Notowania

linie lotnicze
06.08.2018 18:41

Air Moldova idzie pod młotek. Za 2,9 mln dol.

Rząd Mołdawii wystawia narodowe linie lotnicze na sprzedaż. Za prywatyzację linii chcą niespełna 3 mln dol.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paweł Kierzkowski / Wikimedia Commons)
Narodowe linie lotnicze Mołdawii na sprzedaż. Za niespełna 3 mln dol.

Mołdawia prywatyzuje narodowe linie lotnicze. Air Moldova można kupić za 2,9 mln dol. Linie lotnicze są 1 z 12 państwowych spółek, które wystawiono na sprzedaż. Skąd tak niska cena?

Za sprzedaż odpowiedzialna jest mołdawska Agencja Mienia Publicznego (Public Property Agency / PPA), podlegająca pod tamtejsze Ministerstwo Finansów i Infrastruktury. Agencja poinformowała, że firmy mogą składać oferty do 4 września.

W oświadczeniu PPA czytamy, że Air Moldova jest wystawiona na sprzedaż ze względu na potrzebę modernizacji floty. To – zdaniem mołdawskich władz – możliwe będzie jedynie dzięki prywatnemu kapitałowi. Ponadto zwrócono uwagę na potrzebę poprawy jakości świadczonych usług. Inwestor mógłby też wpłynąć na przyciągnięcie pasażerów tranzytowych, czyli zagranicznych.

Jak informuje mołdawska agencja prasowa IPN, na konferencji prasowej, na której ogłoszono przetarg, głos zabrał Vladimir Baldovici. Dyrektor generalny mołdawskiej Agencji Mienia Publicznego poinformował, że linie mogą zostać sprzedane już za 48 mln lejów. Czyli za 2,9 mln dol. Dopytywany, skąd tak niska cena, dodał, że linii lotniczych tylko w tym roku sięgnęło 150 mln lejów, zwiększając tym samym całkowite zadłużenie do 1,2 mld lejów (ok. 300 mln dol.). Nowy nabywca będzie musiał przejąć to zobowiązanie. Baldovici podkreślił, że jeśli znajdzie się więcej niż jeden potencjalny nabywca, wartość linii może wzrosnąć.

Zobacz też: Linia lotnicza nie wytłumaczy się już strajkiem. Za opóźnienia muszą płacić

Mała flota

Z danych widniejących na internetowej stronie przewoźnika można dowiedzieć się, że Air Moldova dysponuje zaledwie 7 samolotami w swojej flocie. Są to dwa Airbusy A320s, dwa Airbusy A319s oraz trzy Embraery E190s.

Ponadto Air Moldova obsługuje obecnie tylko trzy samoloty. Reszta jest w leasingach operacyjnych. Baldovici zasugerował, że nowy właściciel może zawrzeć kontrakty z większymi graczami, by w ten sposób polepszyć jakość oferowanych usług.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez: dziejesie.wp.pl

Tagi: linie lotnicze, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz