Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Alarmują, że kolejny kraj idzie w ślady Cypru

0
Podziel się:

Agencje ratingowe oraz Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW bacznie przyglądają się sytuacji.

Alarmują, że kolejny kraj idzie w ślady Cypru
(globalclaire/cc/flickr)

Słowenia może być kolejnym krajem strefy euro, który wyciągnie rękę po europejską pomoc finansową - ocenia komentator niemieckiego dziennika _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

Problemy mają m.in słoweńskie banki. Jak czytamy, rząd w Lublanie zdecydowanie odrzuca sugestie, jakoby miał sięgnąć po zagraniczną pomoc finansową.

Jednaka agencje ratingowe oraz Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy coraz baczniej przyglądają się sytuacji Słowenii. W ubiegłym tygodniu rentowność słoweńskich obligacji wzrosła do siedmiu procent, a prognozę wzrostu gospodarczego obniżono o ponad 1 pkt. procentowy.

Zdecydowanie niższe niż zakładano są także wpływy z podatków. Do tego dochodzą problemy krajowych banków, które trzeba będzie dokapitalizować. Komentator gazety podkreśla, że Słowenia ma stosunkowo niewielki dług publiczny, co powinno umożliwić rządowi opanowanie sytuacji.

Nowy centrolewicowy gabinet musiałby jednak kontynuować reformy rozpoczęte przez swoich poprzedników. Tymczasem nie zanosi się na to, bo premier Alenka Bratusek odrzuca dotychczasową politykę zaciskania pasa - czytamy we _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

Czytaj więcej w Money.pl
Cypr o strefie euro. Jednak wyjdą ze wspólnoty? Prezydent Cypru skrytykował partnerów w strefie euro, zarzucając im postawienie irracjonalnych żądań.
Czy grozi nam to, co dzieje się na Cyprze? _ Cypr to przypadek wyjątkowy i nie można go traktować jako szablonu dla przyszłych planów ratunkowych _. Jest jednak jedno _ ale _.
Euro jest porażką. Po co ono Polsce? _ Washington Post _ nawiązuje do artykułu Paula Krugmana, ostrzegającego Warszawę przed wejściem do eurolandu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)