch działaczy, jeden ją nagrał - potrzeba teraz, aby minister się do tego ustosunkował. Dopiero później podejmiemy decyzje _ - powiedział Żelichowski.

Od wczoraj sprawę bada prokuratura oraz CBA. W ciągu 30 dni warszawska prokuratura zdecyduje, czy rozpocząć w tej sprawie śledztwo. Rzecznik prokuratury okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura powiedział, że obecnie trwa postępowanie sprawdzające, które ma na celu ustalić, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.

bDShiIWo
Czytaj więcej w Money.pl
Afera taśmowa. PiS chce głowy Sawickiego Rzecznik klubu PiS Adam Hofman uważa, że należy wezwać ministra rolnictwa Marka Sawickiego do publicznych wyjaśnień w sprawie nieprawidłowości w państwowej firmie, handlującej zbożem.
Jaka jest prawda o ministrze? _ Nie chcę uczestniczyć w linczu _ Wkrótce prokuratura zdecyduje, czy rozpocznie śledztwo w sprawie taśm PSL.
_ Patologiczne praktyki w rządzie _ Afera taśmowa: olbrzymie pensje, omijanie ustawy kominowej i załatwianie posad. - _ Uruchomić prokuraturę _ - grzmi opozycja.
bDShiIWG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)