Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera z koniną
28.02.2013 10:58

Afera z koniną szkodzi eksportowi wołowiny

Prezes związku Polskie Mięso apeluje, żeby na razie nie wygłaszać wyroków w sprawie firm, u których wykryto ślady koniny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alle12/iStockphoto)

Eksport polskiej wołowiny już teraz zmniejszył się o 30 procent, a może być jeszcze gorzej. To reakcja zagranicznych odbiorców na doniesienia, że w mięsie wołowym z Polski może znajdować się konina.

Prezes związku Polskie Mięso Witold Choiński mówił Informacyjnej Agencji Radiowej, że zamówienia zagraniczne polskiej wołowiny zmniejszyły się jeszcze zanim wykryto ślady końskiego DNA w trzech próbkach. Sieci handlowe wymagają natomiast dodatkowych kontroli i zaświadczeń.

Choiński uważa, że skutkiem tej afery mogą być utraty kontrahentów, a to odczują nie tylko przedsiębiorcy, ale również rolnicy. Obecnie eksportowano prawie 300 tysięcy ton wołowiny.

Witold Choiński zwraca też uwagę, że w większości przypadków wołowina jest tańsza od koniny. Chyba, że dodawany był tak zwany trim, czyli mięso pochodzące z przedniej części konia. Nie jest mniej wartościowe, ale ma gorszy smak.

Prezes związku Polskie Mięso apeluje, żeby na razie nie wygłaszać wyroków w sprawie firm, u których wykryto ślady koniny. Jego zdaniem również te przedsiębiorstwa mogły być oszukane przez dostawców, bo w obecnych czasach poważna firma nie może sobie pozwolić na takie zaniedbania, bo wie, że to może oznaczać koniec jego biznesu.
Związek Polskie Mięso nie ma na razie informacji o tym z których firm pochodziły próbki z końskim mięsem. Związek nie wie zatem czy podejrzewane firmy są ich członkiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Francuskie sieci handlowe wycofują wołowinę Chodzi o kilka rodzajów mrożonych potraw w następstwie podejrzenia, że mogą zawierać koninę.
Po skandalu Tesco zrywa z dostawcą... Tesco zapowiada wprowadzenie systemu badania DNA wszystkich produktów mięsnych, które ma w swej ofercie.
To w tych zakładach wykryto końskie DNA Chodzi o zakłady w województwach: mazowieckim, łódzkim i warmińsko-mazurskim.
Tagi: afera z koniną, konina, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz